„Push to Stop” w drukarni Perfekt
31 sty 2018 14:54

W drukarni Perfekt SA w Warszawie niedawno rozpoczęła pracę 10-zespołowa offsetowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster XL 106-10-P z odwracaniem. Maszyna jest wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania pozwalające na pracę w trybie autonomicznym „Push to Stop” i drukowanie z prędkością 18 tys. ark./h.

Autonomiczny tryb pracy „Push to Stop” (naciśnij [przycisk], aby zatrzymać) oznacza zmianę w podejściu do przemysłowej produkcji poligraficznej z wykorzystaniem arkuszowych maszyn offsetowych. Zamiast dotychczasowego podejścia, gdzie procesy drukowania były w sposób aktywny planowane, rozpoczynane i kończone przez operatorów, „Push to Stop” odwraca ten porządek. Zadania te są przejmowane przez pracującą w trybie ciągłym maszynę, a operator, jeśli zajdzie taka potrzeba, może zatrzymać na moment autonomiczny łańcuch procesów lub wprowadzić dodatkową korektę lub informację. Nowa koncepcja „Push to Stop” Heidelberga jest rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw obecnym trendom i wyzwaniom branży poligraficznej.

Maszyna, która stanęła w drukarni Perfekt, ma odpowiednie wyposażenie sprzętowe oraz programistyczne pozwalające na pracę w trybie „Push to Stop”. Nowy Speedmaster jest wyposażony w pulpit sterowania maszyną Prinect Press Center XL 2 oraz Wallscreen XL, 65-calowy przemysłowy monitor 4K z zupełnie nową strukturą interfejsu i opcją „myWallscreen” umożliwiającą dostosowanie ekranu do potrzeb użytkownika. Oprogramowanie IntelliStart 2 zwiększa efektywność zarządzania zleceniami i pozwala na pracę w trybie autonomicznym.

Poza tym Prinect Press Center oferuje wiele różnych funkcji takich jak m.in.: zdalne sterowanie strefami farbowymi, prędkością duktora farbowego i płynu nawilżającego, wsparcie dla operatora za pomocą krótkich tekstów opisowych oraz instrukcja obsługi online, interfejs do podłączenia maszyny przez internet do zdalnego serwisu eCall, zapisywanie zlecenia ze wszystkimi istotnymi ustawieniami maszyny, integrację maszyny w środowisko sieciowe, system Color Management oraz analizę procesu produkcyjnego i wydajności z funkcją Benchmarking.

Nowy Speedmaster wykorzystuje także specjalny moduł Prinect Press Center InstantGate, umożliwiający wymianę danych pomiędzy maszyną drukującą a elementami systemu Prinect.

Maszyna posiada system AutoPlate XL 2 do jednoczesnej automatycznej wymiany płyt na wszystkich zespołach drukujących. Możliwa jest również wymiana wszystkich płyt podczas mycia cylindrów i obciągów gumowych. Kolejnym uzupełnieniem tego procesu może być współpraca maszyny drukującej ze zautomatyzowaną linią naświetlania form drukowych Suprasetter CtP i przesyłanie przez maszynę poleceń naświetlania form dla kolejnych zleceń wg aktualnej kolejności prac na maszynie.

Nowa maszyna korzysta również z innowacyjnego spektrofotometrycznego systemu kontroli inline Prinect Inpress Control 2. Pomiar odbywa się bezpośrednio w maszynie drukującej wraz z automatycznym ustawianiem pasowania.

Z kolei moduł Prinect Press Center Color Assistant Pro pozwala na automatyczną optymalizację wstępnego ustawienia stref farbowych i szybki narząd.

Wspomniany wcześniej Prinect Performance Benchmarking pozwala na podstawie rzeczywistych danych produkcyjnych tworzyć raporty wydajności oparte na wyznacznikach wydajności OEE (wskaźniki wykorzystania wyposażenia) z jednoczesnym porównaniem rezultatów z innych drukarń na całym świecie. Raporty OEE maszyn pracujących w drukarni Perfekt plasują się wśród czołówki europejskiej, ale i światowej.

Oczywiście dodatkowo maszyna wyposażona jest w wiele rozwiązań proekologicznych.

W projekcie wykorzystano finansowanie zewnętrzne, które zapewniła firma Siemens. „Dużą zaletą oferty Heidelberg i Siemens Finance była jej kompleksowość. Oprócz dostawy najwyższej jakości sprzętu, otrzymaliśmy bardzo korzystną propozycję finansowania, dopasowaną do specyfiki branży poligraficznej i naszej firmy” – podkreśla Janusz Banasiewicz, prezes zarządu drukarni Perfekt SA.

Więcej – w lutowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska