Ploter Anapurna H1650i LED w firmie Kandela Lighting
20 wrz 2019 10:17

Od kilku miesięcy w firmie Kandela Lighting ze Szczecina, specjalizującej się w projektowaniu, produkcji oraz instalowaniu różnego rodzaju rozwiązań oświetleniowych, pracuje wielkoformatowy ploter inkjetowy Agfa Anapurna H1650i LED.
„Nasza firma istnieje od 1990 r. i jest typowym przedsiębiorstwem rodzinnym – mówi Paweł Stachowski, właściciel Kandela Lighting i jednocześnie główny projektant przedsiębiorstwa. – Zajmujemy się projektowaniem, wytwarzaniem oraz wdrażaniem systemów oświetleń, realizowanych w dużej mierze z myślą o obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele, pensjonaty, restauracje czy sale konferencyjne. Specjalizujemy się w ręcznej obróbce materiałów, starając się dopracowywać każdy detal. Szczycimy się tym, że nasze produkty w całości powstają w Polsce, w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Szczecinie (...)”.
Oferta firmy Kandela Lighting obejmuje m.in.: lampy stojące, gabinetowe, nocne, wiszące, jak również plafony, kinkiety i systemy oświetleń łazienkowych. W ramach dedykowanej linii „Kandela Business” produkowane są rozwiązania specjalistyczne. „Wieloletni staż, doświadczenie rynkowe oraz wiedza w obszarze, jakim się zajmujemy to podstawa partnerskich relacji, jakie wypracowaliśmy choćby ze znaczącymi sieciami hotelarskimi – mówi Paweł Stachowski. – Ściśle współpracujemy też z wieloma hurtowniami działającymi na rynku wyposażenia wnętrz. Nasi klienci pochodzą w dużej mierze z Polski, ale mamy też stałych odbiorców w krajach takich jak Niemcy, Austria, Finlandia czy Japonia”.
Niedawno park maszynowy Kandela Lighting wzbogacił wielkoformatowy ploter Anapurna H1650i LED z oferty firmy Agfa. Paweł Stachowski przyznaje, że inwestycja we własne rozwiązanie do bezpośredniego zadrukowywania materiałów wykorzystywanych przy produkcji lamp to jego autorski pomysł: „(...) W naszej działalności posiłkowaliśmy się procesami poligraficznymi, ale tego typu prace były zlecane na zewnątrz. Przyglądałem się jednak bacznie technologii inkjetowej (zwłaszcza z zastosowaniem promienników UV LED) i z czasem uznałem, że warto tego typu urządzenie mieć u siebie. Stąd pod koniec ubiegłego roku sfinalizowany został zakup plotera Anapurna H1650i LED – oferta firmy Agfa okazała się najlepsza ze wszystkich zgłoszonych do rozpisanego przetargu”.
Warto dodać, że ploter UV był jednym z elementów kompleksowego projektu realizowanego przez Kandela Lighting, z myślą o którym firma pozyskała dotację unijną. W jego ramach firma wybudowała nową halę produkcyjną (w której pracuje obecnie m.in. ploter Anapurna) i magazynową. „Sprzęt zakontraktowaliśmy już pod koniec ub.r., ale do jego wdrożenia byliśmy gotowi dopiero w 1. kwartale br. Stąd propozycja firmy Agfa, by zakupione przez nas urządzenie zaprezentować na jej stoisku podczas targów RemaDays Warsaw, była nam bardzo na rękę” – przyznaje Paweł Stachowski.
„Pokazy maszyny, jej możliwości, elastyczność, wszechstronność i jakość spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających nasze stoisko – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w dziale druku cyfrowego firmy Agfa. – Równie dużą ciekawość wzbudził fakt, że maszyna prosto z targów trafi nie do firmy o profilu poligraficzno-reklamowym, ale do producenta rozwiązań oświetleniowych, jakim jest Kandela Lighting. (…) były to już kolejne targi RemaDays Warsaw, na których prezentowana była maszyna z serii Anapurna zamówiona przez przedsiębiorstwo spoza obszaru Sign & Display”.
Ploter Anapurna H1650i LED to propozycja firmy Agfa skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych bezpośrednim zadrukowywaniem różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich (o szerokości maksymalnej 1,65 m) w technice inkjet UV LED.
„Zastosowanie promienników UV LED zamiast typowych lamp rtęciowych to jeden z parametrów brzegowych, jaki był konieczny w kontekście naszej inwestycji – mówi Paweł Stachowski. – Charakterystyka stosowanych przez nas materiałów wymaga bowiem utrwalania w relatywnie niskiej temperaturze. Przy zbyt wysokiej media ulegają zmarszczeniu. Również szerokość druku uzyskiwanego w maszynie – przy maksymalnie 1,5-metrowych brytach, jakie stosujemy – była dla nas wystarczająca. W ploterze zadrukowujemy najważniejsze materiały, wykorzystywane przez nas do produkcji abażurów. Jest to przede wszystkim płótno, następnie naklejane na PVC. Ale zadrukowujemy też bezpośrednio PVC, zwłaszcza przy rozwiązaniach, w których grafika widoczna jest dopiero po oświetleniu jej od wewnątrz. W obu przypadkach media nie są w żaden sposób wcześniej przygotowywane – po prostu jest na nie nanoszony nadruk. Jest to bardzo duża zaleta tej maszyny.”
W związku z pojawieniem się plotera Anapurna właściciel Kandela Lighting podjął decyzję o rozszerzeniu portfolio firmy o zupełnie nowe produkty – obrazy i tapety ścienne.
Dużą akcję promocyjną z tym związaną Kandela Lighting planuje na jesień br., kiedy to firma pojawi się z ponad 100-metrowym stoiskiem na targach Warsaw Home w Nadarzynie k. Warszawy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa