Fujifilm wprowadza na rynek Jet Press 750S
16 lis 2018 10:29

Firma Fujifilm poinformowała o wprowadzeniu na rynek Jet Press 750S – nowej generacji arkuszowej maszyny inkjetowej w formacie B2. Nowa maszyna znalazła już pierwszych nabywców – są wśród nich firmy FloriColor z Portugalii, specjalizująca się w produkcji fotoalbumów, oraz Mediadruckwerk z Niemiec, kompleksowo obsługująca klientów w zakresie różnych prac komercyjnych.
Jet Press 750S to już 3. generacja arkuszowej maszyny inkjetowej firmy Fujifilm. Model ten pracuje z prędkością 3,6 tys. str. B2/h, oferując nowe i wzbogacone funkcje. Jak podaje Fujifilm, Jet Press 750S to obecnie najszybsza pełnokolorowa, arkuszowa maszyna cyfrowa w formacie B2 dostępna na rynku.
Firma przypomina, że wcześniejszy model – Jet Press 720S – był pierwszą półformatową maszyną inkjetową, która trwale zaznaczyła swoją obecność na rynku; na całym świecie pracuje ponad 150 tych urządzeń.. Rosnące zapotrzebowanie rynku na produkcję niskonakładową skłoniło firmę Fujifilm do opracowania maszyny nowej generacji – Jet Press 750S.
Jak zaznacza producent, grupy docelowej tego urządzenia nie stanowi rynek prac „na żądanie”, zdominowany przez rozwiązania tonerowe. Maszyna jest bowiem wysoce konkurencyjna w przypadku zleceń o nakładzie do 5 tys. egz., w zależności od poziomu krycia atramentem. To zaś – jak podaje Fujifilm – czyni ją rozwiązaniem alternatywnym wobec małoformatowych maszyn offsetowych, wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości prac niskoseryjnych. Może ona być dzięki temu optymalną inwestycją także z punktu widzenia średnich i dużych drukarń komercyjnych oraz opakowaniowych.
Jet Press 750S zbudowana na korpusie przypominającym maszynę offsetową, oferuje – jak zapewnia producent – właściwe dla tej techniki drukowania funkcje: odpowiednie pasowanie obustronne na każdym arkuszu i wysoki wskaźnik całkowitego wykorzystania urządzenia w codziennej produkcji. O wysoką, porównywalną – zdaniem Fujifilm i jej klientów – z offsetem jakość dbają też głowice inkjetowe Samba.
Jak wynika z informacji uzyskiwanych przez Fujifilm od użytkowników modelu Jet Press 720S, podkreślają oni najwyższy wśród maszyn cyfrowych wskaźnik całkowitego ich wykorzystania w produkcji (tzw. up-time), przekraczający w wielu przypadkach 90 proc. Zdaniem producenta Jet Press 750S ma szansę poprawić ten wynik dzięki dwóm nowym funkcjom. Pierwszą jest proces automatycznego samoczyszczenia głowic, znany pod nazwą „Overflow Cleaning” uruchamiany w czasie, gdy maszyna ma przerwę pomiędzy kolejnymi zleceniami bądź też gdy zespół głowic znajduje się w ruchu. Drugie novum to system AHR (Active Head Retraction), który unosi zespół drukujący, gdy wykryty zostanie zdeformowany papier (<3 mm). To z kolei minimalizuje ryzyko zacięcia.
Wyższa prędkość maszyny Jet Press 750S to z kolei wypadkowa dwóch innych nowych elementów. Pierwszym są nowej generacji głowice drukujące Samba. Zadrukowywanie papieru podawanego z prędkością do 3,6 tys. ark./h wymaga korelującej z nią, zwiększonej wydajności nanoszenia kropel atramentu w przeliczeniu na sekundę. Ten parametr, w przypadku głowic Samba, został zwiększony z 25 kHz do 33 kHz. Dzięki temu uzyskano szybsze aplikowanie kropel, zapobiegając jednocześnie skutkom ewentualnych wstrząsów. Nowe głowice redukują też – jak zapewnia Fujifilm – zmienność w rozmieszczeniu kropel atramentu, co dodatkowo poprawia jakość reprodukcji.
Drugim rozwiązaniem jest nowy system suszenia. Zadrukowany arkusz jest tu przenoszony przez dedykowany pas transferowy ogrzewany za pomocą wałków. Jest to rozwiązanie próżniowe, co sprawia, że arkusz przemieszcza się przez sekcję suszenia z odpowiednią stabilnością. Sam proces suszenia jest realizowany przez rozgrzany pas i gorące powietrze aplikowane z góry. System ten umożliwia pracę z wyższą prędkością, a także zapewnia lepszą kontrolę i dostosowywanie docelowej temperatury. Tym samym rozszerza się spektrum podłoży do zastosowania w maszynie Jet Press 750S.
Połączenie powiększonego (z 750x532 mm do 750x585 mm) formatu, wyższego wskaźnika całkowitego wykorzystania maszyny, zwiększonej o 33 proc. prędkości i szybszego procesu wykańczania wydruków sprawia, że – zdaniem producenta – nowe urządzenie pozwoli na wydajną realizację wyższych nakładów i skrócenie czasu ich dostawy.
Jak podkreśla Fujifilm, reputacja maszyn Jet Press 720S wynika m.in. z zapewnianej przez nie wysokiej jakości druku. Nowy model ma ten element podtrzymać i wzmocnić dzięki zastosowaniu tej samej technologii – Rapid Coagulation Primer, umożliwiającej wykorzystywanie zarówno powlekanych, jak i niepowlekanych podłoży offsetowych. Maszynę cechują też wysoki poziom pasowania przy każdym arkuszu i dokładność rozmieszczenia kropel atramentu. Jet Press 750S, podobnie jak jej poprzedniczka, oferuje też rozszerzony gamut kolorystyczny znany jako „MaxGamut”. W zależności od stosowanego medium umożliwia on odwzorowanie do 90 proc. kolorów z biblioteki Pantone; przekłada się to na 1872 barwy drukowane z parametrem Delta E wynoszącym 3 lub niższym. To zdaniem Fujifilm skutkuje optymalnym pasowaniem przy realizowanej w Jet Press 750S produkcji czterokolorowej.
Aby jeszcze zwiększyć możliwości maszyny w zakresie reprodukcji kolorów specjalnych i barw z biblioteki Pantone, producent wprowadził w narzędziu XMF ColorPath nowy moduł – XMF ColorPath Brand Color Optimizer. Pozwala on użytkownikowi na stworzenie profili dla całej biblioteki Pantone, z uwzględnieniem dowolnego podłoża drukowego. Unikalną cechą Brand Color Optimizer jest zdolność przewidywania tego, z jaką dokładnością kolor Pantone zostanie zreprodukowany, jeszcze przed procesem drukowania.
Oprócz znanego z modelu Jet Press 720S systemu skanowania inline ILS, nowa maszyna posiada również nowy, opcjonalny system – ImageConfidence. Zastosowano w nim bazujący na sztucznej inteligencji algorytm, szacujący – w trybie „on the fly” – pełny obszar zadruku arkusza w formacie B2. Ma on zapewnić, że każdy arkusz będzie zgodny z wcześniej zaakceptowanym obrazem.
Jak podaje Fujifilm, obecnie około 1/3 europejskich użytkowników maszyn z serii Jet Press stosuje je m.in. do zadrukowywania różnej postaci opakowań. Zwiększona o 33 proc. wydajność maszyny Jet Press 750S i możliwość personalizacji nawet przy najwyższej prędkości czynią ją – zdaniem producenta – optymalnym rozwiązaniem przy niskonakładowej produkcji opakowań, uwzględniających zmienne dane czy różnorodne wersje. Urządzenie może zostać zmodyfikowane z myślą o obsłudze wysokogramaturowych kartonów (także pudełkowych) o grubości do 0,6 mm. Zadrukowane w nowej maszynie arkusze zostały poddane różnorodnym formom dalszej obróbki, potwierdzającym ich kompatybilność z szeroką gamą analogowych i cyfrowych procesów lakierowania, foliowania, laminowania i cięcia. Maszyna jest też wyposażona w tzw. automatyczny most, umożliwiający jej połączenie online z urządzeniami lakierującymi.
Wraz z maszyną wprowadzony zostaje przez Fujifilm także bezpieczny dla żywności atrament, co – jak zapewnia producent – czyni Jet Press 750S pierwszym na rynku cyfrowym urządzeniem w formacie B2, mogącym znaleźć zastosowanie przy produkcji pierwotnych opakowań spożywczych. Nowy, niskomigracyjny atrament wodny spełnia też wiele rygorystycznych przepisów i standardów. Jego receptura została stworzona z myślą o lakierowaniu w trybach inline (z wykorzystaniem wspomnianego stołu) bądź near-line.
W nowej maszynie producent udoskonalił również funkcję zdalnego nią sterowania. Przy użyciu urządzenia przenośnego użytkownik może obecnie realizować szereg zadań w zakresie zarządzania pracami, np. planowanie nowych zleceń i włączanie lub wyłączanie określonych funkcji maszyny.
Prace pochodzące z nowej maszyny cechuje wysoki poziom proekologiczności w kontekście oddzielania atramentu od podłoża po wykorzystaniu wydruków. Decyduje o tym m.in. nowy system suszenia, wymagający o 23 proc. mniej energii.
Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm