Nowe materiały IKONOS
1 paź 2019 10:37

Rodzimy producent IKONOS każdego dnia produkuje kilkadziesiąt tysięcy metrów bieżących materiałów samoprzylepnych i powlekanych wykorzystywanych w wielu branżach, od poligrafii i reklamy, przez dekoracje, po nietypowe zastosowania.

„Na naszej linii produkujemy kilkadziesiąt materiałów w różnych wariantach, rozmiarach i kombinacjach, przykładowo różniących się powłoką czy zastosowanym klejem. Portfolio naszych produktów rozwijamy z każdym miesiącem, obserwując rynek.

Naszą ideą zawsze było pójść dwutorowo, to znaczy tworzyć nie tylko dobre produkty „dla każdego”, ale także materiały dedykowane. Jako producent mamy możliwość opracować i dostarczać customizowany materiał odpowiadający potrzebom produkcyjnym danego odbiorcy. (...)” - mówi Paweł Stania z działu marketingu Atrium, dystrybutora mediów IKONOS w Polsce.

Od kilku miesięcy bardzo dobre opinie z rynku zbiera tapeta IKONOS, przeznaczona do zadruku w technologii lateksowej, a także LED/UV. Jest to kolejny materiał do wielkoformatowego druku cyfrowego, który nie zawiera PVC. IKONOS Proficoat WMT 130 VSC oferowany jest w typowej, „tapetowej” szerokości 1,10 metra i długości 50 mb. Cechuje się gramaturą 130 g/m2. Materiał jest odporny na wilgoć. Co warto podkreślić, ta polska tapeta nadaje się do recyklingu.

„Za drukiem ekologicznym, a co za tym idzie stosowaniem „zielonych” technologii i materiałów (bez PVC) przemawia coraz więcej. To nie tylko trend i biznesowa odpowiedzialność, ale także wymierne korzyści (np. możliwość zdobywania kontraktów zagranicznych dla dużych korporacji, w których PVC i druk solwentowy są zabronione)” – komentuje Paweł Stania.

Według IKONOS przyszłością są właśnie materiały bez udziału PVC w składzie. Ich udział w portfolio opolskiej firmy rośnie i w ostatnich tygodniach zadebiutowała folia samoprzylepna nieposiadająca tego składnika.

Folia IKONOS o symbolu PROFIFLEX PRO MRT PP140 przeznaczona jest do zadruku we wszystkich technologiach druku wielkoformatowego obecnych na rynku (żywiczna UMS, solwentowa, lateksowa, LED oraz UV). Folia ta powstała na bazie BOPP i jest oferowana w wariantach z klejem (typu TITAN) lub bez kleju w standardowym wymiarze 1,05x50 m. Materiał nie jest podatny na temperaturę, a także nie jest rozciągliwy. Śmiało może zastąpić folię monomerową czy polimerową, a nawet - z uwagi na właściwości fizyczne - jego możliwości są dużo większe.

Kolejna nowość polskiego producenta to laminat sucho-ścieralny IKONOS EASYERASE. Materiał jest przeznaczony do laminowania zarówno klasycznych grafik, jak i płaskich powierzchni. Specjalnie zaprojektowana powłoka umożliwia zmazywanie flamastrów sucho-ścieralnych, a nawet farb graffiti. Laminat ten wpisuje się w ekologiczny trend IKONOS i nie zawiera PVC.

Przykładowo, IKONOS Easy Smart to materiał typu non-woven, do druku w technologiach: żywicznej UMS, solwentowej, lateksowej oraz LED/UV. Dzięki zastosowaniu specjalnego powleczenia otrzymywane wydruki charakteryzują się nasyconymi barwami oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Jednym z największych atutów Smarta jest ciekawa struktura powierzchni, która sprawia, że nadaje się on do różnorodnych aplikacji dekoracyjnych. Materiał występuje w wersji matowej i jest dostępny w szerokości 0,914 m.

Następna nowość: IKONOS PROFIFLEX 4-MOUNT IKO-2 SYMMETRIC to następca asymetrycznego IKO-1, który zebrał z rynku bardzo dobre opinie. Eksperci z fabryki IKONOS postanowili jednak iść krok dalej i wprowadzili jeszcze lepszą wersję folii montażowej - IKO-2.

Struktura symetryczna tego 5-warstwowego nośnika oznacza, że środkowa baza, którą stanowi PET o grubości 50 mikronów, otoczona jest obustronnie permanentnym, wysoko przezroczysty klejem na bazie poliakrylanów, a te posiadają 1-stronnie silikonowany podkład PET o grubości 36 mikronów. Folia IKO-2 jest przeznaczona do montażu grafik, także między przezroczyste materiały(pleksi czy szkło). Jak każdy materiał IKONOS, wyprodukowana jest wyłącznie z europejskich surowców. Posiada także atest PZH pozwalający na stosowanie w miejscach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach, itp.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium