Dwa nowe plotery drukujące Agfa w firmie BMT
19 cze 2019 12:41

Ostatnio park sprzętowy firmy BMT z Gliwic, specjalizującej się w rozwiązaniach i usługach w zakresie identyfikacji wizualnej, rozszerzył się o dwa plotery drukujące Agfa. Pod koniec ub.r. pracę rozpoczęły tu: pierwsza w naszym kraju maszyna Jeti Mira LED MG2732 (dedykowana podłożom sztywnym) oraz jedno z pierwszych w Polsce urządzeń Avinci DX3200 (do zadrukowywania tekstyliów).
Mówi Tomasz Kaczmarek, właściciel firmy: „Na rynku usług reklamy zewnętrznej i wewnętrznej działamy od blisko 30 lat i bacznie obserwujemy zachodzące na nim zmiany. Widzimy, że dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym – m.in. takim jak niedawno zakupiony przez nas ploter Jeti Mira LED – możliwe są do zrealizowania projekty, których wielu naszych obecnych i potencjalnych klientów obecnie nawet nie bierze pod uwagę. Mam tu na myśli zarówno zastosowanie niestandardowych podłoży, jak też ich dalszą obróbkę (...). Zdarza się, że klienci (…) trafiają do nas z pewnego rodzaju wizją, którą my – wykorzystując odpowiednią wiedzę i dostępne rozwiązania technologiczne – przekuwamy w rzeczywisty produkt. Czasami są to prototypy, innym razem – produkcja seryjna. W tym celu został powołany do życia dedykowany dział w naszej firmie, który na własne potrzeby nazywamy departamentem innowacji i nowych wdrożeń technologicznych”.
„Zmiana naszego podejścia do biznesu zbiegła się w czasie z decyzją o modernizacji parku sprzętowego – dodaje Krzysztof Dusza, wiceprezes zarządu. – Nie da się bowiem ukryć, że nowo zakupione plotery Agfa oferują zupełnie inny potencjał, zarówno pod względem wydajności, elastyczności oraz jakości, od swoich poprzedników. Z jednej strony możemy dzięki nim z powodzeniem realizować bieżącą produkcję – taką jak systemy POS, rozwiązania z zakresu soft signage czy różnego rodzaju narzędzia reklamowe – jak też wdrażać zupełnie nowe pomysły: eksperymentować z nowymi podłożami, tworzyć prototypy, testować projekty przynoszone przez naszych klientów. Stawiamy na współpracę kompleksową, w czym wysokiej jakości, niezawodny sprzęt ma nam pomagać”.
Większość nowych projektów powstaje z udziałem podłoży sztywnych, które jeszcze do niedawna były tu zadrukowywane w ploterze Anapurna Mw. To jedno z dwóch rozwiązań – obok maszyny Jeti AquaJet – dostarczonych do gliwickiej drukarni przez firmę Agfa w 2013 r. „Od tych inwestycji zaczęła się nasza współpraca z tym dostawcą – mówi Tomasz Kaczmarek – która z powodzeniem trwa do dziś (...). W zakresie zadrukowywania mediów sztywnych staliśmy się posiadaczem modelu Jeti Mira LED MG2732, który nawet ciężko porównywać z wcześniej użytkowaną maszyną Anapurna Mw. W ciągu tych kilku lat technologia poszła na tyle do przodu, że nowa inwestycja jest nie tyle krokiem, ile olbrzymim skokiem do przodu. Mam tu na myśli zarówno wydajność, elastyczność, szeroko rozumiane możliwości technologiczne tego rozwiązania, jak i jego energooszczędność, a co za tym idzie – większą proekologiczność realizowanej w nim produkcji”.
Płaski ploter Jeti Mira LED MG2732 umożliwia zadrukowywanie różnorodnych podłoży o maks. formacie 2,69x3,2 m z prędkością do 231 m2/h (w trybie ekspresowym). „Już tylko wziąwszy pod uwagę ten parametr widzimy, jak olbrzymim przełomem jest dla nas wdrożenie tej maszyny – mówi Krzysztof Dusza. – Poza wysoką wydajnością i jakością w tym rozwiązaniu – którego wciąż się uczymy – cenimy sobie możliwość podawania użytków z obu stron, niskie koszty eksploatacji (wynikające m.in. ze zredukowanego zużycia atramentu), znakomite przyleganie tuszu do podłoża czy też możliwość uzyskania specjalnych efektów, m.in. imitacji kolorów złotego czy srebrnego. (...)”.
Tomasz Kaczmarek wskazuje jeszcze jeden aspekt związany z inwestycją w rozwiązania Agfa: „Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że maszyny tej firmy cechują wysoka wytrzymałość i długowieczność. Warto bowiem podkreślić, że po kilkuletniej eksploatacji ploter Anapurna Mw – który sami również nabyliśmy z drugiej ręki – ma szansę z powodzeniem pracować jeszcze przez dłuższy czas u kolejnego użytkownika. Na tle innych urządzeń dostępnych na rynku jest to olbrzymia przewaga firmy Agfa. Podobnie jak zaawansowanie technologiczne jej rozwiązań i liczba wdrożeń maszyn UV LED działających na rynku. (...)”.
Jednocześnie z ploterem Jeti Mira LED w firmie BMT pojawiło się drugie z nowo zakupionych rozwiązań marki Agfa – rolowa maszyna Avinci DX3200, dedykowana zadrukowywaniu podłoży tekstylnych typu soft signage o szerokości do 3,2 m. Było to jedno z pierwszych wdrożeń tego rozwiązania w naszym kraju. Avinci DX3200 bazuje na technice sublimacyjnej, drukuje z prędkością do 173 m2/h i maks. rozdzielczością 1440x540 dpi.
„Inwestycja w ploter Avinci DX3200 znakomicie wpisała się w nasz plan modernizacji parku sprzętowego – mówi Tomasz Kaczmarek. – Tu również możemy mówić o pewnego rodzaju rewolucji, gdyż minione lata przyniosły bardzo szybki rozwój technologiczny, jeżeli chodzi o plotery do zadrukowywania tekstyliów. Avinci jest tego najlepszym przykładem”.
Urządzenie to jest przeznaczone do produkcji wielkoformatowych wydruków, znajdujących zastosowanie w różnorodnych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych. Obsługuje szeroką gamę mediów poliestrowych, wykorzystywanych przy takich aplikacjach jak: banery, displeje typu POS, grafika ścienna, reklama zewnętrzna, materiały wystawiennicze czy flagi.
„Poza wysoką wydajnością i jakością warto zwrócić uwagę na specjalne, „inteligentne” algorytmy zapewniające jak najniższe zużycie atramentu, w jakie został wyposażony ten ploter – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w polskim dziale druku cyfrowego Agfa. – Z punktu widzenia codziennej eksploatacji, zwłaszcza przy wysokim obłożeniu maszyny, jest to jego istotna zaleta”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa

error: Kopiowanie zabronione!
cript>