Rozwiązania firmy Sun Chemical w zakresie dekorowania szkła
11 mar 2019 11:36

Podczas targów Deco’19, które będą się odbywać w dniach 6-7 kwietnia br. w Indianapolis (USA), firma Sun Chemical zaprezentuje szerokie portfolio produktów dedykowanych zadrukowywaniu i uszlachetnianiu szkła. Znajdą się wśród nich m.in.: organiczne farby sitodrukowe, primery w spreju, rozwiązania do wstępnego przygotowania i wykańczania podłoży oraz produkty umożliwiające uzyskiwanie efektów specjalnych.
„Właściciele marek zwracają się w kierunku opakowań szklanych, gdyż umożliwiają one wyróżnienie ich produktów na półce sklepowej, a jednocześnie spełniają funkcję ochronną – mówi Anthony Renzi, wiceprezes ds. zarządzania produktem w dziale farb opakowaniowych Sun Chemical North American Inks. – Podczas wystawy Deco’19 zaprezentujemy pełną linię farb UV, których receptura została stworzona przez Sun Chemical z myślą o zadrukowywaniu szklanych powierzchni. Pokażemy, jak – poprzez ich zastosowanie – usuwane są ograniczenia związane z bezpośrednim dekorowaniem szkła. Jesteśmy przekonani, że odwiedzający nas właściciele marek będą zainteresowani możliwym do uzyskania szerokim spektrum wyrazistych efektów i odcieni kolorystycznych, pozwalających zwiększyć atrakcyjność wizualną opakowania”.
Goście odwiedzający stoisko Sun Chemical będą mogli zapoznać się z walorami SunVetro – serii sitodrukowych farb organicznych oraz narzędzia SunMatch –umożliwiającego uzyskanie w druku żywotnych, wyrazistych kolorów specjalnych (firmowych) oraz symulację barw z biblioteki Pantone. Przy ograniczonej liczbie opcji kolorystycznych dostępnych w przypadku zastosowania prostych systemów mieszania farb, SunMatch zapewnia – jak podaje producent – uzyskanie pełnej palety kolorów Pantone na bazie 12-pigmentowych barw, przy zachowaniu pełnej powtarzalności danego odcienia.
Specjaliści ds. dekorowania szkła będą mogli zapoznać się z serią farb sitodrukowych UV SunVetro VTGL – dwuskładnikowym rozwiązaniem, stworzonym z myślą o zadrukowywaniu szkła, powlekanych metali i powierzchni ceramicznych; znajduje ono też zastosowanie przy tworzeniu efektu lustra. Jak zapewnia producent, farby te oferują najwyższy poziom przylegania do powierzchni wykonanych ze szkła, wysoki połysk, odporność na wycieranie i działanie substancji chemicznych. W ich składzie nie ma metali ciężkich ani lotnych związków organicznych (VOC). Farby można poddawać utrwalaniu zarówno przy zastosowaniu lamp rtęciowych, jak i promienników LED UV. W skład pakietu SunVetro VTGL wchodzi też system pasowania kolorystycznego, pozwalający na dozowanie i skalowanie ilości stosowanych kolorów w celu uzyskania właściwego efektu końcowego.
Ponieważ szklane pojemniki zwykle posiadają zapobiegające ścieraniu powłoki aplikowane w trakcie procesu produkcyjnego, zdaniem Sun Chemical wstępne przygotowanie podłoża staje się niezbędne, by uzyskać optymalny poziom adhezji. Z myślą o tego typu procesach firma wprowadziła na rynek SunVetro Glass Prep – bazujący na wodzie primer, będący uzupełnieniem rodziny farb SunVetro VTGL.
Kolejnym promowanym na targach Deco’19 rozwiązaniem będzie SunSpray WBSPG (water-based spray paint coating for glass) – wodny primer w spreju pozwalający na bezpośrednie dekorowanie powierzchni szklanych i ceramicznych. Jak podkreśla Sun Chemical, nie zawiera on lotnych związków organicznych, ciężkich metali oraz bisfenolu typu A (BPA). Tym samym wychodzi naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom firm działających na współczesnym rynku obróbki szkła, które – jak podaje Sun Chemical – coraz częściej sięgają po farby organiczne jako rozwiązanie proekologiczne, a przy tym spełniające wymogi względem zdrowia i bezpieczeństwa.
Produkty z serii SunVetro i SunSpray mogą znaleźć zastosowanie przy dekorowaniu wyrobów ceramicznych oraz pojemników wykonanych ze szkła, np. butelek na piwo i wino, napoje bezalkoholowe, kosmetyki i wyroby medyczne. Można je aplikować także na szkło wykorzystywane w telefonach komórkowych, monitorach komputerowych, maszynach do gier czy elementach meblowych.
Podczas wystawy Deco’19 firma Sun Chemical będzie też promować farby umożliwiające uzyskanie efektów specjalnych: metaliczne, termochromowe, fluorescencyjne oraz wywołujące wrażenia dotykowe. Drugie z wymienionych można aplikować bezpośrednio na szkle, by wskazywały idealną temperaturę wina czy piwa. Innym ich zastosowaniem są informacje o charakterze promocyjnym, pojawiające się przy odpowiedniej temperaturze.
Kolory fluorescencyjny i fosforyczny można z kolei wykorzystać do osiągnięcia efektów świecenia w ciemności lub na czarnym tle. Efekty ziarnistości czy piasku mogą być bezpośrednio nanoszone na butelki i utrwalane w taki sam sposób jak farby. Alternatywna metoda zakłada, że oszronione butelki są poddawane wybiórczemu lakierowaniu na danym obszarze.
Jak podkreśla firma Sun Chemical, zastosowanie specjalistycznych farb i powłok z jej oferty może w znaczący sposób zredukować koszty oraz obniżyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Środki te umożliwiają też uzyskanie innych efektów specjalnych, np. dotykowych, znajdujących zastosowanie w opakowaniach na dobra luksusowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical