Dni Otwarte z flatbedem EFI PRO
28 cze 2019 15:10

Firma Atrium, będąca autoryzowanym dystrybutorem drukarek EFI w Polsce, zaprasza 5 lipca na Dni Otwarte, podczas których będzie miał miejsce pokaz możliwości drukarki EFI Pro 24f, pracującej w ekologicznej i ekonomicznej technologii LED.

Po czerwcowym „open day” zapraszamy w pierwszy piątek lipca na kolejne Dni Otwarte z drukiem wielkoformatowym. Zaprezentujemy około 20 urządzeń do druku cyfrowego w różnych technikach, a jednym z największych będzie flatbed marki EFI – Pro 24f. Pokażemy, że na maszynie EFI Pro 24f można z powodzeniem zadrukować choćby skrzydło drzwiowe. I nie jest to sen przyszłości, gdyż światowy potentat meblarstwa, jakim jest IKEA dostarcza drzwi drukowane w Polskich fabrykach, właśnie na drukarkach EFI! Aktualnie, najbardziej uzasadnionym wyborem jest technologia LED-UV, z racji szerokiego spektrum możliwości, a co za tym idzie możliwych do zdobycia rynków, niekoniecznie związanych bezpośrednio z poligrafią czy reklamą” - mówi Paweł Stania z firmy Atrium.

EFI Pro 24f to przemysłowy flatbed o obszarze zadruku 2,54 m szerokości i długości 1,32 m. Nad 4-strefowym stołem z podsysem, porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice Ricoh. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). Wydajność drukarki sięga 107 m2/h.

EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatek. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm.

Jest to drukarka 4-kolorowa (CMYK) z 2 kanałami koloru białego. Nad całością czuwa oprogramowanie EFI Fiery proServer Core z technologią przyspieszonego ripowania „FAST RIP”. 

Zaletą produkcyjnych maszyn LED takich jak EFI, jest bezpośredni zadruk materiałów. Dla branży reklamowej będzie do zadruk kartonu POS, dla branży dekoratorskiej będzie to szkło, kamień lub drewno.  Można też znaleźć swoją niszę, np. producent zewnętrznych rolet może zadrukowywać panele indywidualnym wzorem i tym sposobem wyróżnić się na tle konkurencji.

Z szerokich możliwości EFI Pro 24f skorzystają przykładowo także meblarze lub dekoratorzy. Fronty, panele podłogowe i elewacyjne, blaty, drzwi, framugi, parapety, sufity, szkła dekoracyjne - to wszystko można personalizować za pomocą technologii LED-UV. Dzięki cyfryzacji produkcji, możliwe jest dostarczanie zarówno indywidualnych, spersonalizowanych wzorów i jak i nakładowej produkcji. 

Atramenty LED marki EFI zawierają w swym składzie śladowe ilości lotnych substancji organicznych (0,03 proc.) i są pozbawione metali ciężkich. Ponad połowę składu atramentów stanowią monomery i oligomery uzyskane z zasobów odnawialnych, takich jak rośliny i biomasa. Atramenty LED EFI zostały stworzone z myślą o druku cyfrowym, co zapewnia ich niezawodność i wydajność. Oferują jedną z najszerszych gam kolorystycznych w branży drukarskiej i zapewniają spójne, powtarzalne rezultaty. 

Mniejsze zużycie energii, redukcja odpadów i materiałów eksploatacyjnych maksymalizują korzyści środowiskowe. 

Zmniejszony pobór mocy, brak potrzeby wymiany lamp i redukcja odpadów materiałowych – w taki sposób technologia LED firmy EFI pomaga obniżyć koszty operacyjne. Technologia LED zmniejsza zużycie energii eliminując potrzebę stosowania lamp o dużej mocy, których zadaniem jest uzyskanie odpowiedniej przyczepności atramentu i odparowanie wody z zadrukowywanych materiałów. Technologia LED nie wymaga rozgrzania, lampy LED włączają i wyłączają się w jednej sekundzie, dzięki czemu zużywa się mniej energii, a jednocześnie unika przestojów w pracy.

Odchodzi problem zmarnowanych wydruków z powodu nierównomiernego utwardzania lub nieodpowiednich kolorów, które wynikają z degradacji lamp zawierających merkury lub wysiłków operatorów próbujących dobrać odpowiednią dawkę promieniowania w celu utwardzenia atramentu na różnych podłożach.

Rentowność i satysfakcja klienta zależą od ilości materiałów, na których można drukować bez generowania dużej ilości odpadów. Połączenie technologii LED i atramentów EFI pomaga zmniejszyć ilość odpadów i zużytej energii oraz sprostać wymaganiom klientów.

Atramenty EFI LED zostały opracowane w celu bezpośredniego druku na szerokim spektrum nośników elastycznych i płaskich, eliminując potrzebę wieloetapowego procesu produkcji lub potrzeby nakładania specjalnych powleczeń do produkcji na płaskich materiałach. 

EFI Pro 24f zdobył w Polsce w ubiegłym roku pierwszą targową nagrodę „The Prize For Innovations”.

Rejestracja na Dni Otwarte na stronie Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium