KBA CEE: podsumowanie roku 2017 i plany na rok 2018
13 lut 2018 12:07

 

5 lutego br. w warszawskim Hotelu Bellotto odbyło się doroczne spotkanie kierownictwa firmy KBA CEE z przedstawicielami polskich mediów branżowych. Rozpoczął je Paweł Krasowski – marketing & product manager; przedstawił agendę wydarzenia, w którym z ramienia KBA CEE wzięli udział również: Jan Korenc – prezes zarządu i Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu.
Jan Korenc rozpoczął swoją prezentację od podania aktualnej ceny akcji Koenig & Bauer na giełdzie we Frankfurcie, podkreślając jej bardzo dobrą i stabilną kondycję finansową. Scharakteryzował też obecną strukturę grupy Koenig & Bauer zaznaczając, że ponad 50 proc. jej obrotów stanowią przychody ze sprzedaży realizowanej przez KBA-Sheetfed, jednostkę zajmującą się produkcją arkuszowych maszyn offsetowych. Przedstawił też założenia koncernu na lata 2018-2021: wzrost organiczny rzędu 4 proc. rocznie, zyskowność na poziomie 4-9 proc., utrzymanie odpowiedniej elastyczności działań, dalsze zwiększanie przychodów z usług serwisowych, utrzymanie wskaźnika kapitału własnego na poziomie 45 proc. oraz odpowiednie zarządzanie kapitałem obrotowym netto.
Następnie omówił aktualną sytuację spółki KBA CEE, która odnotowała kolejny udany rok. „Najlepszym tego potwierdzeniem jest przyznany nam ponownie tytuł The Best Agent 2017 dla najlepszej filii Koenig & Bauer w skali globalnej. (...)” – mówił prezes KBA CEE.
Obecnie KBA CEE jest 4. filią Koenig & Bauer pod względem przychodów ze sprzedaży oraz 6. w kontekście przychodów z usług serwisowych.
W trzech krajach obsługiwanych przez KBA CEE pracuje w sumie ponad 500 maszyn marki Koenig & Bauer. Spółka zatrudnia 45 osób, z czego ponad połowa to pracownicy działu serwisu.
W roku 2017 firma KBA CEE dostarczyła do Polski w sumie ponad 20 urządzeń, z których większość stanowiły offsetowe maszyny arkuszowe z serii Rapida w różnych konfiguracjach i klasach formatowych. Sprzedaż uzupełniają wdrożenia oprogramowania MIS czeskiej firmy Cicero Group, reprezentowanej w Polsce na zasadach wyłączności przez KBA CEE.
Jan Korenc nawiązał też do niedawno podpisanej umowy dystrybucyjnej z duńską firmą Nilpeter. „Jednym z naszych wyzwań na rok 2018 jest dalsza rozbudowa i wzmacnianie struktur sprzedażowych i serwisowych, związanych z pojawieniem się w naszej ofercie tej marki. W ramach tego samego działu obsługiwani są też potencjalni i obecni użytkownicy maszyn KBA-Flexotecnica. Nasze portfolio zostało wzbogacone także o nowe urządzenia introligatorskie, z myślą o których także podejmujemy szereg działań w obszarze sprzedaży i serwisu. (...)”.
Na zakończenie swojego wystąpienia Jan Korenc wymienił najważniejsze przewagi Koenig & Bauer, decydujące o sukcesach odnoszonych przez całą grupę: ponad 200 lat doświadczenia w budowie maszyn, firma innowacyjna, zorientowana na klienta. Grupa Koenig & Bauer notuje stabilne wyniki finansowe, jest liderem rynkowym i technologicznym w wielu obszarach, z odpowiednio zdywersyfikowanym portfolio.
Z nowymi rozwiązaniami w poszczególnych segmentach zapoznał dziennikarzy Grzegorz Szymczykowski. Na wstępie przybliżył nowej generacji systemy kontrolno-pomiarowe, wspomagające obsługę maszyn z serii Rapida. Sporo miejsca poświęcił nowym rozwiązaniom utrwalania wydruków, przedstawił też koncepcję różnych modeli suszarek VariDry.
Kolejny z przedstawionych systemów – ErgoTronic AutoRun – to nowe oprogramowanie Koenig & Bauer, mające jeszcze bardziej zautomatyzować pracę i obsługę maszyn z serii Rapida. Nowością jest też aplikacja Rapida LiveApp, umożliwiająca monitorowanie pracy maszyn Rapida z poziomu urządzenia przenośnego.
Kolejna część wystąpienia Grzegorza Szymczykowskiego była poświęcona pozostałym maszynom i urządzeniom znajdującym się w portfolio grupy Koenig & Bauer. Przedstawił on też nowości i usprawnienia w działalności KBA CEE jako regionalnego przedstawicielstwa Koenig & Bauer.
Więcej – w lutowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA CEE