Automatyczny perforator Renz Autopunch 360 Digital w Colours Factory
14 maj 2019 10:22

Firma Grafmasz – wyłączny i bezpośredni dystrybutor marki Renz na polskim rynku – przeprowadziła instalację automatycznego perforatora Renz Autopunch 360 Digital w Colours Factory.

Colours Factory to drukarnia oferująca kompleksowe usługi zarówno w zakresie druku (druk offsetowy, cyfrowy, solwentowy, UV, lateksowy), jak i obróbki introligatorskiej w oparciu o najnowocześniejsze maszyny poligraficzne na świecie. Należy ona do najszybciej rozwijających się drukarń w Polsce. Obecna powierzchnia produkcyjna, magazynowa i handlowa drukarni to 16 000 m2.

W 2018 roku w tej samej drukarni pracę rozpoczęło  urządzenie do perforacji i oprawy Renz Inline 500, dzięki któremu  dobowe moce produkcyjne drukarni w zakresie tego typu opraw wzrosły o 300 proc. Z uwagi na dalszy wzrost ilości zamówień pojawiła się dodatkowa  potrzeba inwestycji w urządzenie do oprawy spiralnej -  tym razem  do perforacji bloków pod produkcję notesów.   Po analizie dostępnych na rynku rozwiązań drukarnia ponownie zdecydowała się na zakup rozwiązania firmy Renz oferowanego na polskim rynku przez Grafmasz.

Autopunch 360 Digital to w pełni automatyczne urządzenie umożliwiające szybką obróbkę bardzo różnorodnych materiałów. Dwupółkowy podajnik typu pater noster umożliwia pracę urządzenia bez zatrzymania – po pobraniu arkuszy z pierwszej półki urządzenie automatycznie rozpoczyna pobieranie arkuszy z drugiej półki, w międzyczasie operator ma czas na załadowanie kolejnych arkuszy na nieaktywną w danym momencie półkę. Urządzenie może perforować nawet do 120 bloków o grubości do 2,4 mm na minutę.  Wszystkie ustawienia są wykonywane za pomocą dotykowego programatora, dzięki czemu zmiana ustawień urządzenia pod nowe zlecenie zajmuje zaledwie około 3 minut. Opatentowany system pobierania arkuszy typu „Two finger” umożliwia pobieranie zestawów arkuszy, w skład których wchodzą arkusze o różnych grubościach. Po perforacji arkusze rotują wokół specjalnego bębna, dzięki czemu zachowana jest odpowiednia sekwencja stron na stacji odbiorczej.

„Po bardzo udanym,  rekordowym zeszłorocznym sezonie kalendarzowym naturalnym ruchem z naszej strony była decyzja o zakupie kolejnego urządzenia zwiększającego nasze moce produkcyjne w zakresie oprawy spiralnej – mówi Marek Kruszka, dyrektor ds. technologii i rozwoju w Colours Factory. - Dzięki inwestycji w Autopunch jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom bezkonkurencyjny czas realizacji zamówień nie tylko na kalendarze ścienne, ale  również w zakresie produkcji notesów i oprawianych w spiralę pozycji książkowych, gdzie bloki są grube, w związku z czym kluczowa jest jeszcze szybsza perforacja.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Grafmasz