Firma Müller Martini przejmuje oprawę prostą i złożoną od firmy Kolbus
28 sty 2018 05:34

Firmy Müller Martini i Kolbus objęły nowe, strategiczne kierunki rozwoju poprzez przejęcie przez tę pierwszą firmę części związanej z produkcją linii do oprawy prostej i złożonej firmy Kolbus. Ta operacja obejmuje również obsługę serwisową i dostawę części zamiennych dla dotychczas zainstalowanych linii na świecie. Kolbus skupi się natomiast na branży opakowaniowej, maszynach do produkcji okładek, wytwarzaniu części zamiennych i odlewów.

"Zmiany strukturalne w ostatnich latach zmieniły branżę poligraficzną, rynek stał się znacznie mniejszy i wszechstronny - komentuje Bruno Müller, dyrektor generalny Müller Martini. - Klienci potrzebują nieustanych innowacji, które muszą być finansowane przy niższych ilościach sprzedaży. Dzięki temu mogą korzystać ze wzrostu wydajności w procesach introligatorskich." Zmiany na rynku mają bezpośredni wpływ na naszych klientów, którzy mają do czynienia z nowymi modelami biznesowymi, związanymi z takimi zjawiskami, jak np. cyfryzacja. Łącząc potencjał tkwiący w wykształconych i kompetentnych pracownikach, w know-how, w nowoczesnej technologii i infrastrukturze obydwu firm, Müller Martini zapewni innowacyjne rozwiązania w długiej perspektywie czasowej. "Zapewni to przyszłość branży, zarówno klientom, jak i dwóm producentom maszyn, a tym samym przyczyni się do wzrostu miejsc pracy w branży poligraficznej" - dodaje Bruno Müller.

Budowa maszyn introligatorskich firmy Kolbus zostaje przeniesiona do nowej jednostki biznesowej: Müller Martini Buchbinde-Systeme GmbH, która zostanie włączona do grupy Müller Martini wraz ze wszystkimi pracownikami jako niezależna fabryka z siedzibą w Rahden. Kolbusem kierować będzie nadal dyrektor generalny Kai Büntemeyer. Zatrudniająca 900 pracowników firma skoncentruje się na branży opakowań i produkcji maszyn  do zestawiania okładek, produkcji części i działalności odlewniczej. Kai Büntemeyer jest przekonany, że dzięki temu Kolbus ma szanse na udaną przyszłość: "W ostatnich latach rynek opakowań konsekwentnie się rozwijał. Widzimy duży potencjał i będziemy energicznie rozszerzać naszą obecną działalność w tym biznesie. Istnieją również bardzo dobre perspektywy w segmencie produkcji części i zaawansowanych technicznie komponentów, między innymi dla Müller Martini Buchbinde-SystemeGmbH i Kolbus Luxury Packaging."
Know-how z zakresu urządzeń Kolbus zostaje przejęty i będzie dalej wspierany i rozwijany przez Müller Martini. Około 250 pracowników Kolbus z działu introligatorni przejmie Müller Martini z Rahden na tych samych warunkach zatrudnienia. Pracownicy działu opakowań i maszyn „okładkowych” będą nadal pracować w firmie Kolbus.

Na polskim rynku wyłącznym przedstawicielem firmy Kolbus jest spółka Introzap z Tych. "Sytuacja jest nowa dla wszystkich - komentuje Jacek Kobyliński, dyrektor sprzedaży Müller Martini Eastern Europe GmbH. - Sieć sprzedaży i serwisu nie była przedmiotem transakcji, gdyż ma ona inny charakter niż nasza. Z całą pewnością będziemy zwiększać siły serwisu i sprzedaży części. Chcemy zachować dotychczasowe standardy. Maszyny produkowane przez Kolbusa nie są nam tak dobrze znane, więc będziemy potrzebowali szkolenia i wsparcia na poziomie fabryki." 

Na podstawie informacji firmy Müller Martini opracowała AN