Mark Andy P3 drukuje na folii aluminiowej
10 kwi 2019 10:27

Aby móc realizować niestandardowe zlecenia, firma Radaflex przystosowała do druku na folii aluminiowej pracującą w fabryce w Trnawie (Słowacja) maszynę Mark Andy Performance Series P3. Nowa P3 słowackiego producenta to 8-kolorowe urządzenie do druku flekso na wstędze o szerokości 250 mm, wyposażone dodatkowo w hartowane krążniki pokryte teflonem.

Nowoczesna maszyna zastąpiła model 2200 i pozwoliła drukarni ograniczyć ilość odpadów (o połowę w porównaniu z konwencjonalnymi urządzeniami do druku w linii), a jednocześnie wydłużyć czas pracy. Wyposażona w 8 zespołów do fleksografii, z drukiem rewersowym, foliowaniem na zimno oraz dwiema stacjami wykrawającymi, P3 posiada również kompletny system utwardzania UV. Szybki narząd maszyny między pracami to korzyść, zważywszy na zakres prac i zróżnicowanie podłoży, z którymi Radaflex radzi sobie każdego dnia.

Jak twierdzi współwłaściciel słowackiej firmy Daniel Lukac: „Nowa P3 doskonale wpasowała się w nasze obecne możliwości produkcyjne, które w połowie stanowi druk na folii aluminiowej dla branży farmaceutycznej, a dodatkowo zadruk plastikowych puszek dla sektora spożywczego, preferującego 35-mikronową folię przy produkcji pojemników na jogurt itp., która zapewnia bezpieczną barierę względem żywności”.

W odróżnieniu od konwencjonalnej folii plastikowej, folia aluminiowa jest bardziej stabilna w procesie drukowania. Mechaniczny napęd P3 oraz wykonywane ręcznie ustawienia i kontrola druku doskonale pasują do zleceń firmy Radaflex. Jak przekonuje Lukac, dzięki wielu latom doświadczeń jego operatorzy posiadają umiejętności niezbędne do sterowania mechanizmami maszyny. Stroboskopowa kamera kontroluje ustawienia druku. Dodatkowo Radaflex oferuje klientom specjalistyczne procesy wykańczania i wykrawania po druku.

Instalacja nowej P3 przebiegała gładko pod okiem Radima Krutisa z firmy Enginne, słowackiego dystrybutora Mark Andy. Operatorzy mieli czas na poznanie możliwości nowego urządzenia, wykonując początkowo wyłącznie nadruki na etykietach; ich zdaniem jest ono szybsze i bardziej wydajne od swego poprzednika, modelu 2200. Radaflex oczekuje też znacznego ograniczenia ilości produkowanych odpadów.

W stosownym momencie firma zdecydowała się na wdrożenie druku na folii aluminiowej, który obecnie stanowi znaczącą część prac realizowanych na P3. „Maszyna radzi sobie z łatwością, co dowodzi, jak dobrze została zaprojektowana i wykonana. Spełnia nasze wszystkie oczekiwania względem jakości druku i zapewnia oszczędność materiału oraz czasu, od kiedy wdrożyliśmy ją do produkcji” - podsumowuje Lukac.


Na podstawie informacji firmy Mark Andy opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!