Nowa MGA NATURA: jedna dla wszystkich
30 sty 2019 13:14

Z uwagi na coraz ściślejsze i zróżnicowane geograficznie przepisy dotyczące farb do druku na opakowaniach spożywczych drukarze – od których wymaga się spełniania wymogów prawnych obowiązujących na rynkach europejskim i północnoamerykańskim – są zmuszeni do stosowania szerokiej gamy farb. Konieczność dostosowania się do specyficznych oczekiwań względem limitów migracji farb oraz surowców (które różnią się na poziomie regionalnym) dodatkowo komplikuje i tak złożony łańcuch dostaw.

Z myślą o ułatwieniu drukarzom w poradzeniu sobie z tym wyzwaniem firma hubergroup uzupełniła serię MGA NATURA o jeden rodzaj farby, który zaspokaja wszystkie standardy FDA oraz wymogi Komisji Europejskiej odnośnie do druku na pudełkach składanych dla branży spożywczej. Dzięki jej stosowaniu możliwe jest skrócenie cyklu zatwierdzania oraz zwiększenie elastyczności produkcji przez właścicieli marek, a dla drukarzy i przetwórców opakowań jest równoznaczne z brakiem konieczności utrzymywania różnorodnych typów farb w magazynie i wyeliminowaniem kosztownych oraz czasochłonnych procesów mycia maszyny przed drukowaniiem opakowań dla odbiorców z różnych części świata.

Kluczem do sukcesu była unikalna zdolność hubergroup do tworzenia i produkcji swych własnych, dopasowanych do konkretnych potrzeb surowców. Chemicy opracowali metodę włączenia jednego z nich - cenionego, w pełni biokompatybilnego, ale niestosowanego dotychczas w takim zakresie - do składu farb MGA NATURA. „Nasz zespół badawczo-rozwojowy wykonał fantastyczną robotę, opracowując formułę jednej globalnej farby! - wyjaśnia Taner Bicer, główny dyrektor technologiczny. - Był on w stanie stworzyć, zyskać poparcie oraz zaprezentować farbę, znacząco poprawiając jej drukowność i zmniejszając ryzyko migracji (…).”

Własne wytyczne MGA opracowane przez hubergroup dla farb do druku na opakowaniach gwarantują, że farba jest produkowana w zgodzie z wszelkimi liczącymi się standardami – włączając w to wymogi Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP) dla farb do druku opakowań mających kontakt z żywnością. Nowe farby zawierają substancje, które nie migrują lub które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością. W ich wypadku skala migracji jest wielokrotnie niższa od dopuszczonej przez ustalone limity. Właściciele marek i drukarze mogą być pewni, że nie zawierają one zanieczyszczeń lub niepożądanych substancji, które mogłyby ograniczać zgodność opakowań spożywczych z przepisami. Nowe farby MGA NATURA są dostępne na globalną skalę od stycznia 2019 r., zarówno w wersji procesowej (CMYK), jak i spotowej.

„Jesteśmy szczęśliwi, mogąc zaprezentować tę innowacyjną farbę do druku na pudełkach składanych, najbezpieczniejszą farbę opakowaniową na rynku - dodaje Bicer. - Niezależnie od tego, do którego kraju trafią opakowania lub z którego pochodzi farba, nasza nowa MGA NATURA będzie zgodna ze wszystkimi niezbędnymi przepisami.”

Na podstawie informacji hubergroup opracował TK