Warsztaty firm Canon i Akonda
8 maj 2019 11:49

W ostatnich dniach maja (28-31.05) firmy Canon i Akonda zapraszają właścicieli oraz pracowników drukarń dziełowych i wydawnictw na specjalne wydarzenie. W Ośrodku Campoverde pod Łodzią odbędą się warsztaty i pokazy na żywo najnowszych systemów druku i urządzeń do uszlachetniania książek oraz materiałów wydawniczych. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. po raz pierwszy w tej części Europy działanie urządzenia Océ varioPRINT 6330 zintegrowanego z oklejarką C.P. Bourg.

Mimo doniesień na temat spadku czytelnictwa wśród Polaków, rynek książki ma się doskonale. Przy wartości 151 mld USD (Western Europe Production Digital Printing, Raport przeglądu rynku; Caslon; 2017) globalny rynek książki jest trzy razy większy od branży muzycznej i o 15 proc. większy niż przemysł filmowy. Szczególnie widoczne jest to w Europie. W 2015 roku europejscy wydawcy książek odnotowali łączną sprzedaż na poziomie 22,3 mld euro.

Po niebotycznym rozdęciu nakładów książek w okresie PRL przyszły chude lata transformacji, kiedy książka stała się dla wielu osób towarem luksusowym. Wobec rozwoju m.in. czytników cyfrowych książka dla nich stała się passe. Jednak to, co obserwujemy w ostatnich latach, nazwać można powolną stabilizacją. Czytniki elektroniczne nie zabiły książki drukowanej, a przesyt technologiami sprawia, że wielu czytelników z przyjemnością sięga właśnie po wydawnictwa papierowe.

Oczywiście warunki się zmieniły i dziś po książkę sięga nie ten sam czytelnik, co jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. To czytelnik o sprecyzowanym guście i oczekiwaniach, wymagający konkretnej, często ściśle spersonalizowanej tematyki, pragnący dostać w ręce jak najszybciej polskie i światowe nowości w zakresie, który go interesuje. To zaś sprawia, że nakłady maleją, a rynek się rozdrabnia, co rodzi także ogromne wyzwania dla drukarń książkowych.

Jak wygląda proces produkcji książek przy wykorzystaniu najnowszych technologii druku cyfrowego, będzie można przekonać się w dniach 28-31 maja br. w Ośrodku Campoverde pod Łodzią, gdzie firmy Canon i Akonda po raz pierwszy w tej części Europy zaprezentują pracę urządzenia Océ varioPRINT 6330 zintegrowanego z urządzeniem do docinania arkusza z maksymalnego formatu B3 do druku dwoma lub czterema użytkami z oklejarką do oprawy miękkiej C.P. Bourg. Tak skonfigurowane urządzenie po otrzymaniu polecenia druku, bez ingerencji jakiegokolwiek pracownika poza jednym operatorem, dostarcza od razu gotowe egzemplarze książek w miękkiej oprawie. Niewiarygodne? Skądże! Każdy będzie mógł przekonać się o tym na własne oczy.

W tym celu wystarczy odwiedzić stronę https://www.canon.pl/business/events/produkcja-ksiazek/ i dokonać rejestracji na pokazy w wybranym dniu. Po otrzymaniu potwierdzenia można wybierać się na prezentację, podczas której będą produkowane realne egzemplarze książek dostępnych na rynku.

Dodatkowo goście wydarzenia będą mogli zobaczyć druk aplikacji dla rynku dziełowego i reklamowego, a w szczególności: kalendarzy trójdzielnych, zaproszeń, wizytówek, kopert, materiałów personalizowanych oraz pracę jedynego na rynku rozwiązania do automatycznego klejenia kalendarzy trójdzielnych z główką – Cal One 1000.

Prezentacja rozwiązań do druku odbędzie się w dniach 28-31 maja w Ośrodku Campoverde, ul. Grabińska 43, Łódź.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon