Europejsko-koreański know-how
12 lip 2018 10:52

Kilka miesięcy temu SAM Europe i Sung An Machinery dostarczyli linię do powlekania i laminacji do firmy Carcano Antonio S.p.A, zlokalizowanej w Valtellina (północne Włochy). Specjalizuje się ona w produkcji aluminiowych materiałów kompozytowych w różnych grubościach i do różnych zastosowań. Główne ich przeznaczenie to opakowania do żywności, opakowania farmaceutyczne oraz zastosowania przemysłowe. Dla tego zakładu przetwórczego, założonego już w 1880 r., nowa linia z SAM stanowi kluczową część procesu konwertowania, uzupełniając ostatnie inwestycje w Carcano na kwotę ponad 20 mln euro.

Nowa linia powlekająca oferuje maksymalną prędkość produkcyjną na poziomie 400 m/min i możliwość przetwarzania wstęgi o szerokości w zakresie 800-1400 mm przy roli o średnicy do 1300 mm i wadze do 3000 kg. Linia SAM zamontowana w Carcano wyznacza nowe standardy, szczególnie w zakresie grubości materiału. Carcano przetwarza „niepodtrzymywane” aluminium o grubości od 6 do 100 mikronów w procesie powlekania i laminowania. Rezultatem jest szeroka gama aluminiowych produktów opakowaniowych. Folie aluminiowe są laminowane z foliami polimerowymi, jak PET, OPP czy BOPP o grubości 6-30 µm, LDPE i LLDPE w grubościach od 20 do 100 µm, BOPA w zakresie 15-60 µm czy 25-100 µm PVC.

Ta zaawansowana linia składa się z 3 stacji powlekających wyposażonych w wymienne głowice do powlekania rotograwiurowego, semi-flekso oraz flekso. Ze względu na różnorodność materiałów, które mogą zostać wyprodukowane, maszyna ma dwa systemy odwracania wstęgi odpowiednie również do pracy z wstęgą bazowego „niepodtrzymywanego” (czyli bez żadnej warstwy innego materiału) aluminium o grubości zaledwie 6 µm.

W rozmowie z czasopismem „C2” Giorgio Bertolini, CEO Carcano stwierdził: „SAM Europe było dla nas najlepszym wyborem. Wspólnie opracowaliśmy kompletne rozwiązanie techniczne tworząc elastyczną linię powlekająco-laminującą z możliwością rozbudowy i modyfikacji również w obszarze kluczowych jej elementów. Dzięki bliskiej współpracy z zespołem projektowo-inżynieryjnym SAM w ich europejskim biurze zaprojektowano maszynę w pełni dobraną do naszych indywidualnych potrzeb produkcyjnych. Przed wysyłką z fabryki SAM z Korei maszyna została w pełni zmontowana i z powodzeniem sprawdzona podczas suchych testów przeprowadzonych jako część testów fabrycznych. Z tą linią proces konwertowania rozpoczyna się od razu na najwyższym poziomie odpowiadając potrzebom najbardziej wymagających i wrażliwych sektorów przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Technograph