Agfa Anapurna H2050i LED w firmie Omega Art
8 mar 2018 13:03

 

W grudniu ub.r. w firmie Omega Art z Olkusza rozpoczął pracę wielkoformatowy ploter inkjetowy – Agfa Anapurna H2050i LED. Rozwiązanie, bazujące na energooszczędnej technologii UV LED, umożliwia produkcję hybrydową, realizowaną zarówno w trybie płaskim, jak i z roli na rolę. Zakup został częściowo sfinansowany ze środków unijnych w ramach programu „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Omega Art to działające od niemal 20 lat przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Paweł Martyka. W działalność firmy zaangażowane są także jego żona – Aneta oraz jej siostra Renata Jurczyk wraz z mężem Marcinem. „(...) Obecnie tworzymy 12-osobowy zespół, zajmujący się w szeroko rozumianą produkcją poligraficzno-reklamową – mówi Paweł Martyka. – Jedną z naszych specjalizacji, wyróżnioną podczas niedawnych targów Rema Days Warsaw 2018, jest też oklejanie pojazdów”.
Na wspomnianej wystawie odbył się konkurs 3M Endorsed Wrap!t Ring zorganizowany przez centrum szkoleniowo-egzaminacyjne 3M – The Wrap Center z myślą o certyfikowanych aplikatorach 3M Endorsed. Wśród 8 startujących zespołów znalazły się też Aneta Martyka i Renata Jurczyk, które wystąpiły pod szyldem The Wrap Sisters, zdobywając najwięcej głosów wśród 1800 osób obserwujących zmagania. „Jesteśmy niezwykle dumne z tego faktu, gdyż dyplomy 3M Endorsed posiadamy wraz z siostrą dopiero od roku – mówi Aneta Martyka. – Tematem oklejania zajmujemy się, także biznesowo, od lat. Jednak certyfikacją 3M Endorsed zainteresowałyśmy się dopiero podczas targów RemaDays Warsaw 2017 (...) Co ciekawe, na tych samych, ubiegłorocznych targach krystalizowała się kwestia plotera UV, jaki mieliśmy wówczas w planach. (...)”.
„Rzeczywiście, na stoisku firmy Agfa pracował wówczas model Anapurna H2050i LED, który już po kilku miesiącach wzbogacił nasz park sprzętowy – potwierdza Paweł Martyka. – Jednak pierwsze kontakty z tym dostawcą i z Adrianą Piotrowską-Ineksiak, która jest naszym opiekunem handlowym, nawiązaliśmy w 2015 roku. Już wówczas bacznie obserwowaliśmy rozwój techniki inkjet UV i wyłącznie kwestią czasu była inwestycja w tego typu ploter, pozwalający na nasz dalszy rozwój i wzbogacający możliwości Omega Art. Jego zakup był częściowo finansowany ze środków unijnych, a ponieważ część proceduralna przeciągała się nieco w czasie, na rynku zdążyły się pojawić rozwiązania wyposażone w energooszczędną technologię UV LED. Cieszymy się, że w procedurze przetargowej najlepszym okazał się ploter zaproponowany przez firmę Agfa. (...)”.
Dostarczone w grudniu ub.r. do Omega Art rozwiązanie umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych (w maks.formacie 2,05x3,2 m i o grubości do 4,5 cm) oraz giętkich (o szerokości do 2,05 m przy ciężarze zwoju z nośnikiem nieprzekraczającym 50 kg). Urządzenie jest wyposażone w głowice Konica Minolta, drukuje w 6 kolorach z dodatkową bielą. Anapurna H2050i LED pracuje z prędkością do 104 m2/h w trybie draft, a sterowany jest najnowszą wersją oprogramowania Asanti 3.0.
Mówi Paweł Martyka: „Po ponad 2-miesięcznej eksploatacji możemy wypowiadać się wyłącznie pozytywnie na temat tego rozwiązania. (…) Nasi klienci zwracają też uwagę na znakomitą jakość realizowanych w nim wydruków. Co istotne, są wśród nich zarówno firmy, z którymi już wcześniej współpracowaliśmy (wykonując prace w druku offsetowym czy solwentowym), jak i zupełnie nowi zleceniodawcy. Niedawno dla jednego ze szczecińskich teatrów zadrukowywaliśmy elementy wykonane ze sklejki, które wykorzystano przy tworzeniu podłogi z myślą o jednej z wystawianych tam sztuk scenicznych. To najlepszy przykład ogromnych możliwości tego urządzenia, z których rynek nie do końca zdaje sobie jeszcze sprawę”.
Aneta Martyka dodaje: „Sami dopiero uczymy się i poznajemy potencjał tego plotera. Co nie zmienia faktu, że pracuje on już na jedną pełną zmianę, a naszą nową ofertą zainteresowały się m.in. okoliczne zakłady szklarskie. Obsługujemy firmy, przede wszystkim zakłady produkcyjne, głównie z Polski Południowej, ale (...) nie mamy w tym względzie żadnych ograniczeń. (...)”.
Obecnie w maszynie zadrukowywane są zarówno materiały sztywne, jak i giętkie. Prace realizowane na tych drugich zostały w dużej mierze przeniesione z plotera solwentowego. „Jakość i wydajność maszyny Agfa okazały się na tyle przekonujące, że ta konwersja nastąpiła w sposób naturalny – mówi Paweł Martyka. – Obecnie Anapurna H2050i LED mniej więcej w tych samych proporcjach obsługuje podłoża giętkie i płaskie, ale jego finalne wykorzystanie w dużej mierze zależy od zapotrzebowania samych klientów. Plany mamy bardzo ambitne – chcemy w pewien sposób wytyczać nowe trendy na regionalnym rynku, jak też go edukować w zakresie możliwości, jakie oferuje współczesna poligrafia. Będziemy pojawiać się też z naszą ofertą na imprezach branżowych, np. targach dedykowanych segmentom, o których myślimy w kontekście dalszego rozwoju, choćby związanych z dekorowaniem wnętrz. W planach mamy też kampanię promocyjno-informacyjną w internecie, z wykorzystaniem mediów społecznościowych”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics


 

error: Kopiowanie zabronione!