Razem Mocni – z OKI i firmą Amagraf
18 cze 2018 10:48

Spółdzielnia socjalna Razem Mocni, tworząc punkt poligraficzny w centrum Szczecina, zaprosiła do współpracy przy tym projekcie firmę Amagraf – ogólnopolskiego dostawcę maszyn i materiałów poligraficznych. Z jej oferty wybrała maszyny drukujące OKI, a także wiele innych urządzeń. Tak powstała mała drukarnia, wyposażona w 100 proc. przez Amagraf.

„Jest nam niezmiernie miło – mówi Piotr Alwingier z firmy Amagraf - że mogliśmy wesprzeć tak wspaniały projekt, jakim jest utworzenie przez spółdzielnię socjalną, będącą podmiotem ekonomii społecznej, punktu poligraficznego, który gwarantuje możliwość pracy i rozwoju dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim wsparliśmy go wiedzą i doświadczeniem, oferując spółdzielni produkty z naszej oferty, które w największym stopniu spełniają jej aktualne potrzeby i oczekiwania. (...)”.

Spółdzielnię Razem Mocni założyło 6 osób współpracujących wcześniej na różnych polach – 5 z nich to osoby z niepełnosprawnościami. „Stanowimy grupę specjalistów wykształconych w swoich dziedzinach, o wieloletnim doświadczeniu – mówi Anna Storek, prezes spółdzielni. – Stąd też obrane przez nas kierunki prowadzonej działalności, jakimi stały się z jednej strony poligrafia, z drugiej - rehabilitacja. Poza prowadzeniem działalności gospodarczej tworzymy przede wszystkim miejsca aktywizujące osoby niepełnosprawne. (...) Prowadząc tego typu działalność, chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem aktywizacji osób niepełnosprawnych, a im pokazać drogę i możliwości rozwoju i usamodzielnienia, a także osiągania zawodowej satysfakcji. Chcemy w ramach swoich działań zrzeszać również artystów niepełnosprawnych - w naszej minigalerii będą oni mogli pochwalić się swoimi pracami, wyjść z nimi poza ściany swoich pokoi. Planujemy wiele warsztatów poligraficznych, plastycznych itp”.
Na park sprzętowy punktu poligraficznego składają się obecnie maszyny solwentowe OKI, laserowy ploter tnący Graphtec, różnego rodzaju prasy transferowe, drukarka sublimacyjna, a także urządzenia peryferyjne do wykańczania wydruków solwentowych. Jak podkreśla Piotr Alwingier, firma Amagraf jest nadal obecna w rozwoju tego przedsiębiorstwa, które już planuje kolejne inwestycje.

„Poligrafia to większa część mojego życia zawodowego – mówi Anna Storek. - Mam doświadczenie i pasję do tej pracy i swoją pasją zaraziłam pozostałych członków naszej spółdzielni. (...) Ponadto dzięki Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej udało nam się pozyskać dotację na stworzenie stanowisk pracy w naszej spółdzielni dla osób niepełnosprawnych. To pozwoliło nam znacząco poszerzyć ofertę poligraficzną. (…) Przeprowadziliśmy wiele rozmów, rozważyliśmy wiele ofert i spędziliśmy sporo godzin na rozważaniu, jaki kierunek będzie najlepszy. (...) Z czasem wspólnie postanowiliśmy, aby naszym głównym kierunkiem był druk cyfrowy, w tym przede wszystkim wielkoformatowy i produkcja gadżetów, ale oczywiście nie ograniczamy się tylko do tego i nie wykluczamy dalszego rozwoju.”

Razem Mocni oferuje klientom usługi z zakresu drukowania, ale również - dzięki ścisłej współpracy z innym podmiotami ekonomii społecznej – także projektowania i składu graficznego oraz introligatorskie. Wybór określonego sprzętu miał zagwarantować spółdzielni stałe zlecenia i stosunkową łatwość ich realizacji (prostota obsługi jest tu bowiem ważnym kryterium wyboru sprzętu).

„Podczas poszukiwań sprzętu przeprowadziliśmy wiele rozmów z różnymi firmami. Jednak większość z nich nie chciała przyjrzeć się naszym potrzebom, a jedynie sprzedać swój sprzęt. Szukając plotera solwentowego trafiłam w końcu na Amagraf i tu rozmowy odbywały się już na wyższym poziomie. (...) Firma Amagraf pomogła doprecyzować obrany przez nas kierunek i zaprezentowała różne możliwości. Profesjonalnie przygotowała się na spotkanie w naszej siedzibie, aby poznać nasze potrzeby. Po wielu ofertach więc tę uznaliśmy za najbardziej wiarygodną (...). Firma przeprowadziła też dwukrotnie szkolenia na najwyższym poziomie, pełne cierpliwości i naprawdę przyjazne. Nasze dobre relacje są kontynuowane”.

Maszyny, na które zdecydowała się spółdzielnia są – jak podkreśla jej prezes - przyjazne w obsłudze, nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, co ma znaczenie dla miejsca, w którym znajduje się jej punkt poligraficzny – jest to biurowiec w centrum starego miasta. Zakup był w znacznej mierze finansowany z dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Amagraf