Zanders inwestuje miliony euro w modernizację produkcji
21 sie 2018 12:59

Producent specjalistycznych papierów i kartonu modernizuje swoją elektrownię zastępując stosowany dotychczas węgiel kamienny gazem ziemnym. Konwersja jest częścią długofalowego programu inwestycyjnego Zanders, mającego na celu wzrost wydajności produkcji i restrukturyzację przedsiębiorstwa.

Samo przekształcenie elektrowni jest zapowiedzią wzrostu wydajności w procesach produkcyjnych niemieckiej papierni. Podobnie jak grill gazowy, który ogrzewa i schładza się znacznie szybciej niż ruszt węglowy, elektrownia zasilana gazem jest bardziej wydajna. Szybkie uruchamianie i zatrzymywanie maszyn papierniczych powinno przyczynić się także do dłuższej żywotności systemów. Poprzednia technologia opalania węglem generowała koszty utylizacji popiołu; obecnie wydatki te zostaną całkowicie wyeliminowane, a wydajność dodatkowo powinna się zwiększyć dzięki zmniejszeniu ogólnego nakładu na oczyszczanie. Jeśli chodzi o bilans CO2, Zanders spodziewa się zmniejszenia jego emisji o ponad 40 proc.

Konwersja dwóch kotłów w naszej elektrowni została w większości zakończona, gaz płynie od końca lipca, a uruchomienie pierwszego kotła ma się zakończyć do końca sierpnia. Prawdopodobnie do końca września już wcale nie będziemy potrzebowali węgla do zasilania w naszym zakładzie” - wyjaśnia Ralf Wenz, kierownik elektrowni i dodaje: „Przygotowujemy teraz konwersję trzeciego kotła, która potrwa około roku; wtedy zarówno główne kotły, jak i kocioł rezerwowy i tym samym cała elektrownia przejdą na zasilanie gazowe.” Zdaniem Ralfa Wenza wartość całkowita inwestycji wyniesie około 7 mln euro.

Przejście na zasilanie gazowe jest jednym z istotnych punktów całej serii kroków i środków, za pomocą których Zanders zamierza podnosić efektywność energetyczną i kosztową produkcji w perspektywie średnio- i długoterminowej. Zmiany obejmują także stopniową instalację nowego oświetlenia LED w całym zakładzie produkcyjnym, izolację rur parowych, a także optymalizację systemu sprężonego powietrza.

Na podstawie informacji firmy Zanders opracowała BZ