Amerykański sąd blokuje mega fuzję na rynku poligraficznym
4 lip 2019 10:39

Ostateczna konsolidacja na rynku północnoamerykańskim pomiędzy Quad Graphics i LSC Communications zostaje wstrzymana po tym, jak prawnicy działający na podstawie prawa antymonopolowego wystosowali pisma zakazujące transakcji. Amerykański Departament Sprawiedliwości zablokował na ich postawie proponowane połączenie dwóch największych drukarń w USA.

W październiku ub.r. Quad Graphics uzgodnił warunki z LSC Communications, wcześniej oddziałem RR Donnelley & Sons zajmującym się drukiem wielkoformatowym, tworząc spółkę o wartości 8 miliardów dolarów. Zakończenie transakcji było spodziewane w połowie br.

Departament Sprawiedliwości argumentuje, że fuzja dawałaby jednej firmie zbyt dużą kontrolę nad wydawcami książek i czasopism, prowadząc do podwyżek cen. "Gdyby transakcja ta została zawarta, Quad zdominowałby rynki usług związanych z drukowaniem czasopism, katalogów i książek, a także byłby w stanie podnieść ceny i obniżyć jakość kosztem wydawców, sprzedawców detalicznych i – ostatecznie - amerykańskich konsumentów" – tłumaczył Makan Delrahim, asystent prokuratora generalnego w dziale antymonopolowym Departamentu Sprawiedliwości.

Firmy LSC Communications i Quad Graphics są opisywane jako jedyni znaczący dostawcy usług w zakresie druku czasopism, katalogów i książek. Zdaniem Departamentu wszyscy najwięksi wydawcy i sprzedawcy detaliczni w kraju powierzają im terminową produkcji czasopism i katalogów. Taka struktura doprowadziła do wojny cenowej, ponieważ każda z firm stara się jak najpełniej wykorzystać moce produkcyjne w czasie zmniejszających się wolumenów. Przedsiębiorstwo dominujące na rynku mogłoby narzucać wyższe ceny, co zaszkodziłoby wyborom klientów.

Więcej na ten temat w lipcowej Poligrafice

Na podstawie newslettera „Print Business” z dn. 1 lipca br. opracowała AN