Plotery zdobiły szkło na targach GLASS
17 gru 2018 11:40

Szkło można zdobić na kilka sposobów dzięki cyfrowym systemom drukującym. Technologie te dosyć odmienne, ale finalnie dające spektakularne rezultaty zaprezentowała firma Atrium Centrum Ploterowe na targach branży szklarskiej – GLASS.

Mające miejsce w Poznaniu w dniach 14-17.11.br. targi GLASS przyciągnęły zwiedzających zainteresowanych samym szkłem, ale coraz częściej także technologią jego zdobienia graficznego. Możliwości dzisiejszych ploterów graficznych dają spektakularne efekty. Można wyróżnić kilka technologii, m.in. zadruk bezpośredni na szkle w technologii LED-UV czy też zadruk folii, która jest nakładana w specjalnych procesach za czy też między szkło.

Technologia druku LED-UV daje ogromne możliwości z uwagi na szeroki zakres możliwych do zadruku materiałów; jednym z nich jest szkło.

„Na targach zaprezentowaliśmy najmniejszą drukarkę LED-UV japońskiej marki Mutoh. Mutoh ValueJet 426 UF, bo o niej mowa, to drukarka specjalistyczna. (...) Jedną z jej możliwości jest bezpośredni zadruk szkła w formacie nie większym niż A3+” - mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe. - Możliwość zadruku kolorem białym i druku wielowarstwowego pozwoli zakładom znakującym szkło na poszerzenie gamy produktów.”

Mutoh ValueJet 426 UF to zaawansowany technologicznie płaski ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem o obszarze zadruku 483x329 mm, umożliwiający zadruk różnych elementów o grubości do 70 mm i ciężarze do 4 kg. Urządzenie jest w pełni ekologiczne, charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych, brakiem ozonu, brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP). Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu.

„Dla firm chcących znakować większe formaty, nawet 2x3 metra lub do zadruku produkcyjnego od 1 egzemplarza posiadamy w ofercie specjalistyczne, amerykańskie stołowe plotery LED-UV marki EFI” - dodaje Paweł Stania.

EFI Pro 24f to przemysłowy flatbed o obszarze zadruku 2,54 m szerokości i długości 1,32 m. Nad 4-strefowym stołem z podsysem porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). EFI Pro 24f to drukarka 4-kolorowa z 2 kanałami koloru białego.

EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatek. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm. Wydajność drukarki sięga 107 m2/h.

EFI Pro 24f to rozwiązanie dla producentów mebli do zadruku płyt meblowych i szklanych frontów czy też zakładów szklarskich, ceramicznych itd.

Z kolei pośrednia technologia zdobienia szkła polega na uprzednim zadrukowaniu specjalnych folii, które są umiejscawiane pod szkłem lub za szkłem i w specjalnych procesach z wykorzystaniem pieców są trwale zespajane. Tak ozdobione szkło zachowuje normy bezpieczeństwa.

Wiele przedsiębiorstw opracowało także własne technologie łączenia szkła z wydrukiem, jednakże pierwszym wspólnym etapem jest wydruk cyfrowy na ploterze graficznym.

Plotery serii ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS, bazującymi na żywicach. Szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83 proc. (z CMYKa).

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika do wyboru są dwie szerokości: 1,37 i 1,62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium