Heidelberg prezentuje nową cyfrową maszynę Versafire EV
20 mar 2018 13:22

Dzięki Versafire EV (elektrofotografia i wszechstronność) firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) oferuje wszechstronny cyfrowy system produkcyjny, przeznaczony zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla doświadczonych dostawców usług druku cyfrowego. „Versafire EV zapewnia naszym klientom elastyczny system produkcyjny, który został specjalnie zaprojektowany tak, aby idealnie odpowiadać wymaganiom branży poligraficznej i który może być wykorzystany do dalszego udoskonalania cyfrowego modelu biznesowego w wyniku dywersyfikacji i optymalizacji” - wyjaśnia Stephan Plenz, członek zarządu odpowiedzialny za technologię cyfrową w firmie Heidelberg.

Dzięki nowemu tonerowi „niewidoczna czerwień” Versafire EV oferuje 5 kolorów specjalnych. Wraz z białym, tonerem bezbarwnym, neonowym żółtym i neonowym różowym „niewidoczna czerwień” zapewnia dodatkowe możliwości. W świetle dziennym ma lekko błyszczący efekt, a w świetle ultrafioletowym toner świeci jasnoczerwono. Użycie „niewidocznej czerwieni” zapewnia ochronę przed kopiowaniem i jest szczególnie odpowiednie dla aplikacji istotnych dla bezpieczeństwa. Pięć kolorów specjalnych umożliwia m.in. drukowanie świecących plakatów, zaproszeń, biletów wstępu, opasek na rękę, jaskrawych broszur reklamowych i elementów zabezpieczających.

Nowy Versafire EV jest w stanie najpierw kłaść biel, a następnie kolory CMYK, tworząc mocne, luminescencyjne obrazy podczas drukowania na kolorowych podłożach i uzyskując nowe, niezwykłe efekty. Tam, gdzie wcześniej wymaganych było kilka procesów, wszystko odbywa się teraz za jednym razem.

Nowa automatyczna kalibracja w linii i pasowanie zapewniają wysoki stopień stabilności, precyzji oraz jakości. Bezpośredni pomiar koloru i automatyczna kalibracja odbywają się przed procesem drukowania i zapewniają stałą stabilność koloru całego nakładu. Najwyższą jakość obrazu uzyskuje się dzięki rozdzielczości zwiększonej do 4800×2400 dpi.

Versafire EV drukuje z prędkością 85 lub 95 str. A4/min i przetwarza podłoża o gramaturze do 360 g/m2. System może też drukować banery do długości 700 mm (dupleks) i 1260 mm (simpleks).

Prinect Digital Frontend (DFE) opracowany przez Heidelberga umożliwia inteligentną integrację z procesami druku cyfrowego i offsetowego. Korzystając z DFE, system Versafire EV można łatwo zintegrować z istniejącym procesem produkcyjnym w drukarni, jednocześnie znacznie szybciej przetwarzając zmienne dane drukowania.

Ponadto dostępny jest nowy 17-calowy ekran dotykowy, który umożliwia przegląd wszystkich danych maszyny i rodzajów papieru.

Klienci otrzymują również oprogramowanie do sterowania ustawieniami mediów - Media Management Tool. Wspomagany przez asystenta interfejs użytkownika umożliwia znaczne ograniczenie czasu i pracy niezbędnej do ustawienia podłoża. Wszystkie ustawienia można zapisywać, eksportować i importować, a także ładować na inne maszyny z serii Versafire.

JD Druck GmbH w Lauterbach testuje nową maszynę Versafire EV. Drukarnia istnieje od ponad 125 lat, zatrudnia 65 pracowników i koncentruje się na druku reklamowym, ale wykonuje także mniejsze zlecenia z segmentu opakowań i displaye POS. Działa na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga. „Wkroczyliśmy w sektor druku cyfrowego bardzo wcześnie i wierzę w możliwości, jakie niosą ze sobą personalizacja i indywidualizacja” - potwierdza dyrektor zarządzający Jörg Göttlicher. Przejął drukarnię od ojca w 1991 r. i systematycznie rozwija firmę. W dziale druku cyfrowego można znaleźć różne modele Heidelberg Versafire. Pod koniec stycznia JD Druck rozpoczął testowanie nowego Versafire EV i jest w stanie bezpośrednio porównać wydajność z poprzednimi modelami. „Versafire EV zmierza we właściwym kierunku i już po tym krótkim czasie możemy dostrzec bardzo pozytywne rezultaty” - potwierdził Jörg Göttlicher. Zapytany o najlepsze nowe funkcje, operator Steffen Möller wskazał na poprawioną łatwość obsługi dzięki nowemu podajnikowi z klapką, co oznacza, że wkładanie banera jest teraz znacznie łatwiejsze. Jest również zadowolony z automatycznego pasowania inline i dobrej stabilności kolorów zapewnianych przez nowe wbudowane czujniki.

Możliwość drukowania białego koloru jako pierwszego jest super. Oszczędza nam to operacji drukowania oraz tworzy wspaniałe efekty i jakość na kolorowym papierze” - mówi entuzjastycznie Möller.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg