Nowy monitor graficzny i oprogramowanie do zarządzania kolorem od EIZO
11 wrz 2018 10:12

EIZO zaprezentowało nowy monitor ze sprzętową kalibracją oraz obsługą obrazu w standardzie HDR i nową wersję autorskiego oprogramowania do zarządzania kolorem ColorNavigator 7.

ColorEdge CG279X jest bezpośrednim następcą modelu CG277. Ma 27” ekran o rozdzielczości 2560x1440. Najważniejszą różnicą między modelem CG279X a jego poprzednikiem jest obsługa krzywych HLG (Hybrid Log-Gamma) i PQ (Perceptual Quantization), która pozwala wyświetlać i edytować treści wideo w standardzie HDR (high dynamic range). Korzystając ze zoptymalizowanych krzywych gamma, monitor jest w stanie odtwarzać obrazy w sposób dużo bardziej zbliżony do percepcji ludzkiego oka niż w przypadku standardu SDR (standard dynamic range). Dzięki temu twórcy mogą edytować obrazy wyświetlane z szeroką rozpiętością tonalną, mając pewność, że będą gotowe na następny etap postprodukcji, jakim jest color grading.

ColorEdge CG279X ma szerokogamutową matrycę, która wyświetla 98 proc. przestrzeni DCI-P3, stosowanej powszechnie w branży mediów i rozrywki. Zgodnie z wytycznymi standardu DCI oferuje także wysoki współczynnik kontrastu (1300:1). Umożliwia to reprodukcję prawdziwej czerni, która z reguły jest trudna do osiągnięcia na typowych monitorach LCD. Ponadto panel CG279X ma specjalną powłokę, dzięki której wyświetlane odcienie zachowują głębię, nawet gdy patrzy się na nie z boku.

ColorEdge CG279X jest pierwszym modelem z linii ColorEdge, który wyposażono w złącze USB Type-C, umożliwiające transmisję sygnału wideo i danych przy użyciu jednego kabla. Oprócz tego monitor ma wejścia DVI-D, HDMI i DisplayPort.

ColorEdge CG279X wyposażono też w zmodernizowany wbudowany kalibrator, który pozwala użytkownikom kontynuować pracę nawet podczas kalibracji. Czujnik wysuwa się z obudowy w czasie określonym przez użytkownika i wykorzystuje minimalną przestrzeń ekranu, tak że praca nie jest zakłócana. Wbudowany czujnik eliminuje konieczność wykorzystania zewnętrznego urządzenia do kalibracji i zapewnia, że kolory zawsze są takie, jak powinny być.

Korzystając z nowej wersji autorskiej aplikacji EIZO do zarządzania kolorem ColorNavigator 7, użytkownicy mogą regularnie kalibrować oraz szybko i wiarygodnie kontrolować jakość wyświetlanego przez monitor (lub kilka monitorów) obrazu. ColorNavigator 7 łączy funkcjonalności znane z wcześniejszych aplikacji EIZO: ColorNavigator 6 i ColorNavigator NX, tworząc nowe, udoskonalone rozwiązanie do zastosowań na różnych polach środowisk kreatywnych. Korzystając z ColorNavigator 7, użytkownicy mogą jednocześnie kalibrować wszystkie tryby wyświetlania kolorów, określić harmonogram kalibracji i zarządzać jakością kolorów w środowiskach wielomonitorowych za pomocą tylko jednej aplikacji.

Kolory i jasność paneli LCD stosowanych w monitorach mogą się zmieniać w zależności od warunków, w jakich pracuje monitor, np. temperatury otoczenia lub temperatury samego monitora. ColorEdge CG279X wyposażono w czujnik, który z dużą dokładnością mierzy temperaturę wewnątrz monitora, jak również określa przybliżoną temperaturę otoczenia. Stosownie do dokonanych pomiarów
i szacunków monitor w czasie rzeczywistym reguluje gradacje, kolor, jasność i inne parametry charakterystyki obrazu, tak by był on wyświetlany precyzyjnie. Co więcej, w zaimplementowanym
w modelu CG279X algorytmie EIZO wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI -
artificial intelligence), tak więc monitor może rozróżniać różne wzorce zmian temperatur i jeszcze dokładniej obliczać konieczne korekty. Opatentowana przez EIZO technologia DUE (digital uniformity equalizer) kompensuje wpływ wahań temperatury otoczenia na ustawienia temperatury barwowej i jasności, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu na całej powierzchni ekranu.

Monitor zyskał nową, kompaktową obudowę. Dolna część ramki jest aż o 46 proc. węższa niż u poprzednika, a głębokość zmniejszono o 20 proc. Z tyłu obudowy znajduje się uchwyt ułatwiający przenoszenie monitora, a stopka ma specjalny przycisk, ułatwiający odłączenie jej jednym ruchem. Zamiast tradycyjnych model ten ma podświetlane przełączniki sensoryczne, umożliwiające łatwy dostęp do menu ekranowego.

Po raz pierwszy EIZO zaprezentuje ColorEdge CG279X i ColorNavigator 7 podczas targów IBC 2018 w Amsterdamie w dniach 14-18 września.

Zarówno ColorEdge CG279X, jak i aplikacja ColorNavigator 7 będą dostępne od listopada 2018 r.


Opracowano na podstawie informacji firmy Alstor