Bertelsmann zamyka jedną ze swoich drukarń wklęsłodrukowych
24 kwi 2019 13:26

Europejski rynek wklęsłodruku restrukturyzuje się bardzo szybko w ostatnich tygodniach. Po Circle Media Group, która pozbyła się dwóch swoich zakładów i poinformowała o upadłości trzeciej grupy drukarń wklęsłodrukowych – Roto Smeets, również grupa Bertelsmann Printing zamknie jeden z zakładów wchodzących w skład należącego do niej przedsiębiorstwa Prinovis.  (Prinovis posiada jeszcze trzy inne zakłady: dwa w Niemczech i jeden w Anglii).

Drukarnia wklęsłodrukowa mieszcząca się w niemieckiej Norymberdze ma zostać zamknięta do 30 kwietnia 2021 roku. Likwidacja ta dotknie ok. 670 pracowników drukarni i introligatorni oraz 250 osób zatrudnionych na umowach czasowych lub krótkoterminowych.

Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami pracowników. Thomas Rabe, prezes grupy Bertelsmann, zapewnia: „Decyzja o zamknięciu drukarni w Norymberdze w ciągu 2 lat była dla nas bardzo trudna. Jednakże, z powodu poważnego spadku nakładów i cen w roku 2018, było to nieuniknione.”

Grupa Bertelsmann Printing, która zatrudnia 8000 osób na całym świecie w drukarniach wklęsłodrukowych i offsetowych oraz w marketingu bezpośrednim, poinformowała o tej decyzji wpisującej się w całą serię działań mających na celu ponowne ustabilizowanie działalności związanej z drukiem. Jak wyjaśniono, od ponad dekady przemysł drukarski przechodzi znaczące zmiany strukturalne. Popyt, zwłaszcza na katalogi o dużej objętości, zdecydowanie się zmniejszył. Nadmiar zdolności produkcyjnych i rosnąca presja konkurencji pociągnęły za sobą znaczący wzrost presji cenowej.

Plan stabilizacji zakłada także intensyfikację współpracy pomiędzy drukarniami grupy Bertelsmann Printing (BPG). Dotyczy to głównie standaryzacji struktur organizacyjnych i wdrożenie wspólnej dla wszystkich zakładów informatyki oraz kontroli zarządzania.

Towarzyszą temu zmiany w kierownictwie grupy: Axel Hentrei (60), dyrektor zarządzający Bertelsmann Printing, przekaże swoją funkcję Dirkowi Kemmererowi (46), członkowi rady nadzorczej BPG od 2017 r. i dyrektorowi zarządzającemu Mohn Media oraz Digital Marketing.

Bertelsmann Printing jest częścią grupy Bertelsmann, do której należą także europejska sieć telewizyjna RTL, wydawnictwo książkowe Penguin Random House i wydawca magazynów Gruner+Jahr.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>