Pierwsza certyfikacja europejska dla ekologicznych artykułów piśmienniczych
25 cze 2018 10:13

Certyfikat EU Ecolabel dla przetworzonych produktów papierowych to jedyna oficjalna, ogólnoeuropejska certyfikacja ekologiczna, której celem jest zmniejszenie wpływu ww. produktów na środowisko.

Wprowadzony w 2014 r. oferuje jednolite europejskie referencje dla ekologicznych produktów z papieru przetworzonego, w tym artykułów biurowych, papierowych kopert i papierowych toreb na zakupy. Jest częścią programu ekologicznego EU Ecolabel, zarządzanego przez Komisję Europejską i władze w każdym państwie członkowskim UE. To dobrowolny i przejrzysty system certyfikowany przez niezależną stronę trzecią.

Kryteria uzyskania EU Ecolabel dla przetworzonych produktów papierowych są rygorystyczne i obejmują cały cykl życia produktu: od wycinki drzew, poprzez proces produkcji papieru i przekształcania go w produkty biurowe, aż do końcowego zastosowania i recyklingu. Dlatego EU Ecolabel gwarantuje niski poziom oddziaływania na środowisko naturalne w całym łańcuchu dostaw. Jest to uspokajające dla wszystkich klientów, ułatwiając im wybór produktów; wiedzą oni, że mogą być bezpieczni podejmując najbardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska decyzję o zakupie. Chociaż kryteria są surowe, proces certyfikacji został zaprojektowany tak, aby był prosty i elastyczny. Jest to również niedroga alternatywa o niskich opłatach w porównaniu do marek własnych.

„Coraz więcej władz publicznych i firm prywatnych stara się podejmować decyzje dążące do zrównoważonych zakupów - wyjaśnia Virginie Ori, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Hamelin Group, pierwszej firmie, która uzyskała certyfikat Ecolabel dla swoich produktów. - Polityka dotycząca zamówień publicznych często wymaga udowodnienia, że dany produkt jest zgodny z pewnym zestawem norm środowiskowych. Certyfikat EU Ecolabel dla przetworzonych produktów papierowych spełnia normę ISO 14020, która ustanawia podstawowe zasady opracowywania i użytkowania etykiet oraz deklaracji środowiskowych. Opiera się również na kryteriach bardziej restrykcyjnych niż FSC – znak świadomego przemysłu drzewnego - i certyfikat PEFC, zapewniając pełne zabezpieczenie dla kupujących. Bycie rozpoznawalnym w całej Europie ułatwia sprzedaż certyfikowanych produktów na całym kontynencie, dodając wartości przedsiębiorstwu i pokazując klientom oraz użytkownikom końcowym, co wyróżnia dany produkt.”

Oznakowanie ekologiczne wymaga użycia papieru lub tektury pochodzących z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i certyfikowanych (FSC lub PEFC), ale idzie znacznie dalej, zapewniając niski poziom oddziaływania na środowisko naturalne w całym łańcuchu dostaw. W ten sposób EU Ecolabel przyczynia się do oszczędności energii, unikania powstawania odpadów, zrównoważonych pętli recyklingu i pomaga ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz wody.

Dla producentów artykułów piśmienniczych, kopert i papierowych toreb na zakupy certyfikat EU Ecolabel stanowi jasny i silny sygnał dedykowany konsumentom i nabywcom korporacyjnym, że produkty, które kupują, są najlepszym wyborem pod względem wpływu na środowisko.

Na podstawie informacji EU Ecolabel opracowała AP