Stora Enso rozszerza dostępność biokompozytów
4 lip 2019 10:57

Stora Enso poinformowała o rozszerzeniu dostępności bazujących na drewnie biokompozytów DuraSense. Są one obecnie oferowane także klientom działającym na rynkach kosmetyków, żywności oraz produktów premium, którzy poszukują proekologicznej alternatywy dla opakowań z tworzyw sztucznych. Stora Enso kieruje DuraSense przede wszystkim do klientów oczekujących od opakowania walorów estetycznych oraz dotykowych, a także większej przyjazności względem środowiska.
Wprowadzenie DuraSense do nowych segmentów rynkowych to kolejny krok Stora Enso w realizowanej przez firmę strategii systematycznego zastępowania materiałów bazujących na surowcach kopalnych przez rozwiązania odnawialne. Jej nowy biokompozyt to mieszanka włókien drzewnych oraz polimerów (kopalnych, biopolimerów bądź polimerów poddanych recyklingowi).

DuraSense to w założeniach producenta proekologiczna alternatywa dla plastiku, wspierająca realizowaną przez użytkownika politykę zrównoważonego rozwoju, a zarazem umożliwiająca redukcję tzw. śladu węglowego. W przypadku zastosowanej tu mieszanki włókien drzewnych i biopolimerów, DuraSense jest odnawialny – jak zapewnia Stora Enso – nawet w 98%, co umożliwia korzystającym z niego przedsiębiorstwom uniezależnianie się od ograniczonych zasobów surowców kopalnych.

„Redukcja ilości plastiku to jeden z priorytetów naszych klientów, którzy angażują się w działania dążące do eliminowania z rynku surowców nieodnawialnych. Za sprawą DuraSense możemy zaoferować rozwiązania bazujące na biokompozytach (np. zakrętki czy zatyczki do butelek) wymagającym klientom z segmentu kosmetyków klasy premium, produktów spożywczych oraz dóbr luksusowych, którzy stawiają na wysoki standard zarówno pod względem estetyki, jak i jakości” – mówi Hannu Kasurinen, wiceprezes i szef działu Liquid Packaging & Carton Board w firmie Stora Enso.

DuraSense to – jak podkreśla Stora Enso – wydajna zarówno w kontekście kosztów produkcji, jak i dostępności surowców alternatywa umożliwiająca zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ten materiał biokompozytowy został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu konwencjonalnego plastiku – także w kontekście modułów produkcyjnych. Oznacza to, że w istniejących liniach wytwórczych nie trzeba wprowadzać jakichkolwiek modyfikacji, bądź też są one znikome.

„Dzięki biokompozytom bazującym na drewnie, zużycie materiałów wykonanych z plastiku może zostać zredukowane nawet o 50%. Oznacza to, że mniejsze ilości tworzyw sztucznych trafią do środowiska. DuraSense może być ponownie wykorzystywany nawet siedem razy, poddawany recyklingowi wraz z tworzywami sztucznymi bądź – w końcowej fazie cyklu życia – używany jako źródło energii” – dodaje Lars Axrup, kierujący działem Sustainable Packaging Components w firmie Stora Enso.

Komercyjna produkcja biokompozytów DuraSense rozpoczęła się w ubiegłym roku. Obecnie Stora Enso dysponuje największym w Europie potencjałem wytwórczym tego proekologicznego materiału. Do jego wytwarzania wykorzystywane jest drewno pochodzące ze skandynawskich upraw leśnych, zarządzanych zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, posiadających certyfikat kontroli pochodzenia produktu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso

cript>