Zautomatyzowana produkcja książek w Wydawnictwie UMK
29 maj 2019 09:49

Dzięki inwestycji w maszynę Konica Minolta AccurioPress C6085 w Wydawnictwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zautomatyzowano wiele czasochłonnych i złożonych zadań, związanych z korektą jakości.

Cztery osoby zatrudnione w drukarni, 300 nowych tytułów rocznie i ponad 1000 dodruków, do 2 tytułów drukowanych każdego dnia (w tym wymagających wysokiej jakości publikacji artystycznych historycznych z szeregiem reprodukcji, fotografii), codzienna sprawna obsługa zamówień z własnej księgarni internetowej – to tylko niektóre elementy sukcesu Wydawnictwa UMK, od lat korzystającego z rozwiązań Konica Minolta. Maszyna AccurioPress C6085 to już piąte rozwiązanie tego producenta, które wspiera codzienną produkcję wydawnictwa. „Około 50 proc. wszystkich tytułów w Polsce produkują obecnie wydawnictwa akademickie. To ogromny potencjał dla druku cyfrowego – mówi Tomasz Jaroszewski. – Wydawnictwo UMK już w roku 2008 dostrzegło fakt, że technologia cyfrowa to nie tylko alternatywa dla tradycyjnego offsetu, ale rozwiązanie skrojone niemal na miarę potrzeb wydawnictw naukowych, uniwersyteckich czy innych podobnie działających instytucji”.

To nowoczesne myślenie sprzed 10 lat sprawiło, że Wydawnictwo UMK jest doskonale przygotowane na obecne potrzeby rynku, a kolejne jego inwestycje – tym razem w nową maszynę do druku kolorowego Konica Minolta AccurioPress C6085 – dowodzą, że nadal myśli się tu nowocześnie. Swoją przygodę z drukiem cyfrowym rozpoczynało od maszyn cyfrowych Konica Minolta. „Przez lata dostawca ten, a zwłaszcza bydgoski oddział firmy – mówi Tomasz Jaroszewski - był dla nas nie tylko sprzedawcą rozwiązań, ale także profesjonalnym doradcą. Wsłuchiwał się w potrzeby, informował nas o nowościach, podpowiadał. Jednak nasze zakupy bazują na przetargach i tu, niezależnie od naszych relacji z dostawcami, zawsze wygrywa najlepsza maszyna”.

Przy okazji ostatniej inwestycji wydawnictwo zamierzało wymienić nieco starsze urządzenie na nowszy model. „Pojechaliśmy więc do centrum pokazowego Konica Minolta w Warszawie – mówi Tomasz Jaroszewski - i mimo że celowaliśmy w zupełnie inny model, przy okazji i w zasadzie trochę przypadkiem przyjrzeliśmy się możliwościom AccurioPress C6085. Już wówczas zamarzyło się nam posiadanie tego właśnie modelu, bo otworzyłby on przed nami nowe możliwości. Z jednej strony w zakresie prędkości, a co za tym idzie wydajności, ale przede wszystkim - jakości.

Wśród naszych pozycji są bowiem między wieloma innymi książki artystyczne czy historyczne. Zawierają one mnóstwo reprodukcji, zdjęć. Oczekiwania autorów tych pozycji są ogromne. To profesjonaliści, którzy spodziewają się bardzo wysokiej jakości i mają naprawdę bardzo duże wymagania. W tym zakresie maszyna AccurioPress C6085 jest bezkonkurencyjna. Z jednej strony to doskonałe rozwiązanie w zakresie kalibracji kolorów, co przekłada się na doskonałe, kolorowe wydruki, które zachwycają naszych zleceniodawców i przynoszą im zadowolenie, a to jest naszym priorytetem. Powtarzalność kolorów to kolejna zaleta tego rozwiązania. Każda wydrukowana przez nas praca będzie w tej samej kolorystyce, czy to dziś, czy za jakiś czas. Maszyna oferuje także wręcz idealne pasowanie. Jej obsługa jest prosta i intuicyjna. Wysoce zautomatyzowane procesy powodują, że jeden przycisk uruchamia tu profesjonalną produkcję poligraficzną. To sprawia, że pracownik naszej drukarni nie musi wiele czasu poświęcać na obsługę danego zlecenia, może skupić się na innych czynnościach. To ogranicza zatrudnienie, co z kolei ma wpływ na koszty prowadzenia działalności. Automatyzacja ma również bezpośrednie przełożenie na koszty przygotowalni, które stają się dzięki temu niższe”.

Wraz z maszyną do drukarni dostarczono oprogramowanie do impozycji Accurio Pro Flux i zintegrowany moduł obsługi koloru IQ-501. „Uczelnie starają się robić wszystko, żeby minimalizować swoje straty i racjonalizować wydatki - mówi Tomasz Jaroszewski. - Technologia cyfrowa Konica Minolta jest odpowiedzią na te potrzeby. AccurioPress C6085 to wydajne urządzenie zapewniające nam odpowiednią prędkość drukowania (do 85 stron na minutę). Często otrzymujemy tytuły do druku tuż przed ich promocją, spotkaniem z autorem itd. Dzięki maszynom cyfrowym możemy reagować błyskawicznie. Również dodruki mogą być przez nas realizowane niemal od ręki. W naszych zasobach znajduje się obecnie kilkanaście tysięcy pozycji. Od 2008 roku, kiedy naszą działalność oparliśmy na druku cyfrowym, wszystkie nasze tytuły archiwizujemy i każdy z nich można odnaleźć w naszej księgarni internetowej i go zamówić. Bez maszyn cyfrowych nasza działalność nie byłaby więc obecnie możliwa”.

Dlatego już wkrótce w Wydawnictwie UMK pojawią się kolejne maszyny. „Spadające od lat nakłady (w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyły się niemal trzykrotnie), rosnąca sprzedaż książek w wersji cyfrowej, długi czas produkcji offsetowej i koszty, jakie generowane są przy tej okazji - te wszystkie elementy prowadziły nas od lat w stronę rozwiązań cyfrowych. Dziś technologia ta jest dla nas dobrodziejstwem, z którego czerpiemy szereg korzyści i dzięki temu możemy sprawnie obsługiwać nasz uniwersytet – jego pracowników i studentów, a także autorów i klientów z zewnątrz. Nasze wydawnictwo plasuje się obecnie w pierwszej dziesiątce wydawnictw naukowych w Polsce”.

Ale - jak podkreśla Tomasz Jaroszewski - sama technologia cyfrowa to nie wszystko: „Ważnym aspektem każdej inwestycji w maszynę cyfrową jest serwis dostawcy. Czas reakcji, pomoc tego serwisu w codziennej pracy, gdzie nie ma czasu na żadne przestoje. To wszystko wpływa na wzajemne relacje. Firmę Konica Minolta również w tym zakresie odbieramy od lat bardzo pozytywnie”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta