Festiwal Książki najlepszym opolskim wydarzeniem roku 2018
4 kwi 2019 09:49

Festiwal Książki Opole został zwycięzcą w konkursie im. Jana Całki „Pożytek roku 2018”, czyli otrzymał tytuł najważniejszego i najcenniejszego wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Opola.

Nagroda im. Jana Całki została zainaugurowana 3 lata temu w roku śmierci znanego w Opolu społecznika i aktywisty Jana Całki. Do tegorocznej nagrody zostały nominowane największe wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturalne mające miejsce w roku 2018. Nominację Fabryki Inspiracji zgłosiła Miejska Biblioteka Publiczna – wieloletni partner wydarzenia. Pani dyrektor podczas gali wspominała: „Nagroda dla Fundacji Fabryki Inspiracji odzwierciedla wysiłek, a jednocześnie sukces zaproponowania wydarzenia, które jest organizowane od 3 lat, zdobywa coraz większą popularność, jest połączeniem zarówno targów książki, spotkań z autorami, jak i warsztatów, koncertów, a także ciekawych propozycji dla dzieci.”

Podczas gali, która miała miejsce w piątek 28 marca w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, w imieniu prezesa Fundacji Mirosława Szewczyka nagrodę odebrała Natalia Ciecióra, związana z Festiwalem Książki od pierwszej edycji. „Chcielibyśmy bardzo podziękować za nominację oraz nagrodę; jest to dla nas swoiste podsumowanie ostatnich lat i docenienie naszej pracy. Niesamowite, że w momencie, kiedy Biblioteka Narodowa bije na alarm o tym, że Polacy nie czytają, Opolanie doceniają inicjatywę, która temu zaprzecza” – wspominała podczas odbioru nagrody. Fundacja otrzymała statuetkę oraz nagrodę pieniężną, która zasili tegoroczną edycję wydarzenia.

4. Festiwal Książki Opole będzie miał miejsce w dniach 7-9 czerwca br. na placu Wolności. Wydarzenie obejmuje targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. Dotychczas do Opola przyjechało ponad 150 autorów, podobna liczna wydawnictw, kilkunastu muzyków, a Miasteczko Literackie odwiedziło ponad 15 tys. uczestników.

Festiwal Książki Opole to wydarzenie promujące czytelnictwo od roku 2016, organizowane przez Fundację Fabryka Inspiracji oraz drukarnię Opolgraf. Festiwal co roku wspierają: Miasto Opole, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Sponsorami branżowymi są firmy Antalis i Igepa.

Opracowano na podstawie informacji Fundacji Fabryka Inspiracji

cript>