Ploter Agfa Jeti Titan FTR w drukarni Genesisart
20 sie 2018 09:58

Na początku sierpnia br. park sprzętowy drukarni wielkoformatowej Genesisart z Pabianic powiększył się o ploter drukujący Jeti Titan FTR.
„O wyposażeniu drukarni w kolejne, jeszcze szybsze rozwiązanie umożliwiające wysokowydajną produkcję, głównie z wykorzystaniem mediów sztywnych, myśleliśmy już od dwóch lat – mówi Igor Kłys, właściciel Genesisart. – Cel został zrealizowany w tym roku, a wdrożenie plotera Jeti Titan oznacza dla nas bardzo duży skok, przede wszystkim pod względem wydajności realizowanej produkcji”. Genesisart współpracuje głównie z agencjami reklamowymi i domami mediowymi, które stanowią – odpowiednio – 60 i 30 proc. jej klientów. Pozostałe 10 proc. to odbiorcy indywidualni.
Od roku 2014 firma jest użytkownikiem innego rozwiązania marki Agfa – hybrydowego plotera Anapurna M2050. Jak przyznaje Igor Kłys, maszyna umożliwiła drukarni dalszy, dynamiczny rozwój: „Z pewnością Anapurna była jednym ze stymulatorów naszych dorocznych wzrostów wynoszących 20-25 proc. Oceniam, że pojawienie się u nas techniki inkjet UV i idąca za tym rozbudowa ślusarni wpłynęły na zwiększenie naszych obrotów o 10-15 proc. W sumie od 2014 roku zwiększyliśmy liczbę urządzeń drukujących z 8 do 11, oczywiście z uwzględnieniem ostatniej inwestycji w ploter Agfa Jeti”.

Ten, jak przyznaje właściciel Genesisart, może stanowić dla jego firmy kolejny znaczący bodziec w dalszym rozwoju: „Bardzo sobie cenimy ploter Anapurna i jego elastyczność, niemniej pod względem prędkości drukowania od modelu Titan dzieli go przepaść – mówi Igor Kłys. – Płytę w formacie 2x3 m, na którą dotychczas potrzebowaliśmy 25 minut, obecnie wykonujemy w 5 minut, co oznacza 5-skrotne skrócenie całego procesu. Nie muszę dodawać, jak wiele czasu dzięki temu zyskujemy i o ile więcej zleceń możemy obecnie wykonać podczas tej samej zmiany”.
Igor Kłys podkreśla, że o ponownej inwestycji w rozwiązanie marki Agfa zdecydowały m.in. pozytywne doświadczenia z urządzeniem Anapurna M2050 oraz partnerskie relacje łączące jego drukarnię z dostawcą. „Anapurna okazała się niezwykle elastyczną w użytkowaniu maszyną, pozwalającą na realizację zróżnicowanych zleceń na szerokiej gamie podłoży. Zdarzały się prace wymagające jej pracy non-stop przez kilka dni, z czym ploter radził sobie bardzo dobrze. Na duże słowa uznania zasługuje też poziom obsługi posprzedażowej oferowany przez firmę Agfa. Przemysław Arabski, odpowiedzialny za wdrożenie obu jej maszyn, jest de facto naszym opiekunem handlowym, wiele razy pomagającym nam w różnych sytuacjach. To niezwykła wartość, która miała znaczenie przy wyborze dostawy kolejnego plotera inkjetowego UV”.
Ploter Jeti Titan FTR drukuje w trybie 4-kolorowym z dodatkową bielą na mediach sztywnych o formacie maksymalnym 3,2x2 m bądź – z wykorzystaniem opcji FTR (flat-to-roll) – giętkich o szerokości do 3 m. Jego budowa, uwzględniająca płaskie łoże, umożliwia proste ładowanie i wyładowywanie materiałów. Ploter może rozpocząć zadrukowywanie podłoża zarówno od tyłu, jak i od przodu. Urządzenie pracuje z tą samą prędkością (maksymalnie do 226 m2/h) przy obsłudze materiałów sztywnych i giętkich.
„Zastosowana tu technologia pozwala na wysokowydajną produkcję prac o jakości fotorealistycznej z rozdzielczością 1200 dpi – podkreśla Przemysław Arabski, kierujący polskim działem druku cyfrowego w firmie Agfa. – Oznacza to możliwość realizacji prac uwzględniających nawet bardzo drobne, a przy tym wyraźne i czytelne, 4-punktowe teksty. Wysoka jakość i kolorystyka zgodna z pierwowzorem to elementy, jakie wymieniają użytkownicy tego rozwiązania”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa