Wydawcy wybrali drukarnie
24 maj 2019 10:34

Tradycyjnie w pierwszym dniu Warszawskich Targów Książki – 23 maja – ogłoszono wyniki XVIII już Rankingu Drukarń Dziełowych 2018/2019, a właściwie jego pierwszej części, w której wydawcy wybierają najlepszą, ich zdaniem, drukarnię. Ranking jest organizowany przez Sekcję Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i magazyn „Wydawca”, a patronat medialny sprawuje „Poligrafika”.

W tegorocznym rankingu zwyciężyła – po raz kolejny – drukarnia Abedik z Poznania, zajmując czołowe miejsce we wszystkich kategoriach: jakość produkcji, terminowość oraz komunikatywność. Drugie miejsce przypadło Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca z Krakowa, a trzecie – Łódzkim Zakładom Graficznym, które w ten sposób, po reaktywacji, jako przedsiębiorstwo prywatne (spółka z o.o.) stopniowo odzyskują dawną wysoką pozycję.

Po raz pierwszy też pojawiło się podium w kategorii drukarń świadczących usługi druku cyfrowego, w której dotychczas regularnie od kilku lat zwyciężał inowrocławski Totem.com.pl – tak było i w tej edycji rankingu. Pojawili się jednak konkurenci; co ciekawe, są to drukarnie, w których druk cyfrowy jest technologią komplementarną w stosunku do technik tradycyjnych (Totem stosuje wyłącznie technikę cyfrową). Drugie miejsce zajęła Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca, a trzecie Drukarnia Pozkal (brawo Inowrocław!).

Który zakład zdobędzie tytuł Drukarni Dziełowej Roku, dowiemy się w październiku podczas Targów Książki w Krakowie. W drugiej części rankingu uwzględniane są parametry rozwoju drukarni takie jak m.in.: ocena produkcji w stosunku do poprzedniego roku, wydajność pracy, wielkość inwestycji, zatrudnienie. IZ