Ograniczając ograniczenia
5 wrz 2019 12:42

Odkąd innowacje rewolucjonizują nasz świat, oczekiwania klientów pod względem jakości wydruków i szybkości realizacji zleceń szybują niezwykle wysoko, na równi z kreatywnością w zakresie wykorzystania druku wielkoformatowego. Aby pomóc dostawcom usług druku sprostać tym wyzwaniom, Canon stworzył Océ Colorado 1650, kolejne dziecko w rodzinie urządzeń Océ Colorado wykorzystujących technologię UVgel.

Wprowadzenie na rynek modelu Océ Colorado 1640 było przełomem, który zrewolucjonizował produkcję wielkoformatowych wydruków do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki wykorzystaniu technologii UVgel, która sprawia, że z urządzenia wychodzi gotowy, suchy wydruk, nadający się do dalszej obróbki lub wykorzystania, możliwe stało się znaczne przyspieszenie realizacji zleceń.

Tę szansę na całym świecie od chwili premiery Océ Colorado do dziś wykorzystało już 800 klientów, z czego 500 w Europie i na Bliskim Wschodzie. Przy tym 25 firm zdecydowało się na wdrożenie więcej niż jednego urządzenia. Każda z działających u klientów maszyn średnio rocznie produkuje ponad 14 600 m kw. wydruków, 12 proc. z nich tworzy zaś aż 25 000 m kw. wydruków rocznie (dane własne Canon).

Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzał nowy ploter Océ Colorado 1650. Zachowuje on wszystkie zalety, znane już z modelu Océ Colorado 1640. Ale do tego oferuje wiele innowacji, które pozwalają na rozszerzenie możliwych do wydrukowania aplikacji. Urządzenie korzysta bowiem z technologii Océ FLXfinish, która pozwala na wybranie przez operatora, czy wydruk ma cechować się połyskiem, czy też satynową, równomierną matowością. Do tego parametr ten można ustawić indywidualnie dla każdego pojedynczego wydruku. Co równie ważne, uzyskanie tych efektów nie wymaga wykorzystania żadnych specjalistycznych nośników ani wymiany atramentu. Daje to możliwość wprowadzenia do oferty drukarni innowacyjnych wydruków o niespotykanych efektach, takich jak druk matem na błyszczącej powierzchni, czy też na odwrót, przy wykorzystaniu zadruku błyszczącego na matowym medium. Urządzenie w trybie matowym może drukować na porowatych, tanich podłożach.

Zastosowany w maszynie atrament UVgel 460 jest jeszcze bardziej elastyczny od tego stosowanego w Océ Colorado 1640. Świetnie sprawdzi się przy tworzeniu niestandardowych aplikacji, takich jak płótna czy tekstylia służące do oznakowań, które wymagają dużej elastyczności podczas montażu i oprawy. Nowy matowy tryb druku ma dodatkowy poziom wysycenia czerni, co doskonale sprawdza się przy podświetleniach. Wydruki z Océ Colorado 1650 można bez problemu zginać, składać, rolować, naciągać i oprawiać, bez martwienia się o ewentualne uszkodzenia wynikające z zastosowania zbyt wysokich naprężeń.

Wszystkie te fakty można wyczytać ze specyfikacji technicznej Océ Colorado 1650. Co jednak oznaczają one w praktyce? „Wydruki w technologii UVgel znane są ze swojej trwałości i odporności na światło oraz czynniki atmosferyczne. Dotąd, chcąc uzyskać bardziej szlachetny matowy wygląd wydruków, szczególnie pożądany w przypadku wysokiej jakości aplikacji wewnętrznych oglądanych w sztucznym świetle, takich jak pokrycia ścienne lub materiały POS, niektórzy odbiorcy wymagali, by każdy taki wydruk dodatkowo laminować. Dziś jest to całkowicie zbędne, gdyż innowacyjna technologia Oce FLXfinish od razu umożliwia nadanie matowego wyglądu wydrukowi. To generuje wymierne oszczędności czasu i środków, zwiększając konkurencyjność drukarń. Do tego dochodzi możliwość druku dwustronnego i dodatkowe wysycenie czerni przy podświetleniach wraz z atramentem UVgel nowej generacji, co znacznie poszerza możliwość stosowanych aplikacji” – komentuje Rafał Osiekowicz z Działu wsparcia sprzedaży w Canon.

Oce Colorado jest ploterem klasy produkcyjnej właśnie dzięki innowacyjnej technologii UVgel. Solidnie zbudowane, waży 740 kg i aż się prosi o obciążenia drukiem rzędu 20, 30, 40 czy nawet 50 tys. m kw. rocznie lub więcej. A teraz przemnóżmy wybrane wydajności przez średnią cenę sprzedaży jednego 1 m kw. wydruku. Wykonując to proste ćwiczenie można się przekonać, jaki przychód jest w stanie przynieść firmie taki jeden produkcyjny ploter w niskotemperaturowej technologii UVgel, zajmujący jedynie 15 m kw. cennej powierzchni operacyjnej, w ciągu jednego roku” – dodaje Rafał Osiekowicz.

Océ Colorado 1650 będzie można zobaczyć w działaniu w strefie Canon podczas FestiwaluDruku.pl, który odbędzie się w dniach 18-19 września w Warszawie. Zarejestruj się już dziś na stronie https://www.canon.pl/colorado/strefawiedzy/festiwaldruku/

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon