WSiP w rękach Węgrów
8 sie 2018 09:49

Węgierska grupa inwestycyjna Central Group kupuje 100 proc. Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) od funduszu Advent International. Kwoty transakcji, na którą zgodę musi udzielić UOKiK, nie ujawniono.

„Central Group jest głęboko zaangażowana w rozwój regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jestem zaszczycony możliwością inwestowania na polskim rynku edukacyjnym. Central Group dysponuje bogatym doświadczeniem w mediach oraz w branżach wydawnictw książkowych, drukarskiej i edukacyjnej, dlatego też jesteśmy niezwykle dumni z rozpoczęcia współpracy z zarządem WSiP oraz z całą firmą. Jestem przekonany, że możemy się wiele od siebie nauczyć”  - komentuje Zoltán Varga, założyciel Central Group i 22. na liście najbogatszych Węgrów Forbes z majątkiem 44,9 mld HUF (598,3 mln zł).

„W ostatnich latach WSiP znacząco rozbudował ofertę usług edukacyjnych skierowanych zarówno do szkół, jak i rynku korporacyjnego, a także klientów detalicznych. Skala naszej działalności w nowych obszarach jest już porównywalna z działalnością wydawniczą w zakresie podręczników szkolnych. Jesteśmy liderem zarówno jeśli chodzi o szkoły językowe, prowadzone pod markami Profi-Lingua i Empik School, jak i pod względem działalności szkoleniowej oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że ogromne doświadczenie Central Group w nowych mediach, a także e-commerce i B2C znacznie ułatwi nam dalszy rozwój przede wszystkim w tych obszarach, które uważamy za bardzo obiecujące" - mówi Jerzy Garlicki, prezes WSiP.

Central Group to inwestor strategiczny z doświadczeniem w inwestowaniu w wiele branż, takich jak media, wydawnictwa książkowe, edukacja, innowacje w służbie zdrowia, przemysł wytwórczy, lotnictwo, a także zarządzanie nieruchomościami. Grupa jest obecnie wiodącym na Węgrzech wydawcą czasopism online i drukowanych, wydaje też obecnie na rynku węgierskim 600 tytułów książkowych. W tym roku spółka zainwestowała w jedną z największych drukarń na Węgrzech.

Opracowano na podstawie pb.pl