Nowe technologie w Arctic Paper Kostrzyn współfinansowane przez NCBiR
27 wrz 2019 09:57

Spółka zależna Grupy Arctic Paper – Arctic Paper Kostrzyn, podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) o dofinansowanie projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinkera” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu netto wynosi ponad 40 mln PLN, przy czym maksymalna wartość dofinansowania to ok. 16,4 mln PLN.

Nowa technologia produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania pozwoli na wytwarzanie papierów przy mniejszym zużyciu włókien drewna. Papiery tego typu będą mogły znaleźć zastosowanie w poligrafii, reklamie bezpośredniej, galanterii papierniczej oraz opakowaniach.

Rozpoczęcie nowego innowacyjnego projektu, przy wsparciu finansowym NCBiR, to kolejny ważny krok w kierunku zwiększania elastyczności produkcji w naszych papierniach i przygotowania firmy do zmieniających się potrzeb rynku. Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji pozwoli nam na rozszerzenie gamy oferowanych produktów o papiery graficzne o niskich gramaturach, papier kopertowy i papier na torebki” – mówi Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper SA i dodaje: „Stale pracujemy nad obniżeniem kosztów, zwiększeniem wydajności i rozwojem portfolio produktów, aby poprawić osiągane marże.”

Arctic Paper Kostrzyn jest największym w Polsce producentem papieru offsetowego i drugim co do wielkości producentem papieru graficznego. Po niedawnym zakończeniu sfinansowanej przez EBOR inwestycji w maszynę papierniczą MP1 zakład zwiększył swoje roczne moce produkcyjne do 315 000 ton. Arctic Paper Kostrzyn jest największą z trzech papierni Grupy Arctic Paper.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Arctic Paper