CeDo inwestuje w technologię Vetaphone
16 kwi 2018 14:37

Czołowy europejski producent i dystrybutor produktów jednorazowego użytku dla gospodarstw domowych, firma CeDo, potwierdziła swoje dążenie do oferowania artykułów najwyższej jakości, decydując się na dużą inwestycję w technologię aktywacji koronowej Corona duńskiej firmy Vetaphone. Znana z produkcji m.in. worków na śmieci, na produkty spożywcze, mrożonki oraz kanapki, jak również folii aluminiowych i samoprzylegających, CeDo jest obecna w większości krajów kontynentalnej Europy oraz w Wielkiej Brytanii.

Firma, która koncentruje się przede wszystkim na produktach oferowanych przez marki prywatne, jest dostawcą dla głównych sieci handlu detalicznego w Europie, a także producentem towarów pod nazwami własnymi Paclan oraz Poly-Lina. Przedsiębiorstwo ma fabryki w czterech krajach, m.in. w brytyjskim Telford (gdzie mieści się główna siedziba firmy) oraz w wietnamskim Hanoi, w której odbywa się produkcja artykułów z polietylenu. Główna europejska siedziba CeDo jest zlokalizowana w Kątach Wrocławskich w południowej Polsce i zatrudnia ponad 550 pracowników, notując roczne obroty w wysokości ok. 150 mln euro, osiągane ze sprzedaży 80 tys. ton worków polietylenowych, folii aluminiowej oraz samoprzylegającej folii spożywczej.

Podwrocławska fabryka jest dodatkowo odpowiedzialna za świadczenie usług sprzedaży i serwisu na terenie Polski i Europy Wschodniej. Biuro w Paryżu obsługuje Francję, Hiszpanię, Portugalię i Włochy, zaś biuro w niemieckim Moenchengladbach – Niemcy, Austrię, kraje Beneluksu oraz Skandynawię. Rosnący rynek rosyjski jest obsługiwany z Moskwy, a firma dodatkowo posiada zakład w Holandii zajmujący się recyklingiem polietylenu.

CeDo narodziła się w Wielkiej Brytanii jako producent towarów Poly-Lina, jednak w efekcie licznych przejęć i połączeń obecnie należy do Straco, belgijskiego przedsiębiorstwa rodzinnego, które od 2014 r. nieustannie inwestuje w jej rozwój.

Gdy w 2001 r. CeDo otworzyła swoją polską fabrykę, zaczęła interesować się technologią aktywacji koronowej jako sposobem na poprawę jakości produktów. Po przeprowadzeniu dokładnych studiów i testów rynkowych zapadła decyzja o wyborze Vetaphone jako głównego dostawcy; między 2001 i 2015 r. zainstalowano 10 zespołów koronowania duńskiego producenta, a kolejnych 9 zostało zakupionych w latach 2015-2017. Wśród nich znalazły się cztery systemy typu VE1B-A (DS)620 QC, ze specjalnie zaprojektowaną stacją wyposażoną w generator 1 kW, i dwa systemy typu VE1B-A (DS)1120 QC z generatorem 1,5 kW.

Obecnie ponad 25 proc. całkowitej produkcji CeDo jest poddawane aktywacji koronowej. Andrzej Majewski, dyrektor fabryki w Kątach Wrocławskich, mówi: „Obsługujemy tutaj 78 linii w systemie 24/7, dlatego niezawodna technologia jest dla nas niezbędna. Nasze doświadczenia z wyposażeniem Vetaphone są dotychczas znakomite. Produkt jest łatwy w stosowaniu i oferuje doskonałą jakość za swoją cenę. Eliminuje również jedną ze zmiennych produkcyjnych.”
Korzyścią ze standaryzacji opartej na jednym dostawcy technologii koronowania jest m.in. spójność działania. „Wielu dostawców oferuje jedynie standardowe produkty, jednak dzięki Vetaphone jesteśmy w stanie dopracować specyfikację do dokładnych potrzeb. Doceniamy również usługi posprzedażowe oraz program stałej poprawy funkcjonalności, który przynosi nam od lat wiele korzyści” - wyjaśnia Mariusz Ruciński, kierownik projektu odpowiedzialny za plan inwestycyjny w Kątach Wrocławskich. Z maszynami wstęgowymi o szerokości od 300 mm do 1500 mm oferowane przez Vetaphone indywidualne rozwiązania mają ogromne znaczenie.

Magdalena Zaczkiewicz, kierownik produktu w firmie Technograph będącej polskim dystrybutorem Vetaphone, tłumaczy: „Bliska współpraca z tak znaczącą firmą jak CeDo to duża korzyść dla Vetaphone, ponieważ potwierdza ona naszą zdolność oferowania czołowej technologii i usług dopasowanych do potrzeb poszczególnych klientów. Obróbka powierzchni to tylko część całego procesu, ale bardzo istotna w przypadku, gdy wymagana jest niezmienna jakość.” Aby zagwarantować tę ostatnią, przedstawiciele obu firm regularnie organizują spotkania techniczne, dzięki którym mogą wymieniać się najważniejszymi informacjami.

Kolejnym krokiem w rozwoju fabryki CeDo w Kątach Wrocławskich będzie realizacja wielkiego projektu inwestycyjnego, który pozwoli na zwiększenie powierzchni produkcyjnej o kolejne 7 tys. m2 i podniesienie rocznej produkcji o dodatkowe 35 tys. ton (początkowo 20 tys. ton); w tym celu konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych 100 pracowników, co uczyni z CeDo największego pracodawcę w okolicy. „Widzimy potencjał instalacji kolejnych zespołów Vetaphone Corona w 2019 r. - cenimy jej wiedzę i chwalimy niezmienną jakość, którą oferuje” - kończy Majewski.

Na podstawie informacji firmy Vetaphone opracował TK