Premierowy ploter Anapurna FB2540i LED w firmie Meblik
11 wrz 2018 10:30

Meblik – jeden z liderów na rodzimym rynku mebli dla dzieci i młodzieży - jest pierwszym w Polsce użytkownikiem płaskiego plotera Anapurna FB2540i LED firmy Agfa.

Meblik to firma założona w 2005 r. przez Stanisława Gierszewskiego i Andrzeja Zabłotnego (absolwentów Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) z myślą o produkcji mebli dziecięcych, zdobionych wyszukanymi elementami grawerowanymi trójwymiarowo. Stopniowe wprowadzanie kolejnych kolekcji i stałe rozszerzanie asortymentu zaowocowało sukcesami rynkowymi i wyróżnieniami branżowymi. Jesienią 2009 r. produkcja firmy została przeniesiona do nowej hali w Topoli k. Chojnic, zaś 2 lata później uzyskała ona certyfikat TÜV, potwierdzający bezpieczeństwo jej wyrobów.
Meblik dysponuje 25 własnymi salonami w różnych częściach kraju, ma też ok. 100 stoisk w sklepach meblowych. Kolejnych 30 stoisk firma posiada w Europie, a poprzez licznych partnerów handlowych jej produkty dostępne są także na innych kontynentach.
Pięć lat temu park sprzętowy przedsiębiorstwa został wzbogacony o pierwszy w jej historii ploter drukujący w technice inkjet UV. Był on wykorzystywany jako urządzenie uzupełniające w zakresie dekorowania konstrukcji meblowych. Wraz z rosnącymi wymaganiami rynku i rozwojem w firmie pojawiła się potrzeba inwestycji w nowe, zaawansowane rozwiązanie.
„W zasadzie byliśmy już zdecydowani na maszynę tego samego producenta, bazującą na dotychczas nam znanej technice inkjet UV – mówi Dawid Pruski, członek zarządu i dyrektor produkcji w firmie Meblik – kiedy pojawił się u nas pan Adrian Życki z firmy Agfa, proponując rozważenie nowatorskiego plotera Anapurna FB2540i LED, wykorzystującego innowacyjną technologię utrwalania UV LED i będącego wówczas od niedawna na rynku. (...) Po wstępnej prezentacji maszyny udaliśmy się na testy do jednego z polskich użytkowników maszyn z serii Anapurna (także bazującej na technologii UV LED), które wypadły bardzo pomyślnie. Finalnie zarówno od strony technologicznej, jak i jakościowej samego sprzętu, prognozowanego całkowitego kosztu eksploatacji, jak też pod względem profesjonalizmu w rozmowach z nami i ofercie opieki posprzedażowej firma Agfa wypadła znacznie lepiej niż konkurencja i to jej ploter pomaga nam obecnie w codziennej produkcji”.
Ploter bazuje na energooszczędnej technologii UV LED. Drukuje w trybie jednoprzebiegowym w 6 kolorach z dodatkową bielą (także w tzw. wariancie „kanapkowym”) z prędkością maksymalną 96 m2/h. Obsługuje zarówno media sztywne, jak i giętkie o grubości do 4,5 cm i formacie do 2,54x1,54 m. Są one zadrukowywane na płaskim stole próżniowym, wyposażonym w 2 osobno kontrolowane strefy, z których każda składa się z 4 przełączanych komór.
„Rozwiązania zastosowane w tej maszynie pozwalają na bardzo elastyczną produkcję o wysokiej jakości – dodaje Lidia Czarnowska, projektant graficzny w firmie Meblik. – Po pierwsze, chociaż korzystamy głównie z trybu produkcyjnego, nie mamy żadnych zastrzeżeń do poziomu uzyskiwanej reprodukcji kolorystycznej. Bardzo cenimy sobie jakość krycia bielą podkładową. Po drugie drukujemy w nim zarówno elementy mebli, jak i realizowane we własnym zakresie (...) materiały reklamowe takie jak stendy, ekspozytory czy fragmenty konstrukcji wystawienniczych. Po trzecie, często zdarza się, że jednocześnie zadrukowywanych jest tu kilka elementów o różnych kształtach i formatach, w czym swój udział ma sterujące maszyną oprogramowanie Asanti Production 3.0. Oferuje ono m.in. możliwość określania własnych profili kolorystycznych pod nowe kolekcje mebli. Pozwala też zoptymalizować produkcję dzięki odpowiedniemu rozłożeniu elementów na stole. Co więcej, zapewnia zgodność kolorystyczną materiałów drukowanych w ploterze Anapurna z produkcją realizowaną w dotychczas użytkowanej maszynie i zaakceptowanymi wcześniej przez naszych partnerów wzorami kolorystycznymi”.
Jak zapewniają przedstawiciele firmy Meblik, „przesiadka” z technologii UV na UV LED odbyła się płynnie i wprowadziła wiele udogodnień. „Ploter Anapurna od początku sprawuje się bezawaryjnie i bezproblemowo – podkreśla Dawid Pruski. – Warto zaznaczyć bardzo duże zaangażowanie pracowników firmy Agfa, zarówno w osobie pana Adriana Życkiego jako naszego opiekuna handlowego, jak i przedstawicieli jej serwisu (...)”.
Lidia Czarnowska dodaje: „Maszyna jest wydajna i drukuje z wysoką jakością, a zastosowana w niej technologia UV LED generuje dodatkowe oszczędności nie tylko ekonomiczne, ale także czasowe. Urządzenie nie wymaga bowiem rozgrzewania ani schładzania, co jest bardzo istotne przy sporej ilości przezbrojeń, jakie wykonujemy podczas każdej zmiany. Cenimy sobie także fakt, że jej konserwacja (np. mycie) jest bardzo prosta i bezproblemowa, co do minimum skraca czas przestoju. (...)”. Ważnym elementem całego rozwiązania są też wbudowane moduły UPS, które zabezpieczają ciągłość produkcji na wypadek problemów z dostawą energii.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa