Miraclon – Kodak Flexcel Solutions w „nowym domu”
24 cze 2019 14:28

Podczas 13. Konferencji Meet Kodak Polska, która odbyła się 30 maja br. w hotelu Warsaw Plaza w Warszawie, w jej drugiej części przedstawiono firmę Miraclon. Stała się ona „nowym domem” dla technologii Kodak Flexcel Solutions. Miraclon jest autonomicznym przedsiębiorstwem, należącym do nabywcy Działu Opakowań Fleksograficznych firmy Kodak (Flexographic Packaging Division), którym jest angielski fundusz inwestycyjny Montagu Private Equity.

Miraclon, jak podkreślał Jacek Galiński główny prelegent i moderator tej części konferencji Meet Kodak Polska 2019, stanowi kontynuację działu fleksograficznego firmy Kodak i ma nadal zajmować się rozwijaniem, produkcją i sprzedażą jej produktów, przeznaczonych dla branży opakowań i etykiet w tej technice drukowania. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, firmą będzie nadal zarządzać kierownictwo działu fleksograficznego Kodak – stanowisko CEO nowego podmiotu objął Chris Payne, który przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję prezesa Kodak Flexographic Packaging Division. W nowych strukturach – co podkreślano - znaleźli się ci sami ludzie, z którymi klienci współpracowali w Kodaku. Jeżeli chodzi o usługi serwisowe dla klientów firmy Miraclon są one świadczone przez inżynierów z działu serwisu Kodak. Miraclon będzie rozwijać, produkować i sprzedawać produkty fleksograficzne dla segmentu opakowań, przede wszystkim system do produkcji form drukowych Kodak Flexcel NX oraz Kodak Ultra NX. Tym co zmienia się, jest siedziba firmy, która obecnie mieścić się będzie w Zaventem w Belgii.

Jacek Galiński podziękował wszystkim klientom, z którymi Kodak współpracował przez lata w zakresie biznesu flekso. Jak podkreślał – w ubiegłym roku Kodak obchodził 10-lecie technologii  Kodak Flexcel NX, w tym roku zaś – dekadę jej obecności w naszym kraju, co było okazją do wspomnień z początków jej wprowadzania na rodzimy rynek. Dziesięć lat temu – podkreślał Jacek Galiński - firma Kodak pokonała ograniczenia, dotyczące jakości i wydajności druku fleksograficznego dzięki rewolucyjnemu jak na tamten czas podejściu do produkcji form drukowych: „Na targach drupa 2008 zadebiutował system Kodak Flexcel NX, który otworzył możliwość drukowania w wysokiej rozdzielczości i zapewnił proste wdrożenie innowacyjnego wówczas rozwiązania w standardowym środowisku produkcyjnym. Już wkrótce, w roku 2009 technologia Kodak Flexcel NX pojawiła się w Polsce”.

W kolejnej części spotkania Jacek Galiński przedstawił plany rozwojowe firmy Miraclon oraz nowe rozwiązania technologiczne, jakie oferować ona będzie swoim klientom, w tym najnowsze – Kodak Ultra NX. To wprowadzony na rynek w ubiegłym roku, zintegrowany, wolny od rozpuszczalników i lotnych związków organicznych (VOC) system do wytwarzania form fleksograficznych. Jak podkreślano podczas konferencji, rozwiązanie to umożliwia wykonanie gotowej do założenia na maszynę formy w ciągu niespełna godziny i oferuje ten sam, niezmiennie wysoki poziom zachowania w druku, z jakich od lat znane są płyty Flexcel NX. System bazuje na innowacyjnej, zgłoszonej do opatentowania przez Kodak technologii Kodak Ultra Clean. To – jak zapewniano - pierwsze na rynku wodne rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie stabilnej, wysokojakościowej formy fleksograficznej, a przy tym niewymagające częstej konserwacji. W skład Kodak Flexcel NX Ultra Solution wchodzą: znany z wielu wdrożeń na całym świecie, sprawdzony system Flexcel NX, nowa wywoływarka Flexcel NX Ultra Processing System oraz nowa płyta Flexcel NX Ultra Plate. W ramach kompletnego procesu rozwiązanie to umożliwia naświetlanie, zmywanie, suszenie i finalną obróbkę formy drukowej.

Kolejna część konferencji, jaką organizatorzy zaproponowali przedstawicielom drukarń i przygotowalni fleksograficznych, a także wszystkim zainteresowanym technologiami fleksograficznymi Kodaka to otwarty panel dyskusyjny, gdzie uczestnicy mogli przedstawić swoje oczekiwania, obawy związane ze zmianami, jakie mają miejsce i zadać pytania, dotyczące nurtujących ich spraw. Panel fleksograficzny był również okazją do podsumowania warsztatów „Flekso jakie jest każdy widzi”, jakie organizowane są w ramach powstałego rok temu Klubu Flekso. To spotkania branżowe poświęcone wyzwaniom technologicznym i technicznym, jakie niesie współczesna produkcja fleksograficzna, które organizowane są przez firmę Kodak i jej partnerów – firmy 3M Poland, hubergroup Polska , Koenig & Bauer (CEE) i NetFlex. Warsztaty te, jak zapowiedział Jacek Galiński, będą kontynuowane przez firmę Miraclon. Prelegent zapowiedział również udział nowej firmy w tegorocznej edycji targów Labelexpo Europe, co będzie jej pierwszą aktywnością wystawienniczą. Dalsza część bloku poświęcona była różnorodnym tematom związanym z fleksografią i miała charakter otwartego panelu dyskusyjnego.

„Mamy nadzieję – podsumowuje Jacek Galiński - że klienci pozytywnie przyjmą zmiany, jakie mają obecnie miejsce. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby były one w jak najmniejszym stopniu dla nich odczuwalne. Jesteśmy przekonani, że nowa marka – Miraclon, podobnie jak Kodak, oferować będzie im innowacyjne rozwiązania, a także doskonały poziom obsługi i serwisu”.

Opracowano na podstawie informacji Kodak Polska Sp. z o.o.

 

 

cript>