Debiut technologii Duraflex na targach Labelexpo Europe 2019
3 wrz 2019 14:26

Firma Memjet znana jest z innowacyjnych technologii głowic drukujących, które przyniosły rewolucyjne zwiększenie szybkości drukowania zarówno w zwykłych drukarkach biurowych, jak i w wielkoformatowych ploterach oraz systemach do produkcji etykiet czy opakowań. Dwa lata po premierze technologii Duralink na targach Labelexpo Europe 2019 zadebiutuje trzecia generacja głowic drukujących firmy Memjet – Duraflex.

To ekonomiczne rozwiązanie o konstrukcji modularnej, przeznaczone do drukowania atramentami pigmentowymi, pozwalające dostawcom urządzeń skonfigurować drukarki nabiurkowe w formacie A4, A3 oraz systemy wielkoformatowe o szerokości do 1,2 m, drukujące z prędkością 46 m/min, z jakością 1600x1600 dpi i trwałością nadruku porównywalną z offsetem. Duraflex to powrót do koncepcji wielokolorowych głowic drukujących, zastosowanej w platformie Versapass. Trzecia generacja głowic drukujących powstała nakładem znaczących inwestycji i obejmuje nową technologię termiczną opartą na układach MEMs (micro-electro-mechanical systems) oraz nowe atramenty pigmentowe. Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno drukarkom nabiurkowym, jak i etykietowym czy szerokoformatowym – wszędzie tam, gdzie kluczowe są ekonomika procesu drukowania i wysoka żywotność głowic drukujących (producent szacuje trwałość dysz na minimum 1 miliard „wyrzutów” kropli atramentu). Technologia układów MEMs przekłada się na ostrość drukowanych punktów i linii dzięki stabilności i stałej objętości podawanej kropli atramentu oraz doskonałe pokrycie. System drukujący charakteryzuje wysoki poziom automatyzacji – czujniki ciepła w czasie rzeczywistym dostosowują temperaturę głowicy, kontrola jakości druku odbywa się automatycznie, podobnie jak zamykanie dysz w celu ich ochrony w czasie, kiedy głowica nie jest wykorzystywana. Wymiany całej głowicy drukującej może dokonać operator, jest to proces szybki i intuicyjny. Atramenty Duraflex dostępne są w objętościach 500 ml, 2 l i 10 l.

Głowice Duraflex to atrakcyjna propozycja dla segmentu etykietowego – zostały stworzone z myślą o ekonomicznym druku wysokiej jakości nakładów rzędu kilkuset czy kilku tysięcy etykiet z segmentu premium. To najszybsza jednoprzebiegowa technologia drukowania Memjet – jej prędkość pozwala producentom OEM na zbliżenie się do cyfrowych maszyn do produkcji etykiet typu entry-level za ułamek ich ceny: 30-150 tys. USD za gotowe urządzenie wraz z finishingiem. Zdaniem firmy Memjet jest to również atrakcyjne rozwiązanie do produkcji opakowań – umożliwi m.in. właścicielom marek drukowanie własnych pudełek np. do wysyłki w optymalnym formacie w nakładzie już od 1 sztuki i bez konieczności osobnego drukowania etykiety wysyłkowej. Producent widzi również szerokie zastosowanie technologii Duraflex w obszarze mailingu oraz adresowania. AN