Pierwsza w Polsce maszyna Duplo DuSense DDC-810
21 sie 2018 14:26

Drukarnia D&D z Gliwic jako pierwsza w naszym kraju zdecydowała się na zakup urządzenia do lakierowania wybiórczego UV 3D - Duplo DuSense DDC-810. Dostawcą urządzenia była firma Tadan, przedstawiciel Duplo Polska na południu kraju.

„Uszlachetnianie wydruków to z pewnością obecnie wiodący trend w poligrafii – mówi Bogusław Duchowicz, właściciel Drukarni D&D. - (…) Od jakiegoś czasu my też oferowaliśmy takie możliwości naszym zleceniodawcom; z roku na rok przybywało nam również w tym zakresie zleceń – obecnie ok. 50 proc. naszych obrotów to produkty uszlachetnione. Wykonywaliśmy jednak te usługi na zewnątrz, co generowało koszty, ale przede wszystkim wydłużało czas realizacji zlecenia. Przykładem niech będzie zwykła wizytówka. Około 30 proc. spośród zlecanych nam tego rodzaju prac to obecnie produkty z lakierowaniem (...). Wcześniej na jej produkcję musieliśmy zarezerwować ok. 10 dni, teraz – dzięki lakierówce Duplo – możemy wykonać ją w ciągu niespełna 3 dni, a przy wyborze opcji ekspresowego zlecenia nawet szybciej. To trzykrotne przyśpieszenie, a to dla nas bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że w naszym wolumenie sprzedaży lakierowanych produktów wciąż przybywa. Skrócenie tego czasu spowodowało także napływ zleceń do naszej drukarni – tylko w zakresie wizytówek jest ich ok. 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.”.

Bogusław Duchowicz już od jakiegoś czasu poszukiwał maszyny, która umożliwi drukarni D&D lakierowanie we własnym zakresie. „Rozwiązanie Duplo – mówi - niemal od razu przyciągnęło moją uwagę, choć oczywiście sprawdzaliśmy także bardzo dokładnie rozwiązania konkurencyjne. Przeprowadziliśmy szereg testów, po których zdecydowaliśmy się na wybór lakierówki Duplo. Zadecydował o tym przede wszystkim stosunek ceny do jakości oferowanej przez to urządzenie, zwłaszcza w przypadku lakierowania bardzo małych elementów – Duplo oferuje w tym zakresie bardzo dużą precyzję. (...) Kolejnym ważnym aspektem jest także czas wykonania zlecenia (...). Urządzenie Duplo DDC-810, w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych, pozwala znacząco go skracać. Przygotowanie maszyny do pracy trwa zaledwie kilka sekund, podobnie jak jej wyłączenie – po nim następuje automatyczne czyszczenie głowic i schładzanie lampy. To bardzo ważne również w kontekście ewentualnego zaangażowania w te czynności pracownika (a tak dzieje się w rozwiązaniach konkurencyjnych, gdzie należy np. po każdym użyciu urządzenia wyczyścić jego głowice) – z Duplo nie poświęca on na te czynności dodatkowego czasu. W skali roku te dodatkowe godziny pracy to ogromne koszty. W Duplo zdecydowanie niższe jest także zużycie materiałów podczas rozruchu maszyny; wystarczy zaledwie do 3 arkuszy i rozpoczyna się normalny cykl produkcyjny, a to również duże oszczędności w skali całej produkcji”.

Efekt lakierowania wybiórczego 3D w urządzeniu Duplo jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu najnowszych głowic drukujących, które umożliwiają tworzenie efektów o wysokiej rozdzielczości – 600 dpi. Na jednym arkuszu można uzyskać różne grubości powłoki lakieru (od 20 do 80 mikrometrów), a cały proces jest realizowany w jednym przebiegu. W drugim przebiegu grubość powłoki można podwoić do 160 mikrometrów. „Maszyna pozwala na lakierowanie nawet najmniejszych elementów, wymagających ogromnej precyzji – mówi Bogusław Duchowicz. - Jest to możliwe również dzięki specjalnie opracowanemu przez nas oprogramowaniu, które wraz z elastycznością tego urządzenia pozwala uzyskiwać naprawdę niesamowite efekty”.

„Możliwość lakierowania wybiórczego, jakie oferuje Duplo – dodaje właściciel D&D - otworzyła również przed nami opcję złocenia. Obecnie wciąż jeszcze pracujemy nad udoskonaleniem tego procesu, ale niebawem osiągniemy oczekiwany wynik. Lakierowanie stało się dla nas matrycą, na którą nanosimy złocenie. To więc kolejna możliwość w zakresie uszlachetniania, jaką otworzyło przed nami to urządzenie. Ważnym aspektem przy wyborze okazał się dla nas również stabilny system pobierania arkusza – Duplo okazało się w tym zakresie bardzo konkurencyjne w stosunku do innych rozwiązań”.

Bogusław Duchowicz dodaje również, że maszyna jest prosta w obsłudze: „Nie musieliśmy do jej obsługi przydzielać dedykowanego pracownika. W niespełna 3 dni czterech naszych operatorów maszyn rozpoczęło pracę z tym urządzeniem. Przy maszynach konkurencyjnych zapowiadano nam, że takie szkolenia mogą zająć nawet miesiące. (...)”.

Warto wspomnieć, że lakierówka Duplo to kolejne już urządzenie tego producenta w Drukarni D&D. „Z firmą Duplo, a także z jej przedstawicielem w naszym regionie – firmą Tadan - współpracujemy od lat i jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni – mówi Bogusław Duchowicz. - Przy wyborze lakierówki oczywiście miało to również ogromne znaczenie, ale ostatecznie zadecydował stosunek jakości do ceny. Może nie jest ona najtańsza i nie najtańszy jest również lakier, ale biorąc pod uwagę całość inwestycji jest to finansowo również najbardziej atrakcyjna oferta na rynku. Warto podkreślić, że w cenie lakieru jest pełny kontrakt serwisowy, 5-letnia gwarancja na urządzenie, w tym także na głowice. Biorąc to wszystko pod uwagę obliczyliśmy, że w naszym zakładzie lakierówka Duplo musi pracować 2 godziny dziennie, żeby zaczynała zarabiać na siebie. Obecnie, po niespełna 3 miesiącach od rozpoczęcia na niej produkcji, urządzenie pracuje ponad 4 godziny w ciągu dnia, więc można powiedzieć, że już na tym etapie inwestycja ta staje się dla nas opłacalna”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska