Kolejna maszyna Koenig & Bauer w drukarni Jas-Pol
10 paź 2018 10:28

Ostatnio w drukarni Jas-Pol z Tylicza rozpoczęła pracę nowa, 6-kolorowa maszyna półformatowa z wieżą lakierującą Rapida 75 PRO-6+L ALV2. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer w tym zakładzie.
„Z firmą Koenig & Bauer jesteśmy związani od wielu lat – mówi Michał Jasnosz, właściciel drukarni Jas-Pol. – Oferuje ona niezawodne rozwiązania, zapewniające bardzo wysoką jakość, do której przyzwyczajeni są zarówno nasi operatorzy, jak i klienci. Obecnie nasza produkcja bazuje na dwóch pełnoformatowych maszynach z serii Rapida. Nieco wcześniej byliśmy też użytkownikiem modelu Performa. (...)”.
Nowsza z maszyn Rapida pojawiła się tu w marcu br., wcześniejsza – przed 5 laty. „Musimy iść z duchem czasu – mówi Michał Jasnosz – a klienci oczekują coraz wyższej jakości, wydajności i elastyczności. Obsługujemy firmy z różnych branż, m.in. – z uwagi na specyfikę produkcji, tj. etykiety – wielu producentów wody butelkowanej, napojów gazowanych i soków owocowych. Tu zaś nie ma miejsca na opóźnienia czy przestoje w dostawach. Stąd konieczność zakupu nowej, jeszcze szybszej maszyny, będącej odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na drukowane etykiety”.
Dostarczona tu ok. pół roku temu Rapida 75 PRO-6+L ALV2 posiada 6 zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Wyposażona została m.in. w pakiet CX do zadrukowywania grubszych podłoży (o grubości maksymalnej 0,8 mm) oraz tzw. pakiet antystatyczny. Maszyna obsługuje arkusze o powiększonym formacie (do 605x750 mm), posiada wysprzęglane zespoły farbowe, systemy mycia CleanTronic i suszenia – VariDry Blue IR/TL. Całości dopełnia zaawansowana technika pomiarowa w postaci systemów ErgoTronic ColorDrive i Lab.
„Dzięki tej inwestycji nasz potencjał produkcyjny zwiększył się ponaddwukrotnie – podkreśla Michał Jasnosz. – Przed zakupem analizowaliśmy wprawdzie rozwiązania konkurencyjne, ale finalnie wybór padł na Koenig & Bauer. Po pierwsze z uwagi na zaawansowanie technologiczne maszyny i szybką jej dostępność, ale też ze względu na profesjonalny autoryzowany serwis tego producenta, jaki od lat zapewnia nam krakowska firma Lubicz. Po półrocznej eksploatacji możemy śmiało stwierdzić, że nasza decyzja była słuszna. Maszyna jest bardzo szybka, wydajna, a zastosowane tu rozwiązania – np. wysprzęglane zespoły drukujące czy nowoczesne systemy suszenia – znacząco podnoszą elastyczność naszej produkcji. Te pierwsze są bardzo przydatne przy pracach uwzględniających mniejszą ilość kolorów, te drugie – umożliwiają błyskawiczne przekazanie zadrukowanych arkuszy do dalszej obróbki”.
Firma Jas-Pol działa na rynku usług poligraficznych od 1991 roku. Specjalizuje się w drukowaniu i uszlachetnianiu etykiet, które stanowią 90-95 proc. jej produkcji. Poza tym wykonuje opakowania kartonowe, książki oraz różnego rodzaju druki reklamowe.
Jas-Pol obsługuje głównie zlecenia wysokonakładowe. Wykonywane tu etykiety oferują zróżnicowaną kolorystykę i poziom uszlachetnienia. „Zdarzają się prace 8-kolorowe, wymagające dwóch przelotów maszyny – tu również jej prędkość i elastyczność są bardzo przydatne – podkreśla Michał Jasnosz. – Większość etykiet jest lakierowana w trybie in-line. Fakt, że uszlachetnianie jest realizowane w jednym przejściu, wpływa na dalsze usprawnienie całego procesu produkcyjnego”.
Właściciel drukarni Jas-Pol dodaje, że rynek etykiet cały czas się rozwija, a zamawiane nakłady rosną: „Nasze inwestycje zawsze są odpowiedzią na potrzeby klientów. Podobnie było w przypadku zakupu najnowszej maszyny Rapida. Jej wdrożenie to wprost efekt wzmożonego popytu na etykiety, który zapewne wynika też z faktu, że konsumpcja wody butelkowanej w Polsce stale rośnie. (...)”.
Jan Korenc – prezes KBA CEE dodaje: „Jas-Pol to jeden z klientów, których darzę szczególnym sentymentem. Tu bowiem przed laty dostarczyliśmy maszynę wyprodukowaną jeszcze w zakładach KBA-Grafitec w Dobrušce. Cieszymy się, że inwestycje w kolejne rozwiązania Koenig & Bauer idą w parze z dynamicznym rozwojem tej drukarni, będąc poniekąd jego siłą napędową. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA CEE