Nisza pomysłem na biznes
29 paź 2018 14:36

 Możliwość szybszej realizacji zleceń w różnych formatach, a także elastycznego przygotowania bloków pod oprawę twardą, produkcja w dwóch strumieniach, modułowa budowa – to tylko niektóre z zalet systemu zbierająco-broszurującego Duplo z podajnikiem cyfrowym, jakie wymienia Przemysław Bieroński, właściciel Drukarni I-Bis, gdzie niedawno wdrożono to rozwiązanie.

„Pierwszym impulsem do zakupu systemu broszurująco-zbierającego – mówi Przemysław Bieroński – było zlikwidowanie wąskiego gardła przy produkcji instrukcji dla producentów sprzętu elektronicznego i urządzeń AGD, których wokół Wrocławia jest wielu. Drukowaliśmy je i wykańczaliśmy na przystawkach do maszyn cyfrowych. Posiadamy 4 takie urządzenia. Samo drukowanie możemy realizować bardzo szybko. Sposób wykańczania prac, jaki wcześniej stosowaliśmy, znacząco (nawet 5-krotnie) spowalniał produkcję. Dodatkowym problemem dla nas było łączenie produkcji kolorowej z czarno-białą oraz uszlachetnionych okładek, mieliśmy duże opóźnienia czasowe. Koniecznością stał się zakup urządzenia, które odciąży maszyny cyfrowe i przyspieszy naszą produkcję. Odpowiedzią na te potrzeby okazał się system Duplo. W tym czasie była to jedyna propozycja na rynku przystosowana do produkcji cyfrowej, wyróżniająca się podajnikiem obsługującym zarówno formaty bardzo małe, jak i duże albumowe, a na tym nam zależało”.

I-Bis to niewielka firma rodzinna, która działalność rozpoczęła w latach 90. XX w. Początkowo zajmowała się składem książek, później również dzienników i czasopism. Z czasem zainwestowała w naświetlarkę do filmów, a następnie w system CtP (do tej pory naświetlanie płyt stanowi 5-7 proc. jej produkcji) obsługując drukarnie usługowo. „Obsługujemy małe i średnie drukarnie – mówi Przemysław Bieroński - które potrzebują pewnych niszowych usług dla swoich zleceń, a nie mogą sobie pozwolić, bądź jest to dla nich zwyczajnie nieopłacalne, by zakupić urządzenia, które im to umożliwią. (...)”.

W początkach XX w. I-Bis rozpoczął inwestycje w maszyny cyfrowe. „Około roku 2005 okazało się, że samo drukowanie nie jest takie ważne, bo na rynku jest wiele firm, które drukują bardzo dobrze. To obróbka po druku stała się dla wielu z nich problemem czy tzw. wąskim gardłem. Zauważając ten problem, rozpoczęliśmy inwestycje w introligatornię. Początkowo zakupiliśmy klejarkę, krajarkę i falcerkę. To pozwoliło nam na pewną elastyczność produkcji, otworzyło nowe możliwości. Zauważyłem wówczas pewien problem, który dotykał branżę opakowaniową. Mam tu na myśli produkcję ulotek, a dokładnie ich składanie. Podążając tym tropem zainwestowaliśmy w falcerkę do wkładów opakowaniowych. Okazało się, że w niedługim czasie pozyskaliśmy do współpracy kilkanaście drukarń, które rozpoczęły zlecanie nam tego rodzaju prac i tak jest do dziś. (...)”

Firma I-Bis obecnie nadal zajmuje się produkcją książek czy czasopism dla wydawnictw (to ok. 40 proc. jej produkcji) aż do finalnej obróbki, co stanowi kolejne 50 proc. jej produkcji. „Wykonujemy usługi od zwykłego złamywania na pół – mówi jej właściciel - do 10- czy 12-złamowej ulotki opakowaniowej, według życzeń klienta. (...)”.

Oprócz tego I-Bis nieustannie realizuje usługi w zakresie drukowania. „Cztery maszyny drukujące umożliwiają nam obsługę różnorodnej produkcji – mówi Przemysław Bieroński. - Obecnie, dzięki systemowi Duplo realizujemy produkcję znacznie szybciej. Wystarczy wspomnieć o książce niciowanej w niewielkim nakładzie. Wcześniej na falcowanie, zbieranie i zszywanie musieliśmy przeznaczyć kilka dni. Dzięki Duplo możemy to zrobić w ciągu kilku godzin. (...)”.

Podajnik w systemie broszurująco-złamującym Duplo zainstalowanym w Drukarni I-Bis ma dwie tace. W każdej z nich odbywa się kontrola podawania arkusza, można tu również dołączyć czytnik kodów kreskowych do produkcji pakietowej. „To rozwiązanie – mówi właściciel firmy - jest dedykowane drukarniom cyfrowym. Owszem, modułowa budowa urządzeń Duplo umożliwia wymianę tego podajnika np. na wieże zbierające, ale nie zajmujemy się produkcją offsetową, dlatego ten wybór, jakiego dokonaliśmy, jest najbardziej odpowiedni dla nas i potrzeb naszych klientów”.

Firma nie wyklucza obsługi innych drukarń zakresie tworzenia opraw opartych na złożonym zeszycie – zszytym lub nie. „To będzie znowu propozycja dla tych drukarń, które same nie mogą zainwestować w tego rodzaju system, a potrzebują obsługi w podobnym zakresie. Zakup Duplo doskonale wpisał się w nasz model biznesowy, któremu jesteśmy od lat wierni. Póki co urządzenie ma wspomóc przede wszystkim naszą produkcję. Jego możliwości są tak duże, że spokojnie może obsługiwać nasze cztery maszyny, a na tym nam bardzo zależało. (...)”.

Przemysław Bieroński zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt inwestycji w rozwiązanie Duplo: „Możliwości systemu, jego cena – to ważne elementy każdego zakupu. Nie mniej ważnym była dla mnie przy wyborze trwałość urządzeń Duplo, jaką mogłem zaobserwować w drukarniach, z którymi współpracowałem, a gdzie urządzenia te działają wiele lat. Istotnym jest także serwis – możliwość kontaktowania się z serwisantem, krótki czas reakcji, możliwość szybkiego dostarczenia części zamiennych. Również ten aspekt przemówił na korzyść zakupu maszyny firmy Duplo”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska