Europejska premiera technologii firmy Screen w Booksfactory.pl
3 kwi 2018 15:20

 

W ciąg inwestycji drukarni Booksfactory.pl (które w kilka miesięcy osiągnęły poziom 5 mln euro) wpisała się kolejna maszyna inkjetowa Screen – TruePress Jet520HD. Dostawcą była firma Reprograf. Wdrożenie w Booksfactory.pl było europejską premierą tej innowacyjnej technologii firmy Screen na rynku produkcji książek.

Booksfactory.pl to nowoczesna drukarnia cyfrowa. Codziennie jest tu produkowanych ponad 100 tytułów książek w oprawie miękkiej, twardej i zeszytowej, w nakładach już od 1 egz. Drukarnia posiada ok. 2000 klientów w całej Europie, a udział eksportu w jej produkcji to blisko 80 proc. Na polski rynek trafia co piąta wyprodukowana przez nią publikacja.

Booksfactory.pl nieustannie inwestuje. „W ciągu 18 miesięcy – mówi Daniel Krzanowski, prezes zarządu PrintGroup, do której należy marka Booksfactory.pl - zainwestowaliśmy głównie w zaawansowane rozwiązania technologiczne; dumny jestem także z niedawno oddanego obiektu przemysłowo-biurowego. Na 3-hektarowej działce, blisko autostrady i centrów logistycznych wybudowaliśmy nowoczesną fabrykę. Obiekt wyposażony jest w systemy klimatyzacji i utrzymania wilgotności powietrza, a także w wyrafinowany system zarządzania budynkiem BMS klasy KNX oraz system kontroli dostępu do zakładu. Nasze inwestycje w technologie dotyczą głównie sprzętu do produkcji typu „book of one”. Zainstalowane przez nas maszyny firmy Screen zapewniają nam taką możliwość, a ostatnia inwestycja pozwala nam na zadruk tanich papierów, także powlekanych z niespotykaną dotąd dla inkjetu jakością i rozdzielczością wynoszącą 1200 dpi. (...)”.

Decyzję dotyczącą produkcji książek, a konkretnie - drukowania ich w technologii cyfrowej podjęto tu w 2010 r. Współpraca firm Booksfactory.pl i Reprograf rozpoczęła się 2 lata później - na targach drupa 2012, gdzie premierę miała maszyna Screen TruePress Jet520EX Mono. Daniel Krzanowski zdecydował się na zakup systemu prezentowanego na targach. Rok temu Booksfactory.pl przeniosła się do nowych hal produkcyjnych i postawiła na najnowsze technologie dostępne wówczas na rynku. Na targach drupa 2016 firma Screen zaprezentowała technikę inkjetową opartą na tuszach S.C. Dzięki nim w nowej maszynie tego producenta – TruePress Jet520HD - można drukować z prędkością 120 m/min zlecenia o wysokiej rozdzielczości (1200x1200 dpi), realizowane zarówno na papierach powlekanych, jak i standardowych offsetowych. „Rewelacyjna jakość, druk na dobrym, tańszym papierze, a także japońska dokładność i niezawodność urządzeń sprawiły, że - po testach konkurencyjnych maszyn - po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zakup najnowszego systemu Screen – mówi Daniel Krzanowski. - Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że jeszcze w I połowie br. w naszej drukarni rozpocznie pracę kolejna (trzecia już) linia drukująca tego producenta, również w technice inkjetowej, bazująca na systemie TruePress Jet520HD i tuszach S.C. (…) W naszych inwestycjach chodziło nie tylko o zakup samej maszyny – decydująca okazała się w dużej mierze kwestia profesjonalnego doradztwa przez pracowników Reprografu i Screena, jak również obsługa serwisowa tej firmy”.

Maszyna ta drukuje przy użyciu nowej generacji atramentów, zapewniających szeroki gamut kolorystyczny, na wstędze o szerokości 520 mm. Najlepszą jakość wydruku można tu osiągnąć przy prędkości 50 m/min i rozdzielczości 1200x1200 dpi, podczas gdy najwyższa prędkość wynosząca 120 m/min pozwala na druk z rozdzielczością 600x600 dpi. Dodatkową zaletą maszyny – jak podkreśla Screen – jest możliwość nakładania na podłoże kropli o zmiennej wielkości. W połączeniu z unikatowymi algorytmami cieniowania krople o różnych rozmiarach mogą być aplikowane z dużą dokładnością, zwiększając jakość druku i obniżając zużycie atramentu. Kolejną charakterystyczną cechą jest nowy atrament o dużej gęstości, zbliżonej do typowej dla farb offsetowych. Dzięki temu operator urządzenia może decydować, czy drukować w najwyższej jakości, czy stosować mniej atramentu, redukując tym samym koszty. TruePress Jet520HD posiada opcjonalny system inspekcyjny JetInspection marki Screen, który sprawdza całe strony i porównuje wydruki z plikami w formacie RIP, zapewniając kontrolę zgodności. Uzupełnieniem maszyny jest oprogramowanie do sterowania przepływem pracy Screen Equios. Jego nowa wersja, wprowadzona na rynek wraz z modelem Screen TruePress Jet520HD, posiada funkcje, które optymalizują pracę urządzenia, m.in. In-RIP Smart Imposition, ICC Profile Editor czy Spot Colour Editor.

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf