Najmniejsza na świecie drukarnia książek
21 mar 2019 10:20

Po wynalezieniu ruchomych czcionek przez Johannesa Gutenberga 550 lat temu obecnie otwiera się nowy rozdział w historii druku: wynalazek mobilnej drukarni.

Hubert Pedurand, dyrektor grupy Laballery, zaanonsował 14 marca br. podczas Targów Książki w Paryżu światową premierę robota Gutenberg One, zdolnego do wyprodukowania dowolnej książki w kilka minut. Robot z pomocą swego ramienia odtwarza tradycyjne gesty drukarza i introligatora. Maszyna jest w całości produktem francuskim i zapewnia takie korzyści jak eliminacja kosztów logistycznych oraz problemów z terminami.

W celu komercjalizacji tego opatentowanego wynalazku powstała spółka Gutenberg & Co. Dzięki niemu książka stanie się dostępna w każdej chwili, drukowana na żądanie. Wychodzi to naprzeciw potrzebom rynku, ponieważ – jak ujawniono 18 marca podczas konferencji poświęconej nadprodukcji książek we Francji – 740 000 tytułów sprzedaje się we francuskich księgarniach tylko w 1 egzemplarzu.

Podczas czterech dni paryskich Targów Książki (13-18 marca) zwiedzający mogli podziwiać działanie tej najmniejszej na świecie drukarni książek. Poradnik wydawniczy był drukowany w ciągu 5 minut na bazie zabezpieczonych danych przetwarzanych przez oprogramowanie OhmyCode firmy Sobook, będącej partnerem Gutenberg & Co. Publiczność mogła również zapoznać się z tym, co Hubert Pedurand nazwał Printcastem, czyli papierowym odpowiednikiem Podcasta.

Dzięki robotowi Gutenberg One programy radiowe i telewizyjne, wideo, konferencje itp. mogą stać się dostępne na żądanie w formie książki. Rozpoczęto już rozmowy z grupą FranceTV.

We wrześniu w mieście Nevers we Francji zostanie otwarta nowego typu kawiarnia literacka 4.0 Gutenberg & Co, oferująca m.in. animacje i warsztaty związane z pisarstwem, gdzie robot Gutenberg One będzie produkował dla klientów książki na życzenie.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ