Sun Chemical i Luminescence na targach Security Printers 2018
26 mar 2018 11:37

Podczas targów Security Printers, które odbywały się w dniach 21-23 marca br. w The Convention Center w Dublinie (Irlandia), Sun Chemical po raz pierwszy zaprezentował – wraz z przejętą niedawno firmą Luminescence – portfolio swoich rozwiązań dedykowanych produkcji banknotów. Wspólna oferta obu dostawców została pokazana na połączonych stoiskach. Promowane tu były farby offsetowe i stalorytnicze do drukowania banknotów.

Należy do nich m.in. seria SunNote, uwzględniająca – jak zapewnia Sun Chemical – niemal wszystkie aspekty procesu produkcji banknotów oraz kwestie związane z całym cyklem ich użytkowania. Obecnie została ona wzbogacona o farbę SunNote Sculpt – bazującą na technologii stalorytu wodnego firmy Luminescence. Uzupełniają one bogate portfolio tej firmy w zakresie farb zabezpieczających, stosowanych przy produkcji banknotów, paszportów, kart identyfikacyjnych i innych papierów wartościowych, znajdujących powszechne zastosowanie na rynku security printing. Podczas wystawy eksperci z firmy Luminescence zwracali szczególną uwagę na nowe funkcjonalności w zakresie zszywania paszportów specjalnymi nićmi. Prezentowana była też niebieska farba fluorescencyjna o nazwie Fire & Ice, powodująca jaskrawą czerwoną poświatę. Może ona znaleźć zastosowanie w druku offsetowym, zapewniając wyższy poziom zabezpieczenia oraz większą interakcję z projektami uwzględniającymi elementy widoczne we fluorescencyjnym świetle UV.
Sun Chemical zaprezentował także swoje portfolio rozwiązań w zakresie zabezpieczania dokumentów oraz ochrony marki. Na stoisku były promowane m.in. rozwiązania przejętej przez ten koncern niedawno włoskiej firmy C.T. LAY oraz innego producenta – 4PLATE (którego C.T. LAY jest udziałowcem w ramach spółki joint-venture): hologramy typu „pre-patched”, powłoki typu „pre-laid”, a także płyty do laminacji oraz płyty specjalne zawierające elementy zabezpieczające i pokrycia plazmowe.
Mówi Stefaan D’Hoore, business director działu Security Inks w firmie Sun Chemical: „Na targach Security Printers pojawiliśmy się po raz piąty, ale po raz pierwszy – wraz z Luminescence, nowym członkiem rodziny Sun Chemical. Wspólnie możemy zaoferować rynkowi niezwykle bogate portfolio farb i pigmentów, znajdujących zastosowanie w produkcji druków zabezpieczonych, także banknotów. (…) Dzięki akwizycjom takich marek jak Luminescence czy C.T. LAY znacząco wzbogaciliśmy naszą ofertę w obszarze rozwiązań dedykowanych produkcji banknotów i kart plastikowych. W rezultacie Sun Chemical może obecnie zaoferować swoim klientom jedno z najszerszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie spektrów rozwiązań w zakresie security printing i ochrony marki”.
Sun Chemical zaprezentował też na wspomnianych targach prototyp nowej generacji ręcznego czytnika, komplementarnego z serią farb i lakierów Verigard, znajdujących zastosowanie przy wprowadzaniu zabezpieczeń przed fałszerstwami i podróbkami. Urządzenie to ma zapewniać szybką i niezawodną weryfikację autentyczności danego wyrobu. Zaprogramowane zostało w ten sposób, by znajdować rozbudowaną kombinację znaczników Verigard, wkomponowanych w kolory specjalne lub w ramach innych rozwiązań zabezpieczających produkt, np. farby Colour Shift zapewniające wielowarstwową ochronę. Po zeskanowaniu wspomnianych znaczników, czytnik – kompatybilny z większością smartfonów i innych urządzeń przenośnych - wysyła informację o wynikach testu.
Na stoisku Sun Chemical były także promowane farby z serii SunCarte, znajdujące zastosowanie przy wszystkich procesach poligraficznych związanych z produkcją dokumentów wymagających odpowiednich zabezpieczeń, kart identyfikacyjnych laminowanych poliwęglanami, a także kart bankomatowych i kredytowych. W skład rodziny SunCarte wchodzą farby offsetowe i sitodrukowe, jak również lakiery i kleje stosowane przy wytwarzaniu ww. produktów. Ich uzupełnieniem są różnorodne – jawne i ukryte – rozwiązania wychodzące naprzeciw rosnącym wymogom firm z segmentu security printing.
Seria SunCarte obejmuje obecnie: Solarsmart ID – specjalnie recepturowane produkty do laminowania podłoży typu PC; SunCarte UV Offset – farby offsetowe do druku UV; CCNT i SolarSmart –farby sitodrukowe konwencjonalne i UV; SunTronic – farby stosowane w elektronice drukowanej, np. farby przewodzące do systemów RFID; farby stosowane do zadrukowywania różnorodnych podłoży, w tym PVC, PET i PC.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical