Sun Chemical na targach Deco’18
19 mar 2018 11:21

Sun Chemical znajdzie się wśród wystawców targów Deco’18, które odbywać się będą w dniach 7-9 kwietnia br. w Columbus w stanie Ohio (USA). Firma zaprezentuje na nich szerokie portfolio swoich rozwiązań, dedykowanych zadrukowywaniu i uszlachetnianiu szkła.

„Wielu właścicieli marek preferuje opakowania szklane z uwagi na ich walory ochronne oraz atrakcyjność wizualną, ważną w kontekście ekspozycji na półkach sklepowych – mówi Penny Holland, wiceprezes ds. marketingu i zastosowań przemysłowych w północnoamerykańskim dziale farb Sun Chemical. – Największym wyzwaniem w przypadku tego surowca są ograniczenia w zakresie jego bezpośredniego dekorowania. Produkowane przez nas farby UV, stworzone z myślą o zadrukowywaniu szkła, umożliwiają uzyskanie oczekiwanych przez właścicieli marek efektów: żywotnych, wyrazistych barw, które pozwalają wyróżnić produkt na półce sklepowej”.
Odwiedzający stoisko firmy Sun Chemical będą mogli zapoznać się z serią stworzonych przez nią farb sitodrukowych SunVetro oraz poznać działanie SunMatch – narzędzia umożliwiającego komunikację kolorystyczną pomiędzy dostawcą farb i klientem. Pozwala ono jednocześnie na symulację barw z biblioteki Pantone. Zapewnia również – zdaniem producenta – uzyskanie pełnej palety kolorów Pantone na bazie 12-pigmentowych barw, przy zachowaniu pełnej powtarzalności danego odcienia.
Na stoisku Sun Chemical będą również promowane farby sitodrukowe UV z serii SunVetro VTGL. Jest to dwuskładnikowe rozwiązanie, stworzone z myślą o zadrukowywaniu szkła, powlekanych metali i powierzchni ceramicznych; znajduje też zastosowanie przy tworzeniu efektu lustra. Jak zapewnia producent, farby te oferują najwyższy poziom przylegania do powierzchni wykonanych ze szkła, wysoki połysk, odporność na wycieranie i działanie substancji chemicznych. W ich składzie nie ma metali ciężkich ani lotnych związków organicznych (VOC). Farby można poddawać utrwalaniu zarówno przy zastosowaniu lamp rtęciowych, jak i promienników LED UV. W skład pakietu SunVetro VTGL wchodzi też system pasowania kolorystycznego, pozwalający na dozowanie i skalowanie liczby stosowanych kolorów w celu uzyskania właściwego efektu końcowego.
W kontekście specjalnych powłok zapobiegających zdzieraniu, jakie są aplikowane na szklanych pojemnikach podczas ich produkcji, ważnym etapem – pozwalającym na uzyskanie optymalnego poziomu adhezji do podłoża – staje się wstępne przygotowanie szkła do naniesienia farby czy innego materiału dekoracyjnego. Tu odpowiedzią firmy Sun Chemical jest SunSpray – wodny primer w spreju, niezawierający lotnych związków organicznych, ciężkich metali czy też bisfenolu typu A (BPA). Stanowi on uzupełnienie serii farb SunVetro VTGL i jest zgodny z regulacjami tzw. Propozycji 65 stanu Kalifornia.
Produkty z serii SunVetro i SunSpray mogą znaleźć zastosowanie przy dekorowaniu wyrobów ceramicznych oraz pojemników wykonanych ze szkła, np. butelek na piwo i wino, napoje bezalkoholowe, kosmetyki i wyroby medyczne. Można je aplikować także na szkło wykorzystywane w telefonach komórkowych, monitorach komputerowych, maszynach do gier czy elementach mebli.
Podczas wystawy Sun Chemical będzie też promować farby umożliwiające uzyskanie efektów specjalnych: metaliczne, termochromowe, fluorescencyjne oraz wywołujące wrażenia dotykowe. Drugie z wymienionych można aplikować bezpośrednio na szkle, by wskazywały idealną temperaturę wina czy piwa. Innym ich zastosowaniem są informacje o charakterze promocyjnym, pojawiające się przy odpowiedniej temperaturze.
Kolory fluorescencyjny i fosforyczny można z kolei wykorzystać do osiągnięcia efektów świecenia w ciemności lub na czarnym tle. Efekty ziarnistości czy piasku mogą być bezpośrednio nanoszone na butelki i utrwalane w taki sam sposób jak farby. Alternatywna metoda zakłada, że oszronione butelki są poddawane wybiórczemu lakierowaniu w dedykowanych obszarach.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical