500 tys. metrów płyt Kodak Sonora w 15 miesięcy
3 lip 2018 09:48

Pareto Print jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych drukarń w Rosji, a przy tym największym na świecie użytkownikiem płyt bezprocesowych Kodak Sonora. Od wdrożenia w styczniu ub.r. firma naświetliła ich ponad 500 tys. m2. Obecnie w drukarni wdrażana jest nowa generacja płyt Sonora X.

„Taking Print Further”

Filozofia biznesu Pareto Print jest zbieżna z hasłem firmy Kodak – Taking Print Further. Od założenia drukarni w 2010 roku, firma inwestuje w nowe technologie od początku opierając się na rozwiązaniach Kodak – zarówno od strony sprzętowej, materiałowej jak i workflow.

„Nasza przygotowalnia bazuje na dwóch wielkoformatowych systemach CTP Kodak VLF Magnus – mówi Pavel Arseniev, CEO drukarni Pareto Print. – Wykorzystujemy też płyty termiczne tej firmy: początkowo były to Electra XD, następnie przez kilka lat – Capricorn VT. Od początku 2017 roku cała nasza produkcja jest realizowana z udziałem płyt bezprocesowych Sonora XP”.

Jakość, trwałość, proekologiczność

Rozmowy przedstawicieli firm Kodak i Pareto Print rozpoczęły się na targach drupa 2016. Oficjalne wdrożenie płyt (styczeń’17) poprzedziły testy i szkolenia. Pavel Arseniev komentuje: „Nasza załoga bardzo pozytywnie przyjęła niemal natychmiastową konwersję na technologię bezprocesową, dostrzegając jej zalety: wysoką jakość reprodukcji, trwałość płyt, stabilność procesu prepress a także czystszą i tańszą produkcję, dzięki pozbyciu się chemii, wywoływarek, redukcji zużywanej energii, kosztów utylizacji odpadów itd. Nasze globalne oszczędności w skali miesiąca wygenerowane za sprawą wdrożenia płyt Sonora wynoszą ok. 10 tys. euro. A to już bardzo wymierny, ekonomiczny aspekt przejścia na technologię bezprocesową”.

Od ewolucji do rewolucji

W marcu br. w ofercie firmy Kodak pojawiła się kolejna generacja płyt bezprocesowych – Sonora X. Płyty umożliwiają realizację nawet sześciokrotnie wyższych nakładów (w zależności od aplikacji) oraz krótsze naświetlanie i większą odporność, zachowując wszystkie zalety, z jakich znany jest model Sonora XP. Ich trwałość i kompatybilność z wyższymi nakładami sprawia, że mogą być wykorzystywane w jeszcze szerszym spektrum zastosowań. Kodak szacuje, że za sprawą Sonora X technologię bezprocesową może wdrożyć nawet 80% drukarń offsetowych o różnej specjalizacji (książki, akcydensy, opakowania, gazety, druk UV).

Lokalny lider na rynku dziełowym i akcydensowym

W ciągu niespełna 15 miesięcy pracy z płytami Sonora drukarnia odnotowała ponad 20% wzrost liczby produkowanych książek, których obecnie w ciągu miesiąca powstaje tu ok. 7 mln egzemplarzy w oprawie zeszytowej, miękkiej i twardej. Firma posiada 18% udział w rosyjskim rynku produkcji dziełowej, zaopatruje również wydawców z wielu krajów ościennych. Pareto Print, zatrudniająca ok. 800 osób, prowadzi działalność w halach produkcyjnych o powierzchni 25 tys. m2.

„Od początku stawialiśmy na wysokie kwalifikacje naszych pracowników, automatyzację procesów, najlepsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne od światowych liderów, zapewniające wysoką jakość realizowanej produkcji – mówi Pavel Arseniev. – W efekcie Pareto Print jest powszechnie uważana za najnowocześniejszy zakład poligraficzny powstały w Rosji w ostatnim 25-leciu. To dla nas olbrzymi powód do satysfakcji i bodziec do dalszego rozwoju”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Pareto Print