OZGraf uruchomił nową linię do oprawy twardej
26 kwi 2018 14:11

 

Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf SA, należące do giełdowej grupy Kompap, oficjalnie uruchomiły pierwszą w Polsce, a jedenastą na świecie kompletną linię do oprawy twardej Kolbus. Jej maksymalna wydajność to 70 taktów na minutę, co oznacza 4200 książek na godzinę. Wartość inwestycji wynosi ok. 2 mln euro. Instalacja nowej linii to zwieńczenie szeroko zakrojonego dwuletniego programu inwestycyjnego w OZGraf.

„Rocznie w OZGraf drukujemy około 7 mln książek. Półtora roku temu zakupiliśmy nowoczesną linię do oprawy miękkiej, znacznie zwiększając nasze moce wytwórcze. Najnowsza inwestycja oznacza wzrost potencjału naszych zakładów w kontekście produkcji książek w samej tylko oprawie twardej niemal o połowę - do około 7-8 mln egzemplarzy. Jest to najwyższa w historii OZGraf wydajność w tym zakresie” – przyznaje Piotr Ciosk, prezes zarządu Olsztyńskich Zakładów Graficznych.

Najnowsza linia to pełny zautomatyzowany i połączony ciąg technologiczny firmy Kolbus do oprawy twardej. Umożliwia kompletną produkcję książek w oprawie twardej, począwszy od przygotowania bloku przez prasę typu FM700 i FN720, poprzez linię do oklejania grzbietu wkładu książkowego i przyklejania paska wzmacniającego grzbiet RF700, trójnóż, aż po zawieszenie okładki BF530.

„Z myślą o podnoszeniu wydajności i zwiększaniu konkurencyjności obu naszych zakładów graficznych mocno stawiamy na inwestycje. Tylko w ten sposób - łącząc nowoczesność parku maszynowego z wieloletnim doświadczeniem w zakresie druku - jesteśmy w stanie zapewniać naszym klientom najwyższą jakość. Dzięki tego typu działaniom zarówno BZGraf, jak i OZGraf niezmiennie od lat należą do liderów druku dziełowego w Polsce i wygrywają konkurencję nie tylko w kraju, ale i za granicą” ­– dodaje Waldemar Lipka, prezes zarządu grupy Kompap.

Oficjalne uruchomienie nowej linii i przecięcie wstęgi odbyło się przy udziale Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, Waldemara Lipki - przewodniczącego rady nadzorczej i prezesa zarządu grupy Kompap oraz Anny Moryson, prezes zarządu Introzap Sp. z o.o., reprezentanta firmy Kolbus na polskim rynku. Poświęcenia linii dokonał ksiądz infułat dr Jan Jerzy Górny. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz lokalnych, liczni partnerzy biznesowi i regionalni przedstawiciele biznesu.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Kompap