Dni Druku 3D już po raz 11.
8 kwi 2019 14:04

XI edycja Dni Druku 3D odbyła się w dniach 28-30 marca w Kielcach. Impreza zorganizowana w ramach Przemysłowej Wiosny przyciągnęła 869 wystawców z 30 krajów, w tym 82 firmy z branży druku 3D. W tym roku Przemysłową Wiosnę odwiedziło ponad 14 tys. gości.

Dni Druku 3D to najstarsze i najważniejsze spotkanie branży druku 3D i skanowania przestrzennego w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce. 

Niewątpliwie jedną z najbardziej spektakularnych ekspozycji zaprezentowała firma ATMAT, specjalizująca się w produkcji wielkogabarytowych drukarek. Na jej stoisku mogliśmy podziwiać eksponat muzealny - samolot Caudron-Renault CR.714 Cyclone. Liczący 80 lat oryginalny samolot jest jednym z dwóch ostatnich zachowanych na świecie modeli tego typu. Prezentacja unikalnej maszyny była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Do rekonstrukcji samolotu użyto technologii druku przestrzennego, dzięki której udało się odwzorować łopatki śmigła, obudowę silnika i inne, brakujące elementy konstrukcyjne.

Od lat ważnym elementem targów jest technologia FDM. Pomimo upływu czasu cieszy się ona niesłabnącą popularnością i zdobywa nowe zastosowania. Podczas tegorocznych targów kilka firm zaprezentowało nowe modele drukarek; część tych wystawców to firmy produkujące materiały eksploatacyjne. Technologie druku z żywic światłoutwardzalnych coraz częściej przechodzą z zastosowań przemysłowych do amatorskich.

Od kilku edycji obserwuje się coraz większą reprezentację technologii wysokobudżetowych. Już nie tylko drukarki do spiekania proszków i metali, ale również specjalistyczne drukarki do druku w ceramice są eksponowane jako pełnoprawne maszyny podczas Dni Druku 3D. Wśród użytkowników tych ostatnich pojawił się po raz pierwszy na targach Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wydział jest jedyną jednostką akademicką w Polsce, która przystąpiła do wdrażania programów artystyczno-badawczych mających na celu wykorzystanie mediów cyfrowych w obszarze sztuki i wzornictwa ceramiki i szkła. W oparciu o specjalistyczną drukarkę 3D do druku ceramiki, drukarkę do kalek ceramicznych i specjalistyczne oprogramowanie realizowane są tu m.in. projekty związane z opracowywaniem mas ceramicznych dedykowanych technologii druku 3D.

Podczas tegorocznych targów nie zabrakło oczywiście nowości i premier rynkowych. Goście Dni Druku mogli obejrzeć m.in. pełnokolorową drukarkę HP Multi Jet Fusion 3D 580 prezentowaną przez jej dystrybutora - firmę Integart. Wytwarzająca funkcjonalne części także w pełnym kolorze drukarka umożliwia zarówno prototypowanie, jak i prowadzenie produkcji. Tym samym rozwiązanie HP sprawdza się w przypadku małych lub średnich zespołów opracowujących. Drukarki tej serii pozwalają na wytwarzanie w pełni funkcjonalnych części, nawet o skomplikowanych detalach, właściwościach termoplastycznych klasy inżynieryjnej i zaawansowanych właściwościach mechanicznych. Obiekty możemy wytwarzać z szerokiej gamy materiałów, a uzyskane rezultaty mogą być powtarzalne. Dzięki otwartej platformie HP Multi Jet Fusion uzyskujemy dostęp do szerokiej gamy materiałów i zastosowań, również tych, które mogą pojawić się dopiero w przyszłości.

Inną nowością mogła pochwalić się firma SMARTTECH, która zaprezentowała premierowo swoje najnowsze rozwiązanie - MICRON3D color10Mpix. Urządzenie pozwala na zebranie pełnej geometrii obiektu, a ponadto pozyskuje informacje o kolorze każdego punktu pomiarowego. Po azjatyckiej premierze na targach TCT Asia w Szanghaju przyszedł czas na polską premierę nowego skanera MICRON 3D color 10 Mpix ze zmienną objętością pomiarową.

MICRON3D color 10Mpix gwarantuje użytkownikowi pozyskanie precyzyjnych informacji o geometrii i kolorze dowolnego obiektu z dokładnością 0,015 mm. Wynikiem pomiaru jest kolorowa chmura o rozdzielczości 400 punktów/mm2 przenosząca w informację X,Y,Z oraz kolorystyczną RGB. Ponadto najnowsza metoda pomiarowa pozwala na skanowanie obiektów ciemnych i błyszczących z metrologiczną dokładnością optycznej współrzędnościowej maszyny pomiarowej. Dzięki certyfikowanej dokładności jest to świetne rozwiązanie zarówno do kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej, jak i wizualizacji.

Obok producentów drukarek i filamentów oraz firm usługowych znaleźli się też wystawcy łączący te działalności. Poznańska firma B3D ma w swojej ofercie drukarki 3D znanych producentów jak HBOT, 3DGance, UBOT 3D, ale jednocześnie świadczy kompleksowe usługi od skanowania po modelowanie 3D. Do skanowania wykorzystywany jest tu jeden z najlepszych na świecie skanerów - smartSCAN Firmy AICON.

Razem z pierwszym dniem targów wystartowała kolejna edycja Seminarium Druku 3D, towarzysząca Dniom Druku 3D i targom STOM w Kielcach. Przemysłowy druk w metalu i piasku, drukowanie elementów protetycznych oraz wszechstronne możliwości zastosowania druku 3D w medycynie to m.in. pierwsze tematy wykładów, które gromadziły zainteresowanych specjalistów.

Jak podsumowują organizatorzy oraz zapytani wystawcy, tegoroczna edycja pozytywnie zaskoczyła frekwencją i dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. BZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>