Trzy nowe maszyny z serii Performance Series
20 sie 2018 09:40

Firma Mark Andy poinformowała o rozszerzeniu rodziny maszyn fleksograficznych Performance Series o trzy nowe modele – P9E, P7E oraz P5E.
Performance Series P9E została zaprojektowana z myślą o wysokowydajnej produkcji z wykorzystaniem giętkich podłoży. Dostępna będzie w kilku wariantach szerokości wstęgi (maks. 660 mm). Zdaniem firmy Mark Andy maszyna ta pod względem zastosowanych w niej rozwiązań inżynieryjnych jest optymalna do zadrukowywania folii (m.in. wykonanych na ich bazie wieczek), tulei termokurczliwych (shrink sleeves) oraz opakowań giętkich.
W standardowej wersji Performance Series P9E będzie oferować sterowane serwonapędami: automatyczne dostosowanie docisku, niezależny napęd wałków aniloks oraz automatyczne pasowanie boczne, nawet przy prędkości 300 m/min. W 22- i 26-calowym wariancie maszyny pojawiła się funkcja usprawniająca zakładanie cylindrów formowych, wałków anilox oraz zamkniętych komór raklowych. Dzięki zastosowaniu tzw. automatycznej inteligencji (Mark Andy AI) maszyna oferuje wysoki poziom automatyzacji, m.in w zakresie pasowania i docisku, przechowywania prac w pamięci urządzenia, przypisania 8 serwomotorów każdemu zespołowi drukującemu oraz scentralizowania systemu kontrolującego pracę urządzenia. Udoskonalenia te redukują ilość czynności ręcznych oraz powiązany z tym czas przestoju maszyny, spełniając jednocześnie kryteria Przemysłu 4.0. Pakiet Mark Andy AI to „inteligentne”, dostosowane do potrzeb klienta rozwiązanie, wychodzące – jak zapewnia firma – naprzeciw potrzebom biznesowym jego użytkowników, a jednocześnie – eliminujące potencjalne „wąskie gardła” w procesie produkcyjnym. P9E ma być - w założeniach Mark Andy - zyskowną platformą produkcyjną, dedykowaną niskonakładowej produkcji opakowań giętkich, spełniającą potrzeby rynkowe względem krótszych serii oraz rosnącego zapotrzebowania na wyroby wykonane z tulei termokurczliwych oraz wszelkiego rodzaju woreczki i torebki. „Na całym świecie pracuje ponad 800 maszyn z rodziny Performance Series – mówi Jeff Cowan, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Mark Andy. – Wciąż pracujemy nad wzbogacaniem i udoskonalaniem zaawansowanych maszyn do zadrukowywania podłoży giętkich, pozwalających naszym klientom na ewoluowanie wraz ze zmianami rynkowymi i rozwojem portfolio ich produktów. Performance Series P9E to kolejny etap tego procesu, a zarazem dowód naszego zaangażowania w rozwój branży fleksograficznej. Maszyna ta rozwiązuje kluczowe bolączki wskazywane przez drukarnie i producentów z branży wąskowstęgowej, a zarazem wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na etykiety wykonane z tulei typu shrink sleeves”.
Kolejne dwie nowości to modele Performance Series P7E i P5E. Jak zapewnia producent, precyzyjne rozwiązania inżynierskie zastosowane w pierwszej z maszyn mają umożliwić użytkownikom zdobywanie nowych rynków zbytu oraz realizowanie prac z wykorzystaniem standardowych folii i o wzbogaconej treści. Z kolei model P5E ma zwiększać zyskowność korzystających z niego firm, pozwalając na wykonywanie różnorodnych zleceń i aplikacji: od najprostszych aż po najbardziej kompleksowe.
„P5 i P7 to wciąż najlepiej sprzedające się modele z serii Performance Series, bazujące przede wszystkim na swojej wszechstronności i wydajności. Pojawienie się na rynku wersji P5E i P7E oznacza przede wszystkim udoskonaloną architekturę w kontekście serwonapędów (co przekłada się na bardziej precyzyjne pasowanie) oraz nowo zaprojektowane opcje w zakresie przetwarzania. Wszystko to ma pomóc operatorowi w sprawniejszej i łatwiejszej obsłudze” – dodaje Jeff Cowan.
Wszystkie nowe maszyny mogą być wyposażone w udoskonalony system ProLED, uwzględniający schładzanie powietrzem lub modułowe suszenie gorącym powietrzem z wykorzystaniem zamkniętego obiegu. Wyposażono je też w technologię Thread-It, która – jak zapewnia Mark Andy – trzykrotnie przyspiesza proces przewleczenia wstęgi przez maszynę. Wśród dodatkowych opcji warto wspomnieć o Digital Plus Screen – cyfrowej alternatywie dla rotacyjnych zespołów sitodrukowych oraz QCDC-SR – semi-rotacyjnym wykrojniku, dostępnym też w maszynach hybrydowych oferowanych przez firmę.
Jak podaje firma Mark Andy, modele Performance Series P7E i P5E są już dostępne w sprzedaży. Oficjalna premiera rynkowa maszyny P9E będzie miała miejsce podczas targów Labelexpo Americas 2019 (25-27 września, Chicago).
Opracowano na podstawie informacji firmy Mark Andy