Kompleksowe wdrożenie bezalkoholowej chemii w drukarni Colonel
23 wrz 2019 13:07

Drukarnia Colonel z Krakowa, specjalizująca się w produkcji dziełowej, dołączyła do grona polskich zakładów poligraficznych kompleksowo stosujących w druku offsetowym bezalkoholową chemię ABC/Allied Pressroom Products Europe. Bufor All Star Fount z jej oferty umożliwił znaczącą – jak zapewnia Marcin Ciałowicz, prezes drukarni – redukcję zużycia alkoholu we wszystkich maszynach wykorzystywanych przez firmę.
Colonel to marka bardzo dobrze znana zarówno na małopolskim, jak i krajowym rynku poligraficznym. Firma w coraz większym stopniu kieruje swoją produkcję także do odbiorców zagranicznych, głównie z Unii Europejskiej. Od początku działalności, tj. od 1991 r., specjalizuje się w produkcji dziełowej, wykonując książki i albumy w oprawie twardej i miękkiej. Rocznie realizowanych jest tu ok. 3000 tytułów w łącznym nakładzie ok. 12 mln egzemplarzy. Colonel nie stroni też od innych zleceń: katalogów, folderów, ulotek reklamowych czy plakatów.
Do niedawna produkcja realizowana w drukarni bazowała na tradycyjnym buforze, który jednak – począwszy od czerwca br. – zaczął być sukcesywnie zastępowany rozwiązaniem All Star Fount firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe. O początkach współpracy obu firm mówi Marcin Ciałowicz: „Konrada Lewandowskiego, współwłaściciela ABC/Allied Pressroom Products Europe, znam od wielu lat, więc siłą rzeczy o ewentualnych testach chemii tego dostawcy dyskutowaliśmy już od dawna. Wreszcie w czerwcu tego roku udało nam się wygospodarować czas, by sprawdzić All Star Fount – początkowo w jednej z maszyn. Testy wypadły na tyle satysfakcjonująco, że w lipcu bufor All Star Fount został wdrożony także w pozostałych. We wszystkich odnotowaliśmy spadek ilości niezbędnego do produkcji alkoholu z 10 do 3 proc., co przełożyło się na już odczuwalne korzyści ekonomiczne. Nie ukrywam bowiem, że to właśnie efektywność kosztowa była kluczowym czynnikiem, jaki wpłynął na podjęcie współpracy z ABC/Allied Pressroom Products Europe i decyzję o implementacji jej rozwiązania”.
Tomasz Reczka, koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe, odpowiedzialny za opiekę handlowo-serwisową nad drukarnią Colonel, uzupełnia: „Testy w kolejnych maszynach trwały do końca sierpnia, więc możemy mówić o kompleksowej implementacji All Stour Fount. Oznacza to, że produkcja offsetowa firmy Colonel jest obecnie w 100 proc. realizowana z użyciem naszego rozwiązania. Poza redukcją zużywanego alkoholu, All Star Fount dba również o wyższą stabilność procesu drukowania czy szybsze dojście do właściwego koloru na odbitkach nakładowych”.
Konrad Lewandowski dodaje: „Środek ten ma jeszcze jeden walor: proekologiczny. Zapewnia bowiem bezpieczniejszą dla środowiska i najbliższego otoczenia produkcję. Ma też właściwości antybakteryjne, zapobiegając rozmnażaniu się drobnoustrojów, grzybów i alg w układzie wodnym maszyny. Zatem – poza ewidentnymi oszczędnościami finansowymi – wdrożenie All Star Fount oznacza dla użytkownika większe bezpieczeństwo realizowanej produkcji i lepszą ochronę zdrowia pracowników drukarni”.
„Warto dodać, że zbieżność naszego bufora z założeniami polityki zrównoważonego rozwoju została w ostatnim czasie potwierdzona renomowanymi certyfikatami ekologicznymi takimi jak Nordic Swan Ecolabel, Blaue Engel czy atestem w zakresie niskomigracyjności przyznawanym przez instytut Smithers Pira. Co więcej, kilkanaście naszych rozwiązań, m.in. All Star Fount, uzyskało niedawno certyfikat FOGRA w dziedzinie druku offsetowego” – podkreśla Konrad Lewandowski.
W ramach współpracy firma ABC/Allied Pressroom Products Europe zapewniła drukarni Colonel kompleksową opiekę posprzedażową, na którą składają się m.in. szkolenia dla załogi, regularne wizyty serwisowe techników czy bieżące przekazywanie informacji o nowościach w ofercie. Warto dodać, że poza buforem All Star Fount w krakowskim zakładzie poligraficznym znajdują też zastosowanie inne chemikalia ABC/Allied, dostarczane tu przez autoryzowanego, małopolskiego przedstawiciela tej marki. „Klient z powodzeniem wykorzystuje produkowany przez nas proszek, jak również środek przeznaczony do regeneracji i zmywania obciągów gumowych, preparat do czyszczenia wszelkich metalowych powierzchni w drukarni (np. obudów maszyn drukujących) oraz mleczko do zmywania i regeneracji duktorów wodnych i wałków nawilżających” – mówi Tomasz Reczka.
„Nasza współpraca trwa od niedawna, ale przebiega w sposób satysfakcjonujący, a co najważniejsze – przynosi wymierne efekty ekonomiczne. Mamy nadzieję, że będą one jeszcze bardziej zauważalne w perspektywie długookresowej” – dodaje Marcin Ciałowicz.

Opracowano na podstawie informacji firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe

error: Kopiowanie zabronione!