Studenci w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer
31 paź 2018 11:32

W dniach 23-25 października br. niemal 30-osobowa grupa studentów polskich uczelni poligraficznych (reprezentujących Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW oraz Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ) wraz z opiekunami naukowymi wzięła udział w dorocznej wizycie w zakładach Koenig & Bauer w Radebeul, gdzie produkowane są arkuszowe maszyny offsetowe tej firmy. Goście z Polski mieli okazję zwiedzić halę montażową fabryki i centrum demonstracyjne, a także wysłuchać prezentacji technologicznych poświęconych rozwiązaniom niemieckiego producenta. Organizator – firma Koenig & Bauer (CEE) – zapewnił też m.in. zwiedzanie Uniwersytetu Nauk Stosowanych (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur – HTWK) w Lipsku.
Wizyta na tutejszej uczelni była głównym punktem pierwszego dnia pobytu polskich studentów w Niemczech. W imieniu HTWK zostali oni powitani przez jej profesorów: Ulrike Herzau-Gerhardt, zajmującą się procesami drukowania i Franka Rocha – specjalizującego się w technikach pomiarowych, koordynatora ds. stosunków międzynarodowych na Wydziale Mediów. Studenci zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania HTWK, następnie zwiedzili laboratoria uczelniane. Nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń dotyczących studiów poligraficznych w Niemczech i w Polsce.
Drugi dzień niemal w całości wypełniła wizyta w zakładach arkuszowych maszyn offsetowych Koenig & Bauer w Radebeul. Tu studenci zostali oficjalnie powitani przez Saschę Fischera – kierującego działem zarządzania produktem w Koenig & Bauer Sheetfed Solutions oraz Pawła Krasowskiego – marketing & product managera w Koenig & Bauer (CEE), będącego też koordynatorem całego wyjazdu i opiekunem polskiej grupy. Pierwszy z nich przygotował prezentację grupy Koenig & Bauer. Przedstawił najważniejsze systemy automatyzujące i usprawniające pracę maszyn z serii Rapida (budowanych w Radebeul) oraz dedykowanych im rozwiązań kontrolno-pomiarowych. Przytoczył też przykłady najciekawszych, indywidualnie konfigurowanych linii produkcyjnych, wdrożonych u klientów z całego świata. Przedstawił najnowsze osiągnięcia Koenig & Bauer, zbieżne z ideą „Przemysłu 4.0”.
Po zakończeniu prezentacji grupa z Polski zwiedziła halę montażową oraz magazyn wysokiego składowania części zamiennych. Następnie studenci udali się do centrum demonstracyjnego, gdzie wzięli udział w pokazie 8-kolorowej maszyny pełnoformatowej RA106-8SW4+L z wieżą lakierującą, wyposażonej w system odwracania arkusza.
„W maszynie, pracującej z maksymalną dla danego trybu (4/0 lub 4/4) prędkością, wydrukowaliśmy kilka niskonakładowych prac – mówi Paweł Krasowski. – Część z nich wykonana została w systemie AutoRun, eliminującym w dużej mierze ingerencję operatora: narządzanie, mycie i przygotowanie do druku kolejnego zlecenia oraz realizacja następnych prac odbywają się tu automatycznie. Studenci byli pod dużym wrażeniem maszyny, zwłaszcza w kontekście „autonomii” realizowanych przez nią zadań i błyskawicznego czasu przezbrojenia. Ostatnia praca zawierała zdjęcie wykonane tuż po wejściu do centrum demonstracyjnego, stanowiąc kolejny dowód elastyczności i sprawności naszych rozwiązań oraz miłą pamiątkę z wizyty w Radebeul”.
Mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE): „Wizyty studentów polskich uczelni kształcących poligrafów w zakładach Koenig & Bauer to już niemal tradycja. Cieszymy się, że podtrzymana została ona także w tym roku i że mogliśmy podzielić się z nimi informacjami na temat najnowszych rozwiązań technologicznych naszej firmy oraz zmian, jakie niedawno w niej zaszły. W tym roku studenci obu politechnik mogli też zobaczyć, jak wygląda uczelnia poligraficzna w Lipsku – mieście bliskim wielu pokoleniom polskich drukarzy, zdobywającym tu wiedzę i dyplomy inżynierskie”.
Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer (CEE)