Pierwsza w Polsce naświetlarka Kodak Magnus Q800 z systemem Auto Pallet Loader
3 kwi 2018 12:50

 

Została ona zainstalowana w drukarni Dimograf z Bielska-Białej. Obok identycznego urządzenia CtP (również marki Kodak), tyle że wyposażonego w system Multi Cassette Unit, stanowi ona obecnie podstawę produkcji form drukowych tej drukarni. Firma wdrożyła również oprogramowanie workflow Kodak Prinergy oraz Kodak InSite Prepress Portal.

Dimograf to drukarnia offsetowa wykonująca głównie książki i kalendarze (ok. 80 proc. jego klientów stanowią wydawnictwa spoza Polski). Obecnie eksport usług wynosi tu niemal 50 proc. sprzedaży, zaś całość produkcji szacowana jest na 25 mln egz. różnego rodzaju produktów rocznie, z czego 18 mln stanowią książki. Firma rozpoczęła działalność w 1989 r. zatrudniając 3 osoby; obecnie na powierzchni ponad 8000 m2 pracuje tu 250 osób. Firma nadal się rozbudowuje i powiększa swoją powierzchnię o kolejne 3000 m2.

„Dimograf należy do największych drukarń w regionie, specjalizujących się w produkcji książek (…) i kalendarzy – mówi Dariusz Mrzygłód, prezes zarządu drukarni Dimograf. - Taka pozycja zobowiązuje nas do nieustannych inwestycji w najnowocześniejsze maszyny. Ponieważ klienci coraz częściej oczekują jak najkrótszych czasów realizacji zleceń, jakiś czas temu postawiliśmy nie tylko na zakupy takich urządzeń, ale także na jak największą automatyzację procesów produkcyjnych. (...)”.

Na instalację pierwszej naświetlarki firmy Kodak drukarnia Dimograf zdecydowała się w 2007 r. „Był nią wówczas model Magnus 800 Quantum o wydajności 15 płyt na godzinę – wspomina Dariusz Mrzygłód. - Maszyna przez 10 lat pracowała niemal bezawaryjnie, spełniając nasze oczekiwania. Kolejną naświetlarką był Trendsetter. (...)”.

Firma stale się rozwijała; ostatnio zakupiono m.in. dwie 8-kolorowe maszyny w formacie XL. „Dzięki tym zakupom mogliśmy już drukować z wysoką prędkością, jednak wąskie gardła tworzyły się na etapie przygotowania form drukowych - mówi Piotr Kaczmarzyk, kierownik produkcji w firmie Dimograf. - Problem ten rozwiązały zakupy nowych naświetlarek firmy Kodak Magnus Q800, które oferują zdecydowanie wyższą wydajność”.
„Wcześniejsza naświetlarka – dodaje Krzysztof Stachura, kierownik przygotowalni w firmie Dimograf - posiada podajnik kasetowy MCU (Multi Cassette Unit), najnowsza – system Auto Pallet Loader. To drugie rozwiązanie umożliwia nam wyprodukowanie prawie 100 form drukowych w ciągu godziny. To pierwszy taki system w Polsce, ale podpatrywaliśmy je w zagranicznych drukarniach i bardzo nam się spodobał. Maszyna bardzo ułatwia pracę operatorom, ponieważ Auto Pallet Loader zapewnia możliwość ciągłej produkcji, bez potrzeby ładowania płyt co kilka godzin. Na palecie w tym systemie znajduje się 600 płyt, co wystarcza na ciągłą pracę naświetlarki przez ponad 8 godzin. Eliminacja konieczności zmian płyt przynosi oszczędności rzędu 1 godziny pracy operatora naświetlarki, a to bardzo dużo. Całość znacząco automatyzuje procesy w naszej przygotowalni, przyspieszając produkcję form drukowych, co było naszym priorytetem. To z kolei pozwala nam realizować zlecenia w krótszym czasie, pozyskiwać ich znacznie więcej, a co za tym idzie – dalej się rozwijać”.

Ostatnie inwestycje wpłynęły też na redukcję kosztów generowanych przez firmę. „Dzięki nim mogliśmy zrezygnować z pracy 3 urządzeń i zastąpiliśmy je dwiema w pełni zautomatyzowanymi liniami. Cały ten sprzęt obsługuje obecnie 2 zamiast 3 pracowników. Oczywiste jest także, że szybkie rozwiązania – a do takich należy naświetlarka Kodak Magnus Q800 - to oszczędności, a automatyzacja każdego procesu to sposób na bycie bardziej konkurencyjnym. (...)” – podsumowuje Dariusz Mrzygłód.

Więcej – w marcowej „Poligrafice”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak