Mondi wypełnia lukę na rynku papierów recyklingowych
23 lip 2019 14:04

Mondi, światowy lider w branży opakowaniowej i papierniczej, podjął działania w odpowiedzi na problem niedoboru wysokogatunkowego niepowlekanego papieru makulaturowego w Europie. Stworzona przez Mondi marka wysokogatunkowych papierów niepowlekanych pochodzących z recyklingu NAUTILUS została poszerzona o asortyment produktów stworzonych z myślą o profesjonalnych zastosowaniach poligraficznych i biurowych. Wiodący dystrybutorzy, tacy jak Antalis, Europapier i Igepa, nawiązali współpracę z Mondi w celu zaopatrzenia w ten nowy produkt klientów w całej Europie i poza nią. Aby sprostać zapotrzebowaniu rynku, zakład produkcyjny Mondi Neusiedler dysponuje bogatymi zasobami szybko zbywalnych gatunków i formatów papierów recyklingowych, zapewniając tym samym szybką realizację dostaw i długoterminową dostępność produktów NAUTILUS.

Wszystkie papiery NAUTILUS należą do ekologicznej linii produktów Green Range firmy Mondi oraz zostały wyróżnione certyfikatem FSC i europejskim znakiem ekologicznym EU Ecolabel. Jako papier pochodzący w 100 proc. z recyklingu NAUTILUS Classic posiada również oznakowanie ekologiczne Blue Angel. Cała linia produktów dostępna jest w 10 gramaturach od 70 do 350 g/m2 i formatach arkuszy do druku offsetowego, a także w zwojach, SRA3, A3 i A4. 

Johannes Klumpp, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Mondi Uncoated Fine Paper, mówi: „Nowa, ulepszona marka papierów NAUTILUS jest dowodem naszego zaangażowania na rynku papierów recyklingowych. Pod względem niezmiennego poziomu jakości, serwisu, terminów dostaw i długoterminowej dostępności papiery makulaturowe odpowiadają standardom papierów premium wykonanych z włókien pierwotnych”.

 Wraz z rozszerzeniem asortymentu marki Mondi aktywowało również swoją sieć partnerów dystrybucyjnych. Dzięki kontraktom podpisanym z kluczowymi graczami na rynku międzynarodowym, takimi jak Antalis, Europapier i Igepa, cała gama produktów NAUTILUS jest już dostępna w sprzedaży dla profesjonalnych drukarń i innych klientów na terenie całej Europy.

„Jesteśmy zachwyceni tą nową umową dystrybucyjną. Wierzymy, że Mondi oferuje odpowiedni produkt i odpowiednią obsługę, by stać się liderem rynku w segmencie papierów niepowlekanych pochodzących z recyklingu. Mondi odnotowuje również znakomite wyniki w zakresie budowania silnych marek na rynku” – mówi Xavier Jouvet, dyrektor ds. marketingu i zakupów w Grupie Antalis.

Helmut Limbeck, prezes zarządu w Grupie Europapier, dodaje: „Z firmą Mondi łączy nas wieloletnia współpraca biznesowa, która zaowocowała możliwością wykorzystania tej nowej okazji biznesowej, jaka nadarzyła się na rynku papieru makulaturowego. Mondi dowodzi swego zaangażowania, którego oczekujemy od partnera branżowego i właściciela marki, a NAUTILUS ma potencjał, by przy wsparciu naszej sieci dystrybucyjnej stać się nowym standardem”.

„Byliśmy pod wrażeniem szybkości i poświęcenia, z jakim Mondi rozbudowało markę NAUTILUS, tworząc pełen asortyment papierów recyklingowych, w tym przeznaczonych również do zastosowań profesjonalnych. W połączeniu z oferowanym przez Grupę Igepa wysokim poziomem obsługi klienta, najbardziej niezawodną logistyką i realizacją dostaw dostrzegamy ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą współpraca z Mondi” – mówi Elmar Schätzlein, dyrektor zarządzający Grupy Igepa.

NAUTILUS SuperWhite łączy w sobie zalety papieru pochodzącego w 100 proc. z recyklingu z poziomem bieli oczekiwanym od papieru biurowego wykonanego ze świeżych włókien drzewnych (150 CIE). Dzięki znakomitym właściwościom haptycznym NAUTILUS SuperWhite charakteryzuje się niezwykle czystą powierzchnią, zapewniając niepowtarzalny efekt wizualny. Format folio i zwoje są dostępne w gramaturach od 80 do 350 g/m2, formaty biurowe w gramaturze 80 g/m2.

NAUTILUS Classic to papier pochodzący w 100 proc. z recyklingu, stanowiący połączenie uczucia wysokiej objętości z wysokim stopniem nieprzezroczystości oraz naturalnym wyglądem charakterystycznym dla papieru makulaturowego (112 CIE). Dostępny w formacie folio i zwojach o gramaturach od 70 do 300 g/m2, jak również w formacie A4 i A3 o gramaturze 80 g/m2.

NAUTILUS do systemów atramentowych o wysokiej prędkości: NAUTILUS SuperWhite i Classic są także dostępne z powierzchnią optymalnie przygotowaną do zastosowania w drukarkach atramentowych o wysokiej szybkości drukowania. Oba papiery są przystosowane zarówno do atramentu barwnikowego, jak i pigmentowego.

NAUTILUS ReFresh to trójwarstwowy papier, który w 30 proc. pochodzi z recyklingu. Warstwa środkowa w całości pozyskana z recyklingu pokryta jest warstwami zewnętrznymi wykonanymi z całkowicie bezchlorowych, świeżych włókien drzewnych posiadających certyfikat FSC. W przypadku tego papieru biurowego o gramaturze 80 g/m2 uzyskanie bieli na poziomie 161 CIE możliwe było dzięki zastosowaniu tzw. procesu TRIOTEC.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mondi